با ارائه غلامرضا ابراهیمی؛
چهل‌وهشتمین کارگاه شعر «آهنگ دیگر» در بوشهر برگزار شد

03:000

در چهل‌وهشتمین کارگاه شعر «آهنگ دیگر»، مؤلفه «زبان تولیدی و زبان مصرفی و نقش آن در ادبیات معاصر» مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، دبیر کارگاه، ابتدا با تعریفی از «زبان تولیدی و نقش آن در زیبایی شعر» گفت: زبان پویا همیشه در حال تولید واژگان است و کار شاعر، احیای واژگان مرده است.

غلامرضا ابراهیمی با اشاره به دیدگاه «هایدگر» درباره زبان و شعر خاطرنشان کرد: شعر، کمالِ زبان است، گوهر شعر را باید از طریق زبان تولید و چشم‌اندازهای تازه آن یافت.

وی افزود: امروزه آنچه در شعر بیش از هر چیز به چشم می‌آید و نظر منتقد و شاعران و مخاطبان را به خود جلب می‌کند، هجوم بی‌امان به ساختار معمول زبان است.

ابراهیمی همچنین گفت: شاعر خلاق شاعریست که از زبانِ روزمره و معنارسانی که روزانه در داد و ستد و زندگی تکلم می‌شود فاصله بگیرد و با تخیل نیرومند خود دست به تولید زبان نو بزند.

وی ادامه داد: رسالت شاعر امروز این است که با شکستن هنجارهای معمولِ زبانی و ایجاد زبانی خارج از نُرم مصرفی و گزارش‌گونه روزمره، مفاهیم و حسیات تازه‌ای بسازد که تا پیش‌ از این در زبان وجود نداشته است.

دبیر کارگاه افزود: هم‌زمان با فاصله گرفتن از وجه گزارش‌گونه و صرفاً «معنارسان» زبان روزمره، اقدام به ساخت و سازهای زبانی کند؛ در این ساخت و سازهای زبانی است که او به ساختار و موجودیت «زبان»، حسیات و مفاهیمی می‌افزاید که برای مخاطب تازه است و تا پیش از خواندن شعر، مشابه آن حس و مفهومِ ذهنی را تجربه نکرده است.

ابراهیمی ادامه داد: برای ایجاد تحول و تازگی در شعر، شاعر باید در ساختار کلام نوعی دگردیسی را به‌وجود آورد و زبان را از روال طبیعی خارج کند تا به «برجسته‌سازی» دست یابد.

وی با اشاره به شعری از بهراد باغبانی‌نیک گفت: این شعر ریشه در دانش ادبی شاعر دارد که شاعر سعی می‌کند با به‌کارگیری زبان تولیدی دست به نوآوری زند.

ابراهیمی با اشاره به «روایت‌پریشی» در این شعر افزود: روایت‌مندی، جزئی‌نگری، هنجارگریزی و سپیدخوانی از جمله مؤلفه‌هایی است که شاعر با بهره‌گیری از آنها در ارتباط با مخاطب موفق بوده است.

در بخش پایانی کارگاه، شاعران هم استانی بهراد باغبانی‌نیک، احمد جمعه‌پور، زهرا تعجب، مهدیه ماندگار نصب، سبحان زنگی، عبدی‌پور، مسعود عرب‌زاده و… آخرین سروده‌های خود را قرائت کردند و در مورد زیباشناسی اشعار آنان به نقد و تحلیل نشستند.

گفتنی است، کارگاه شعر «آهنگ دیگر» دوشنبه هر هفته، ساعت ۱۸:۳۰ در سالن فرهنگسرای حوزه هنری استان بوشهر، کنار درب خروجی سینما، با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی میزبان شاعران و ادب‌دوستان است.‌

دهمین محفل «شکر طنز» با حضور علاقه‌مندان برگزار شد

دهمین محفل «شکر طنز» با حضور طنزپردازان به‌صورت حضوری به همت واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان بوشهر در سالن فرهنگسرای حوزه هنری با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شد.

در این محفل شاعران و طنزپردازان به «شعر و میان پرده» با موضوع آزاد و کرونا برای علاقه‌مندان به شعرخوانی پرداختند.

گفتنی است، در این نشست، غلامرضا ابراهیمی، محمد ابراهیمی، و با اجرای هنرمند هم اقلیمی امین چاه‌شوری و اسماعیل شهرستانی روز دوشنبه ساعت ۱۷ در سالن فرهنگسرای حوزه هنری استان بوشهر برگزار شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند