در نشست حلقه مهر تشریح شد؛
چهار وسیله‌ جادویی برای نویسندگان نوجوان/ کوله‌پشتی مورد نیاز برای سفرِ نوشتن

03:000

نرگس میرفیضی در نشست حلقه مهر که به همت حوزه هنری کودک و نوجوان برگزار شد، چهار وسیله‌ جادویی نوشتن را برای نویسندگان نوجوان تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، نشست «حلقه مهر» با تشریح کوله پشتیِ یک نویسنده و ۴ وسیله‌ جادویی توسط نرگس میرفیضی نویسنده و کارشناس ادبی در حوزه هنری کودک و نوجوان برگزار شد.

نرگس میرفیضی نویسنده و مدرس داستان کودک و نوجوان در این نشست که با حضور نوجوانان علاقه‌مند به ادبیات برگزار شد، با طرح این پرسش که چرا دور هم جمع شده‌ایم، به تشریح تفاوت سفر برای نوشتن با دیگر سفرها پرداخت و درباره لوازم سفر گفت: اگر نوشتن را یک سفرتمام نشدنی بدانیم پس نویسنده‌ها مسافر این سفر هستند پس بالاخره برای این مسیر به یک کوله‌پشتی نیازمند هستیم.

این نویسنده با تأکید براینکه سفرِ نوشتن باید سبک و راحت باشد، گفت: کوله‌پشتی مورد نیاز برای سفر نوشتن خیلی سبک است اما لوازم مورد نیاز به‌قدری مهم است که بدون درنظر گرفتن آن‌ها سفر دشوار می‌شود.

او با بیان اینکه اولین وسیله‌ سفر، نقشه سفر است، گفت: نقشه سفر نویسنده را محدود نمی‌کند بلکه به ذهن او هدف می‌دهد و سپس میرفیضی مسیر رسیدن به هدف به وسیله نوشتن را برای نوجوانان حاضر تشریح کرد.

میرفیضی در ادامه نوجوانان این نشست را برای ترسیم نقشه سفر خود جهت حرکت به سمت مسیر آینده تشویق کرد و افزود: یک نویسنده هیچ وقت بدون مطالعه نویسنده نمی‌شود و برای نوشتن رمان و کتاب حتماً مطالعه و دوستانی که به مطالعه اهمیت می‌دهند، مهم‌اند چراکه آن‌ها به ما انگیزه می‌دهند تا مطالعه را ادامه دهیم.

این کارشناس ادبیات کودک و نوجوان توجه نسبت به نقشه راه نویسنده را مورد تأکید قرار داد و سپس با تأکید براینکه دومین وسیله نوشتن بمب نوشتن است، افزود: فرمول ساخت بمب نوشتن ترکیب دادن شی جادویی، زمان جادویی و مکان جادویی است. شی جادویی اختصاصی هر فرد است و هرکس باید خودش آن را پیدا کند.

او عنصر دوم برای نوشتن را مکان جادویی معرفی کرد و با تأکید براینکه در کنار مکان جادویی، زمان جادویی برای نوشتن وجود دارد که باید کشف شود، گفت: هر کدام از نویسندگان شی جادویی، زمان جادویی و مکان جادویی داشته‌اند.

میرفیضی در بخش دیگر این نشست بمب جادویی نویسندگان برتر جهان را برای نوجوانان حاضر توضیح داد و در ادامه از حضار خواست تا زمان جادویی، مکان جادویی و شی جادویی موردنظر خودشان را یادداشت و سپس در جمع قرائت کنند.

این نویسنده ثبت ایده برای نوشتن را مورد تأکید قرار داد و با بیان اینکه یکی از عادت‌هایی که بسیاری از نویسندگان از آن جهت نوشتن استفاده می‌کنند ورزش است، افزود: هرگاه نویسنده به بن‌بست نوشتن می‌رسد باید از ابزارهای مختلف استفاده کند و در این مسیر کوه و پیاده‌روی مهم است.

او از جنگل تجربه به‌عنوان وسیله سوم برای نوشتن یاد کرد و تصریح کرد: نویسنده باید از حس‌های بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی، و بساوایی برای نوشتن استفاده کند.

میرفیضی با تأکید براینکه تجربه باید توسط نویسنده ثبت شود تا از آن بهره‌برداری کند، خاطرنشان کرد: اگر نویسنده در حس‌ها عمیق شود می‌تواند صحنه‌ها را برای مخاطب بازآفرینی کند.

این کارشناس ادبی کودک با بیان اینکه ابزارهای نوشتن برای نویسنده بسیار زیاد و نامحدود است، به ابزار چهارم سفر نوشتن اشاره کرد و گفت: ابزار مهم دیگر کوله‌پشتی سلامتی تن و جان است که نیازمند آن هستیم و در این مسیر نرمش ذهن یک داروی تقویتی برای نویسنده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند