«چل چراغ شو» با اجرای آیین های محرمی در آسیابسر بهشهر برگزار شد

02:000

ویژه برنامه « چل چراغ شو» با اجرای آیین های عاشورایی منطقه شرق مازندران، توسط هنرمندان نوجوان وجوان و تعزیه گردانان پیشکسوت در روستای آسیابسر بهشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، ویژه برنامه چل چراغ شو  عصر پنجشنبه ۳ شهریور ماه سال جاری، با حضور جمعی از اهالی روستای آسیابسر بهشهر، برگزار شد.

این برنامه که رییس حوزه هنری مازندران و تنی چند از مسئولان محلی نیز در آن حضور داشتند، به یاد و پاسداشت واقعه عاشورا، شهیدان کربلا و با هدف احیا و ترویج آیین های کهن ویژه محرم برگزار شد.

نقالی روایت حضرت ابوالفضل العباس (ع) توسط هنرمند نوجوان مهسان شعبانی،  تعزیه روز عاشورا، آیین های گهواره گردانی، کرب زنی، مجمع گردانی توسط گروه تعزیه حضرت ابوالفضل العباس ( پیشکسوتان مازندران) و هنرجویان آموزشگاه آنای بهشهر، نمایشگاه تصویر گری کربلا با عنوان انسانم آرزوست ( آثار زینب عرب میستانی) و اردوی عکاسان خانه عکس از بخشهای مختلف این رویداد بود.

رییس حوزه هنری مازندران در این برنامه با اشاره به ضرورت احیای آیین های کهن گفت: حوزه هنری مازندران طرح تحول خود را با عنوان پرچمداری هنرهای آیینی نگاشته و بر زیست بوم مازندران نیز تکیه و تاکید دارد.

مهدی معصومی گرجی ادامه داد: بر این اساس تلاش داریم در مسیر احیا و گسترش آیین های این مرزبوم قدم برداریم و فعالیت های خود را ( از جمله رویدادهای مذهبی ایام محرم) در محور موضوعی آیین در مازندران طراحی و اجرا کنیم.

این مقام مسئول گفت: از مهمترین کلید واژه های موجود در برنامه ریزی فرهنگی هنری حوزه هنری مازندران رویکرد فعالیت های مردمی،  تمرکز زدایی و جهاد تبیین ( به زبان هنر) است و نتیجه آن برگزاری برنامه های ایام محرم و صفر در شهرهای مختلف استان و در محافل مردمی است تا بتوانیم مفاهیم ارزشی را به زبان هنر برای مخاطبان بیشتری بازگوکنیم.

شایان ذکر است «چل چراغ شو» دومین همکاری فرهنگی هنری سال جاری حوزه هنری مازندران با  موسسه آموزشی هنری آنا به مدیریت مهیار هزارجریبی بوده که با استقبال خوبی از سوی مردم منطقه مواجه شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند