چمن‌خواه: کارگاه‌های کوتاه‌مدت تلاشی برای آغاز تولید اثر هنری است

04:350

حسین چمن‌خواه هنرمند عرصه گرافیک در حاشیه کارگاه «نشان هیئت» گفت: به شیراز دلبستگی دارم و معمولاً از حضور در فضای هنری شیراز استقبال می کنم.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، وی با اشاره به برگزاری این کارگاه اظهار داشت: کارگاه «نشان هیئت» تجربه‌ای خوب است که امیدواریم به نتیجه خوب نیز منتهی شود.

وی افزود: پیش از این نیز گفته‌ام که معمولاً فرصت یک یا دو روزه کارگاه برای اجرای کامل اثر هنری کافی نیست و کارگاه‌ها بیشتر آغازی برای تولید اثر هنری هستند.

این هنرمند که کسب رتبه‌های برتر جشنواره‌های هنری از جمله طراحی نشان جشنواره حضرت امام رضا علیه‌السلام را در کارنامه دارد، ادامه داد: اینجا نیز زمان کوتاه است، اما امیدواریم در همین زمان کوتاه نیز اتفاق شایسته‌ای که دنبال آن هستیم رخ دهد.

چمن‌خواه در پایان اظهار داشت: امیدواریم نتیجه تلاش هنرمندان خوب شیرازی رضایت‌بخش باشد و بتواند اثری مثبت در ارتقای سطح بصری هیئت‌ها و فضاهای مذهبی بر جای گذارد.

 

کارگاه «نشان هیئت»، یک تجربه تازه بود

کارشناس مسئول هنرهای تجسمی حوزه هنری استان فارس از تجربه تازه هنرمندان گرافیست شیرازی از حضور هنر در فضای مذهبی استان در کارگاه عملی نشان هیئت خبر داد.

امیرحسین عبادیان دهکردی ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: این کارگاه تلاشی جدی به‌منظور استفاده از ظرفیت هنر در تعظیم شعائر و تکریم ارزش‌های والای دینی بود.

وی افزود: مجمع طراحان انقلاب اسلامی استان فارس «بیت» و حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس در ماه‌های اخیر تجربه‌های مشترک خوبی رقم زده‌اند که این حرکت از جمله آنان است.

عبادیان ادامه داد: حسین چمن‌خواه هنرمندی که از شیراز برخاسته و اکنون از جمله نام‌آوران عرصه گرافیک در کشور است، برای حضور در این کارگاه به زادگاه خود بازگشت تا تجربه‌ای متفاوت را برای هنرمندان شیراز رقم زند.

وی تصریح کرد: این کارگاه به طراحی نشانه و لوگو برای هیئت‌های مذهبی استان فارس اختصاص داشت. بدین منظور با همکاری مجموعه‌های ذیربط، هیئت‌ها بررسی و تعدادی از آنان انتخاب شدند تا کار طراحی نشانه به‌صورت کارگاهی انجام شود.

عبادیان دهکردی افزود: خوشبختانه در انتخاب هیئت‌ها به همه استان توجه شده بود و علاوه بر شیراز برخی از هیئت‌های فعال شهرستانی نیز انتخاب شده و برای آنان نیز نشانه طراحی شد تا کار از گستره بیشتری برخوردار باشد.

وی در پایان اظهار داشت: در پایان دو روز کار کارگاهی آثار بررسی شدند و قرار بر این است پس از فرصت کوتاهی برای نهایی کردن آثار هم نمایشگاهی از مجموعه نشانه‌ها برپا شود و هم آثار در اختیار هیئت‌ها قرار گیرد.

 

کارگاه «نشان هیئت» برآمده از یک نیاز بود

مسئول مجمع طراحان انقلاب اسلامی استان فارس «بیت» در حاشیه کارگاه «نشان هیئت» گفت: برگزاری این کارگاه برآمده از یک نیاز بوده و با فکر سراغ این کار آمده‌ایم.

سعید کریمی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: احساس ما این بود هم فضای مذهبی به ارتباط با جامعه هنری نیاز دارد و هم ما بایستی سراغ ایجاد ارتباط هنری با مجامع مذهبی برویم.

وی افزود: هیئت‌های مذهبی از گذشته تا امروز یک نقش کلیدی در هدایت و راهبری مذهبی اجتماعی و فرهنگی جامعه و مردم داشته‌اند که این نقش تاکنون نیز ادامه دارد.

مسئول مجمع طراحان انقلاب اسلامی استان فارس «بیت» تصریح کرد: ما به عنوان مجمع طراحان انقلاب اسلامی، وظیفه داریم که از این هیئت‌های مذهبی در حد امکان حمایت کنیم و البته حمایت ما از سنخ هنر و گرافیک است.

وی ادامه داد: به همین دلیل به این نتیجه رسیدیم که در بحث طراحی نشان یا لوگو برای هیئت‌های شاخص استان فارس فعالیت کنیم.

کریمی با اشاره به اینکه اینکه تمام هیئت‌ها فعالیت‌های خوبی دارند گفت: مطابق آمار و پژوهش میدانی که انجام دادیم و بر اساس شاخص‌های مختلف مثل فعالیت‌های فرهنگی-اجتماعی-مذهبی، فعالیت‌های جهادی هیئت‌ها را انتخاب کردیم.

وی ادامه داد: بر این اساس ۱۲ هیئت را در استان فارس شناسایی کردیم که ۵ هیئت مذهبی متعلق به شهرستان‌های استان فارس هستند و مابقی از شهر شیراز انتخاب شده‌اند.

کریمی تصریح کرد: استفاده‌ای که هیئت‌ها می‌توانند از این کارگاه داشته باشند در بحث ایجاد یک هویت بصری برای ایشان است و با استفاده از تبلیغات برندسازی و مسائلی از این قبیل نیز به این کار شتاب می‌بخشیم.

وی گفت: تلاش کردیم گامی به سمت نزدیک ساختن هیئت‌ها و هنر برداریم و از فضای هیئت به عنوان یک کارخانه بزرگ انسان‌سازی که همیشه در رخدادهای بزرگ اجتماعی و فرهنگی نقش ایفا کرده به سهم خویش و از این طریق حمایت کنیم.

کریمی ضمن ابراز امیدواری از تداوم پیوند متقابل هیئت‌ها و جامعه هنری گفت: قبل از اینکه کارگاه راه‌اندازی کنیم، با مسئولین هیئت مذهبی شیراز در مورد نیازشان، شاخص‌ها و مؤلفه‌هایی که در طراحی لوگو مد نظر داشتند گفت‌وگو کردیم.

وی در پایان اظهار داشت: ان‌شاءالله نتیجه کارگاه مورد رضایت حضرت حق و قبول حضرت اباعبدا… الحسین علیه‌السلام باشد و به مسئولین هیئت‌ها نیز در تلاششان برای ارتقاء کیفی عملکردشان کمک کند.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند