چهار عنوان دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن در سنندج رونمایی شد

07:000

چهار عنوان دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان با حضور نماینده ولی فقیه در استان، استاندار فرهیختگان و نخبگان استان در سالن شماره ۱ پردیس سینمایی بهمن سنندج رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرضا پورذهبی نماینده ولی فقیه در کردستان در مراسم رونمایی از چهار عنوان جدید دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدین کردستان که در سینما بهمن سنندج برگزار شد، با قدردانی از فعالان عرصه فرهنگ و هنر اظهار داشت: کردستان استان علم، ادب، فرهنگ‌ و هنر است.

وی افزود: در طول یک سال و نیم گذشته، تاریخ و کتاب‌های کردستان را با علاقه مطالعه کرده‌ام که در عناوین این چهار عنوان مناطق کردی و ایران، ایرانی بودن و کرد بودن و اسلام مورد توجه قرار گرفته است.

نماینده ولی فقیه در کردستان، از ایران و  استان به عنوان خاستگاه عرفان اسلامی نام برد و افزود: در کردستان که بیش از ۸۰ درصد جمعیت آن اهل‌ سنت هستند بیش از ۱۸ هزار موقوفه وجود دارد که توسط انسان‌های متدین اداره و اهدا شده است.

وی خاطرنشان کرد: کردستان در عرصه هنر و فرهنگ توانمندی‌های زیادی دارد و فعالان این عرصه باعث افتخار استان هستند. استان کردستان، استان علم، ادب، فرهنگ و هنر است و باید این ۴ عنوان همواره در خصوص ویژگی های کردستان در کنار هم قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در ادامه با اشاره به توانمندی های هنری هنرمندان استان در بخش های مختلف به ویژه عرصه سینما،عناوین انتخاب شده  را بسیار متناسب با ویژگی های استان دانستند.

 

ارتقای شاخص های فرهنگی در استان از اهداف اصلی حوزه هنری است

امین مرادی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان هم با اشاره به کار تدوین دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان از خرداد ماه سال ۹۵ اظهار داشت: در فاز نخست از چهار عنوان از این دانشنامه در اسفندماه سال ۱۳۹۷ با حضور مسئولان کشوری و استانی، هنرمندان و پژوهشگران استان رونمایی شد.

وی گفت: همزمان با رونمایی این ۴ عنوان،  دبیرخانه دائمی دانشنامه با حضور جمعی از اساتید دانشگاه و هنرمندان و پژوهشگران شناخته شده استانی نیز آغاز به کار کرد و به صورت جدی در قالب جلسات منظم بررسی عناوین و پروپوزال‌های ارائه شده را در دستور کار قرار گرفت.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان تصریح کرد: برخی از کارها به‌دلیل شرایط و محدودیت‌های کرونا به تعویق افتاد، خاطرنشان کرد: از مجموع ۹ طرح در دست اقدام ۴ عنوان «کردستان و سینما» اثر جلال نصیری‌هانیس، «کردستان و عرفان» اثر بهروز خیریه، «کردستان و موسیقی با محوریت سازشناسی» اثر محمد میرزایی و «کردستان و معماری» اثر صلاح ویسی‌ نهایی رونمایی و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.

وی ضمن پراهمیت دانستن دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان برای نسل‌های آینده، افزود: میراث فرهنگی مناطق بومی ایران، ثروت ملی جامعه ایرانی و منبع بسیار غنی برای پژوهش‌های جامعه شناختی، مردم‌شناسی، تاریخی و زبانشناسی است.

به گفته مرادی، در کتاب کردستان و سینما نویسنده در یک پژوهش و انجام مصاحبه‌های متعدد تاریخچه‌ای کامل از سینما و زندگی‌نامه فیلمسازان استان کردستان را تا پایان نیمه اول سال ۱۴۰۰ به رشته تحریر در آورده و یک منبع کامل و قابل اطمینان را برای اهالی فرهنگ وهنر و پژوهشگران این عرصه جمع‌آوری کرده است.

وی افزود: در زمینه کتاب سینما و موسیقی، مؤلف این اثر با محوریت سازشناسی با بررسی کامل منابع مختلف و پژوهش‌های میدانی و کتابخانه‌ای، دیدار با هنرمندان پیشکسوت استان تاریخچه‌ای بسیار پراهمیت از سازهای مناطق کردنشین و به ویژه استان کردستان را در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

رئیس حوزه هنری استان کردستان به جایگاه عرفان در کتاب کردستان و عرفان گریزی زد و گفت: این کتاب از مهمترین کتاب‌هایی است که به صورت ویژه به بررسی عرفان در کردستان پرداخته و با نثری ساده و روان به معرفی تاریخچه عرفان، طریقت‌ها و موضوعات مرتبط با آن پرداخته است.

وی اظهار کرد: در کتاب کردستان و معماری نیز خواننده با انواع شیوه‌های معماری در کردستان و تأثیراتی که تمدن‌های مختلف بر آن گذاشته، آشنا شده و به صورت تخصصی انواع سبک‌های معماری در کردستان و ویژگی‌های آن تشریح شده است.

مرادی تصریح کرد: بعد از سفر تاریخی رهبر معظم انقلاب در سال ۸۸ به کردستان، حوزه هنری به سهم خود سعی کرد ارتقاء شاخص‌های فرهنگی را به جد در دستور کار قرار داده و در همین راستا در سال ۱۳۹۱ مجهزترین و پیشترفته‌ترین پردیس سینمایی غرب کشور با سیستم صوت دالبی با ظرفیت ۷۶۰ صندلی به بهره‌برداری رسید.

وی تصریح کرد: این پردیس با امکانات فضای جانبی که در کنار اکران روزانه فیلم‌های سینمایی تبدیل به یک پاتوق فرهنگی شده است.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان گفت: در گام دوم جهت توزیع عدالت فرهنگی در بیجار و سقز پردیس‌های ۳ سالنه احداث و افتتاح کردیم و در حال حاضر با ۱۳ سالن فعال، سرانه صندلی در کردستان دو برابر میانگین کشوری است.

وی اعلام کرد: افتتاح سینما روباز در سنندج، کتابخانه تخصصی هنر، استودیو صدا، چاپ و نشر ۱۰ها عنوان کتاب در حوزه ادبیات و ادبیات پایداری؛ تولید آلبوم موسیقی و ده‌ها فیلم کوتاه و دو فیلم بلند سینمایی، برگزاری ده‌ها شب خاطره، برگزاری جشنواره شعر و داستان جوان سوره، جشنواره بین‌المللی دف‌نوای رحمت و اجرای ۱۰۰۰ دف برای نخستین بار در دنیا تنها بخشی از مجموعه فعالیت‌های انجام شده در کردستان است.

 

ایجاد انسجام در بین دستگاه های فرهنگی یک ضرورت است

استاندار کردستان گفت: کردستان از حیث فرهیختگی از میانگین کشوری بالاتر است و از بسیاری مناطق سرمایه‌های بیشتری دارد که وظیفه ما شناختن و شناساندن این ظرفیت‌ها است.

اسماعیل زارعی‌کوشا شامگاه امروز در مراسم رونمایی از چهار عنوان دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان در سنندج، اظهار کرد: کردستان با غنای فرهنگی فوق‌العاده و سرمایه‌های معنوی ارزشمندی که دارد که باید بیش از گذشته به منصه ظهور و بروز برسد و به مردم کشور و سایر کشورها معرفی شود.

استاندار کردستان گفت: تالیف این دانش‌نامه‌ها گوشه‌ای از این ظرفیت و غنای فرهنگی و هنری و عرفانی است که مقام معظم رهبری به فرهنگی بودن استان اشاره کرده‌اند.

وی افزود: کردستان ظرفیت بسیاری دارد تا جایی که می‌تواند همواره و هر روز در تیتر اول رسانه‌ها قرار بگیرد.

زارعی‌کوشا افزود: اگر بخواهیم فهرستی از چهره‌های موفق فرزندان کردستان در عرصه‌های گوناگون در جای جای دنیا بگیریم یک لیست بلند بالایی خواهد شد.

وی اظهار کرد: استان کردستان از حیث فرهیختگی از میانگین کشوری بالاتر است و از بسیاری از مناطق سرمایه‌های بیشتری دارد لذا وظیفه ما شناختن و شناساندن این ظرفیت‌ها است.

زارعی‌کوشا اضافه کرد: از کارهایی که در استان دنبال می‌کنیم این است که این ظرفیت‌ها را بیش از پیش در قالب‌های مختلف که بهترین نوع آن زبان هنر است معرفی کنیم.

وی افزود: نقاط مختلف کشور ما شخصیت‌های تاریخی دارند که ما زیاد نمی.شناسیم و معرفی نشده‌اند که رسانه می‌تواند به معرفی این شخصیت‌ها کمک کند.

استاندار کردستان با بیان اینکه برای معرفی این کار فاخر که رونمایی می‌شوند باید همه فعالان فرهنگی در جای جای کشور و دنیا باید کمک کنند.

وی عنوان کرد: سفر مقام معظم رهبری در سال ۸۸ به کردستان باعث شد خیلی از نگاه‌ها به این استان تغییر بکند، کردستان فرهنگی بود و ظرفیت‌هایی زیادی هم در این زمینه داشت اما از آن زمان جهت.گیری از یک نگاه امنیتی یا ظرفیت گردشگری به استان فرهنگی متمرکز شد. ما باید بیش از گذشته این استان فرهنگی را که ظرفیت بسیار بالایی دارد معرفی کنیم.

زارعی‌کوشا گفت: امیدواریم انسجامی در مجموعه‌های فرهنگی و هنری استان شکل بگیرد تا بتوانیم به وظیفه خود در قبال استان عمل کنیم.

در این آیین همچنین دکتر نجم الدین جباری از اساتید دانشگاه و عضو شورای علمی دانشنامه و همچنین دکتر اسماعیل احمدی از دیگر اعضای شورای علمی دانشنامه  در سخنانی به اهمیت موضوع دانشنامه اشاره کردند.

توجه به نیاز مطالعاتی عموم جامعه با انتخاب کتاب حوب، مکتوب کردن تاریخ شفاهی، تلاش در جهت رسیدن به توسعه پایدار از مهمترین اهدافی بود که توسط این اساتید به آن اشاره گردید.

همچنین توجه جدی به تأمین منابع مالی مورد نیاز فعالیت و تحقق اهداف بلند مدت دبیرخانه دانشنامه از سوی مسئولین استانی از دیگر مواردی بود که به آن تأکید گردید.

اجرای گروه موسیقی اساتید دانشگاه کردستان، تجلیل از نویسندگان، ناظرین، شورای علمی دانشنامه و عوامل دست اندرکار از دیگر برنامه های این آیین رونمایی بود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند