پوستر نخستین سوگواره تعزیه «رایت سرخ» رونمایی شد

02:350

پوستر نخستین سوگواره تعزیه «رایت سرخ» در بهبهان رونمایی شد و اعضای ستاد دبیرخانه این رویداد معرفی شدند.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، رئیس حوزه هنری استان خوزستان در این مراسم گفت: پس از انتشار فراخوان این سوگواره، نوزده اثر به دبیرخانه ارسال و پس از بررسی هیئت داوران ۹ اثر برگزیده شده است.

محمد شهباز گهروئی افزود: آثار برگزیده نخستین سوگواره تعزیه استان خوزستان در دهه اول ماه صفر در شهرستان بهبهان به اجرا در می‌آیند.

وی گفت: این سوگواره، همچنین یک گروه تعزیه میهمان ویژه هم از شهرستان اراک هم خواهد داشت.

شهباز گهروئی هدف حوزه هنری استان را تقویت تخصص زیست‌بوم‌های هر شهرستان دانست و افزود: با توجه به اینکه تعزیه‌خوانی در شهرستان بهبهان قدمت بسیار کهنی دارد و همچنین نیروهای توانمدی در این عرصه در سطح این شهرستان فعالیت می‌کنند، بنای پرچمداری این هنر آیینی از سمت شهرستان بهبهان و تزریق آن به دیگر نقاط استان خوزستان گذاشته شده است.

رئیس حوزه هنری خوزستان تصریح کرد: هدف ما تقویت و ارتقای سطح کیفی شبیه‌خوانی در سطح استان است که این مهم با حمایت دستگاه‌های متولی امر و به همت فعالین عرصه شبیه‌خوانی در سطح استان خوزستان محقق خواهد شد.

وی گفت: سوگواره «رایت سرخ» با هدف شناسایی دقیق‌تر ظرفیت‌های هنر آیینی استان خوزستان برگزار می‌شود و این ابتدای حرکت دبیرخانه تعزیه‌خوانی حوزه هنری استان خوزستان خواهد بود.

گهروئی، سوگواره استانی تعزیه را تعمیق و ترویج سنت تعزیه‌خوانی در استان خوزستان و کشور برشمرد و ادامه داد: اولین سوگواره تعزیه‌خوانی استان به میزبانی شهرستان بهبهان از ۱۷ تا ۲۶ شهریورماه برگزار خواهد شد.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین طواف امام جمعه موقت شهرستان بهبهان، بر تأثیر هنر تعزیه‌خوانی بر جوانان و مخاطب‌های خاص جامعه پرداخت و به حمایت دستگاه‌های فرهنگی به ویژه اداره تبلیغات اسلامی، ارشاد و فرهنگ اسلامی و اوقاف و امور خیریه از هنر تعزیه‌خوانی و فعالین این عرصه تأکید کرد.

وی گفت: جوانان فعال در این عرصه باید توسط متولیان فرهنگی و خیرین شهرستان حمایت شوند تا بتوانند با هنر خود اشاعه دهنده معرفت علوی و به تصویر کشیدن مظلومیت آل الله بپردازند.

همچنین در این مراسم یوسف زمانی اصل فرمانده شهرستان بهبهان ضمن تشکر از هیئات مذهبی بهبهان نسبت به برگزاری مراسمات محرم و صفر با دقت کامل نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بر آمادگی دستگاه‌های شهرستان نسبت به حمایت از برگزاری اولین سوگواره تعزیه‌خوانی «رایت سرخ» تأکید کرد.

بنا بر این گزارش، در این مراسم میثم خندانی به سمت مسئول دبیرخانه، محسن نصرحق به سمت دبیر اجرایی و حبیب الله چابکسفر به سمت مدیر هماهنگ‌کننده و پشتیبانی نخستین سوگواره تعزیه «رایت سرخ» از طرف حوزه هنری استان خوزستان منصوب شدند.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند