پوستر نمایشگاه «یسه نوف کاسپین» آکتائو در مازندران رونمایی شد

03:000

رییس حوزه هنری مازندران گفت: ۷۱ اثر از تولیدات حوزه هنری مازندران ۲۴ الی ۲۸ اسفند ماه سال جاری در دانشگاه « یسه نوف کاسپین » شهر آکتائو قزاقستان به نمایش گذاشته می شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، مهدی معصومی گرجی رییس حوزه هنری مازندران ۲۳اسفند در آئین رونمایی پوستر نمایشگاه آثار هنرمندان مرتبط با این مرکز که در قزاقستان برپا می شود، اظهار کرد: طی رایزنی های صورت گرفته با سفارت ایران در قزاقستان (دکتر حبیب الله ملکوتی فر سرکنسول ایران در اکتائو) آثار جمعی از هنرمندان استان مازندران با هدف معرفی فرهنگ، آداب و سنن استان برای اولین بار در کشور قزاقستان به نمایش درخواهد آمد.

رییس حوزه هنری مازندران ضمن اشاره به حضور ایرانیان در شهر آکتائو ادامه داد: با تمام مرزبندی های موجود، اشتراکات و یا نزدیکی‌های فرهنگی در برخی زمینه ها با کشور های حوزه دریای خزر باعث شده مسئله فرهنگ و آیین و مولفه های زیست بوم برای دیگر کشورها امری جذاب و قابل توجه باشد.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه یسه نوف کاسپین محل حضور فرهنگ پژوهان و محققانی است که مخاطبان این نمایشگاه خواهند بود، افزود: حوزه هنری مازندران در سند جدید تحول خود، به عنوان پرچمدار هنر آئینی و سبک زندگی، مأموریت های مشخصی در این زمینه ها با رویکرد تولید و فعالیت های فرهنگی هنری یافته است و این نمایشگاه فرصتی در عرصه بین‌المللی است تا بتوانیم به معرفی این فرهنگ غنی پر از حماسه و پهلوانی، مردمان سختکوش و معتقد بپردازیم.

معصومی گرجی با عنوان این نکته که ۷۱ اثر هنری از تولیدات ۴۰هنرمند حوزه هنری مازندران در دانشگاه «یسه نوف کاسپین» آکتائو کشور قزاقستان به نمایش گذاشته می شود، گفت: آثار یاد شده از تولیدات دوسال اخیر این مرکز در رشته های نگارگری، خوشنویسی(با موضوع فرهنگ و ادب مازندران و اشعار علامه حسن زاده آملی به عنوان یکی از مفاخر جهان اسلام) و عکس (با موضوع فرهنگ، آداب، آیین، معماری و مناظر مازندران_ از مجموعه کتاب عکس سامون) می‌باشد. و در کنار این آثار بخشی از پوشش محلی و ابزار و ادوات سنتی زندگی مردم مازندران نیز به نمایش گذاشته خواهد شد.

معصومی با بیان اینکه در این نمایشگاه آثار استادانی همچون صادق گنجوی ( نگارگری) حجت الاسلام سید احمد شفیعی مازندرانی، عبدالرضا اتحاد، سید پیام غضنفری، سید مرتضی جعفری( خوشنویسی) و دیگران حضور دارد، گفت: بخشی از پوشش مازندران در قالب عروسک هایی توسط سرکارخانم مهرناز مشرفی عروسک ساز مازندرانی تولید و در این نمایشگاه عرضه خواهد شد.

رییس حوزه هنری مازندران با ذکر این مطلب که تفکر و آرمانهای انقلاب و اسلام را می توان با زبان هنر عرضه کرد، افزود: درآثار ارائه شده برای نمایشگاه آکتائو موارد فرهنگی همچون قیام عاشورا، آداب محرم و آئین های مازندرانی ها در عزاداری سیدالشهدا(ع)، بوم و طبیعت، جغرافیا، معماری و… استان نیز مورد توجه بوده است.

همچنین در ادامه رونمایی از پوستر این نمایشگاه که به همت «جمال الدین رمضانی» گرافیست برجسته کشور و از فعالان هنرهای تجسمی حوزه هنری مازندران طراحی شد، صورت گرفت.

نمایشگاه تولیدات تجسمی حوزه هنری مازندران در قزاقستان شامل ۲۰ اثر خوشنویسی و نگارگری، ۲۳ اثر عکس و ۲۸ اثر صنایع دستی به ارزش حدودی ۱۴۳میلیون تومان است و این رویداد در دانشگاه یسه نوف کاسپین آکتائو ۱۵ تا ۱۹ مارس ۲۰۲۲ برابر با ۲۴ تا ۲۸ اسفندماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند