صبح امروز؛
پیکر زنده یاد حبیب الله صادقی تشییع و بدرقه شد

07:260

مراسم تشییع پیکر زنده یاد حبیب الله صادقی هنرمند نقاش انقلابی و متعهد شنبه ۸ مردادماه با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی، محمد مهدی دادمان رییس حوزه هنری، غلامعلی حدادعادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، بهمن نامور مطلق رییس فرهنگستان هنر، خانواده زنده یاد صادقی، کامیار صادقی برادرزاده مرحوم صادقی، عبدالحمید قدیریان، مرتضی اسدی، سیدمسعود شجاعی طباطبایی، حسن روح الامین، جمعی از مدیران هنری و هنرمندان از مقابل فرهنگستان هنر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، در ابتدای مراسم تشییع پیکر زنده یاد حبیب الله صادقی که اجرای آن برعهده اسماعیل آذر بود، مجتبی رحماندوست پیام تسلیت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و پیام تسلیت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور را قرائت کرد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی در سخنانی بسیار کوتاه به آغاز ایام عزاداری حضرت امام حسین (ع) اشاره کرد و گفت: به عنوان یک طلبه و خادم سید الشهدا علیه السلام، حالا که غصه‌دار از دست دادن مرحوم صادقی هستیم و روز تشییع او اولین روز ماه محرم و عزاداری حسینی است و عزاداران جامه‌های مشکی‌شان را از کمدها درآورده‌اند، انشالله ایشان نیز در عرش اعلی به کاروان عاشوراییان می‌پیوندند و مهمان حضرت امام حسین(ع) خواهند بود.

دادمان: زنده‌یاد صادقی می‌گفت «در رثای سیمرغ تجلی» آخرین کار من و وصیت‌نامه من است

محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری نیز بیان کرد: زنده‌یاد صادقی به واسطه رفاقت قدیمی که با پدر بنده داشتند، لطف زیادی به من داشتند و در آخرین دیدارمان می‌گفتند من می‌دانم «در رثای سیمرغ تجلی» آخرین کار من و وصیت‌نامه من است. دکتر صادقی از ابتدای کار، پیش از انقلاب تا به امروز با خلق هر اثر هنری جامعه هنری را شگفت‌زده می‌کردند. انشالله یاد، راه، مکتب فکری‌شان به همت همه شاگران و علاقه‌مندان‌شان ادامه دار و مستدام خواهد بود.

صادقی: پدرم در نقاشی، عشقش به اهل بیت (ع) را نشان می‌داد

امیرحسین صادقی فرزند زنده یاد صادقی با تشکر از حضار برای حضور در مراسم تشییع پدرش اشعاری از مولانا قرائت کرد و گفت: من غلام قمرم غیر قمر هیچ مگو/ پیش من جز سخن شمع و شکر هیچ مگو؛ به دلیل مشغله زیاد پدرم، در زمان حیات ایشان فرصت کمی برای گپ و گفت با پدرم داشتم. ایشان برنامه‌های بسیار، اهداف بلند، وظایف خطیر و بار سنگینی داشتند. هنرمند آیینه است و آیینه، کاری جز روایت ندارد. هنرمند روایتگر عشق است و من از پدرم هیچ چیز جز عشق به یاد ندارم. من از ایشان جز اخلاق و عشق هیچ چیز دیگری به یاد ندارم.

وی خاطرنشان کرد: پدرم در نقاشی، عشقش به اهل بیت (ع) را نشان می‌داد. کارها و آثار او را نگاه کنید، همه آنها سمفونی است. شما یک کار یکصدمتری از او دیدید، من در زمان حیات هزارها هزار کیلومتر از این آثار را به چشم دیدم.

وزیر ارشاد: آثار مرحوم صادقی از روحیه انقلابی و ملهم از تعالیم قرآن نشأت می گرفت

در ادامه، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: زنده یاد حبیب الله صادقی، هنرمند ماندگار هنر انقلاب و دفاع مقدس و قلم طلایی هنر ایران، در آستانه ماه محرم تن را در میان زمینیان رها کرد و بر همای جان نشست و از عالم خاک پر کشید تا بال در بال ملائک در پیشگاه معبود ازلی جایگاهی رفیع و مقامی شامخ یابد. وی پای آرمان‌های انقلاب اسلامی ایستاد و جلوه‌هایی از زیبایی دین را به زبان تصویر نشان داد. تصویرگر پیشاهنگ جبهه‌ هنری انقلاب و مقاومت و جویبار زلال هنر ایران و انقلاب بود که در آثارش سراسر نبرد تاریکی و روشنایی را بازنمایی می‌کرد. مرحوم صادقی توان خود را در راه ثبت حقیقت از منظر ولایت و بیان هنرمندانه‌ آن چه در تاریخ انقلاب اسلامی رقم خورده بود، صرف کرد و جان‌های خسته‌ مردمان عصر جدید را با هنر دینی و انقلابی آشنا ساخت. او در میدان بود و در معرکه، «عمار گونه».

وی بیان کرد: ایشان هنرمندی در تراز انقلاب اسلامی بود که در دوران فعالیت درخشان خود خدمات و زحمات بسیاری در عرصه ترویج فرهنگ و هنر قرآنی کشید و در خلق آثار ماندگار و جاودان همتی وافر گماشت. آثار بی‌بدیلش، از روحیه انقلابی و ملهم از تعالیم قرآن نشأت می گرفت و سرشار از جسارت، نوآوری و زیبایی بود. او همواره در قامت یک هنرمند انقلابی و دلسوز، از آرمان‌های انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن پاسداری کرد.

رجبی: حبیب عزیز آنچه را که باید در این عالم انجام می‌داد، انجام داد

محمدعلی رجبی عضو پیوسته و رئیس گروه هنرهای سنتی فرهنگستان هنر با بیان اینکه رفتن حبیب الله صادقی برایش ناباورانه بوده است، گفت: این عاقبت همه ماست ولی هرگز فکر نمی‌کردم بمانم و حبیب در میان ما نباشد! دوست دارم بگویم حبیب جان بلند شو و آن لباس‌های تمام رنگی‌ات را بپوش سرتاسر رنگ بود دل نمی کند از این اثر به نظر تمام شده این کار ولی چرا دل از این اثر نمی‌کند. می دانید در عالم هنر اگر هنرمند از اثرش دل بکند دیگر نمی‌تواند بعد کار کند. سنتی در گذشته بود که وقتی هنرمندان ما اثری فاخر را در دست می‌گرفتند وقتی می خواست تمام شود کار نیمه کاره‌ای را به دست می‌گرفتند چراکه وقتی کار تمام می‌شد زندگی ظاهری آنها با کار تمام می‌شد.

وی تاکید کرد: حبیب عزیز ما با این کار (در رثای سیمرغ تجلی) همه وجودش را گذاشت و او با کار تمام شد و آنچه را که باید در این عالم انجام می‌داد، انجام داد.

 

توضیحات رییس فرهنگستان هنر درباره اثر «در رثای سیمرغ تجلی» 

بهمن‌ نامور مطلق رئیس فرهنگستان هنر نیز در این مراسم گفت: حبیب‌الله صادقی، هنرمند مقاومت و مردمی است و این را به خوبی مضامین نقاشی‌هایش بیان ‌می‌کند. هنرمندی که وقتی خود را شناخت، خود ماند و تبدیل به دیگر نشد، به دور از گروه بازی‌ها و گره‌بندی‌ها بود و همه را دعوت به هم‌افزایی می‌کرد. او تا هنگام وفاتش به آرمان‌هایش وفادار ماند، آرمان‌هایی که از اصول فکریش سیراب می‌شدند.

وی بیان کرد: حبیب‌الله صادقی وارث هنر پر افتخار ایران و الگویی بی‌سابقه در زمینه هنر مقاومت است. او وارث رنگ‌های مانی و سلطان محمد تبریزی، وارث مضامین مردمی کمال‌الدین بهزاد و رضا عباسی است اما در نقاشی مقاومت خودش الگویی بی‌سابقه و اسطوره‌ای ماندگار است. وقتی قلمو دست می‌گرفت، رنگ‌ها، آسمان آبی، رودی جاری، ابر و باران، گلی زیبا می‌شدند، میدان نبرد علیه ظلم، دستان گره کرده، شهیدی بر روی خاک، مادری رنج کشیده، چهره نوازنده‌ای تنها می‌شدند. دوستانش خوب می‌دانند، وقتی پرنده خیالش به پرواز در می‌آمد دفترچه‌ها، بوم‌ها حتی دیوارها فضا کم می‌آوردند.

رییس فرهنگستان هنر درباره اثر «در رثای سیمرغ تجلی» که نیمه کار ماند، گفت: دو سال پیش، زمانی که دیگر آثار کوچک، راضی‌اش نمی‌کرد، همه اندوخته‌ها و تجربه‌های گرانقدر خود را جمع کرد تا یک اثر بزرگ خلق کند، گویا حس می‌کرد فرصت زیادی برایش باقی نمانده و باید شاهکار زندگی‌اش را بیآفریند. او در واقع قصد داشت روایت مقاومت حماسی مردم ایران را به تصویر بکشد اما مضمون اصلی او شهید حاج قاسم سلیمانی بود و در زیرزمین موزه فلسطین فرهنگستان هنر زمان زیادی صرف خلق ان کرد. هنگامی که کسی برای دیدنش می‌رفت چه با اشتیاق راوی روایت‌های تو در توی تصویری خود می‌شد؛ چه سعادتمند بودند آنهایی که از زبان خودش روایت نقاشی‌اش را شنیدند و چه کم توفیق آنهایی که دعوت شدند و نیامدند.

در پایان مراسم، نماز میت به امامت حجت الاسلام قمی بر پیکر حبیب الله صادقی خوانده شد. سپس پیکر زنده یاد صادقی به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا بدرقه شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند