پوستر اولین رویداد «امید هنر» در خوزستان رونمایی شد

05:040

به همت واحد نمایش حوزه هنری خوزستان و به منظور ساماندهی، تقویت و توانمدسازی گروه‌های نمایشی مساجد استان خوزستان، از پوستر اولین رویداد «امید هنر» رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، به همت واحد نمایش حوزه هنری استان و به منظور ساماندهی، تقویت و توانمدسازی گروه‌های نمایشی مساجد استان خوزستان، از پوستر «امید هنر» با حضور کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور، حجت‌الاسلام نبی‌زاده مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خوزستان، حجت‌الاسلام سید امیر میرعلائی مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در استان، محمد شهباز گهروئی رئیس حوزه هنری خوزستان و فواد عبدالعلی مسئول بسیج هنرمندان استان رونمایی شد.

کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور در این مراسم اظهار کرد: باید با هنر و کار هنری جوانان و نوجوانان را به سمت مسجد سوق دهیم و اندیشه، تفکر و دیدگاه مسجدی در آنها ایجاد کنیم. خوشبختانه در همه استان‌های کشور دفتر تئاتر مردمی راه‌اندازی شده و با کمک اعضای این دفتر، جوانان و نوجوانانی که در مسجد و محله‌های اطراف مسجد هستند را جذب و استعدادیابی می‌کنیم و در مسجد آنها را آموزش می‌دهیم.

وی اضافه کرد: دشمن با جنگ، تحریم و فتنه نتوانست انقلاب را زمین‌گیر کند و امروز جایی را که نشانه رفته و توانسته نفوذ کند، مباحث فرهنگی است.

زارعی با اشاره به اینکه جوانان ما در خطر هستند ولی وقتی خانواده احساس کند فرزندش در مسجد و خانه امن الهی است، خاطرش جمع می‌‌شود که خطری او را تهدید نمی‌کند ادامه داد: دشمن با شبیخون فرهنگی به ما ضربه زده و اگر نتوانیم مقابل آن ایستادگی کنیم، آینده بسیار بحرانی خواهیم داشت.

وی عنوان کرد: تئاتر، بازیگری، سینما و … برای جوانان و نوجوانان جذابیت دارد از این رو باید با همین اقدامات این قشر را به مساجد جذب کنیم و روی آنها کار کنیم تا اقدامات دشمن روی آنها اثر نکند.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری هدف از راه‌اندازی  جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد را مردمی كردن تئاتر دانست و ابراز کرد: هنرمندان شركت كننده در جشنواره مردمی تئاتر بچه‌های مسجد اكثراً نوپا و در آغاز راه هستند.

وی تصریح کرد: جریان تئاتر حرفه‌ای كشور با حضور سطوح مختلف مردم جامعه همراه نیست و مردم در جریان تئاتر كشور نقشی كم‌رنگ دارند که جشنواره مردمی تئاتر بچه‌های مسجد می‌تواند نقشی اساسی در مردمی كردن جریان تئاتر حرفه‌ای داشته باشد.

زارعی با اشاره به اینکه ما اگر بتوانیم تئاتر را در زندگی مردم نهادینه كنیم و جایگاه آن را استحكام بخشیم، گامی مهم در راستای ضرورت فرهنگی هنری كشور برداشته‌ایم‌ اذعان کرد: بعدها همین مردم مخاطب حرفه‌ای تئاتر خواهند شد و به اقتصاد هنر تئاتر كمک خواهند كرد؛ همان‌گونه كه سینما امروزه توانسته درآمدزایی كند و اقتصاد خود را با جذب مخاطب تا حدودی تامین كند، ما هم باید در تئاتر بتوانیم این ایده را عملی كنیم.

وی با تاكید بر هدف جریان‌سازی مردمی این جشنواره بیان کرد: تئاتر مردمی بچه‌های مسجد می‌تواند در یک بازه زمانی، جریان‌ساز حضور گسترده مردم در تئاتر باشد و كاری كند كه همه قشر‌های مردمی برای تماشای تئاترهزینه و با تهیه بلیط به فرهنگ، هنر و تئاتر كشور خود كمک كنند.

زارعی با بیان اینکه به دنبال استمرار اجرای تئاتر در مساجد هستیم و می‌خواهیم در تمام فصول سال و در ایام گوناگون و مناسبت‌های مختلف اجرای نمایش داشته باشیم خاطر نشان کرد: می‌خواهیم تئاتر خوراک روزانه مردم باشد و در این شرایط، مردم هستند كه از هنرمندان و سازمان‌های فرهنگی هنری اجرای تئاتر مطالبه خواهند كرد.

همچنین حجت‌الاسلام محمدمهدی نبی‌زاده در این مراسم با بیان اینکه هنر، در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مساجد جایگاه پررنگ‌تری نسبت به امروز داشته است اظهار کرد: این رویداد رجوعی است به کارکردهای اصلی مسجد خصوصا در حوزه هنر و تئاتر بچه‌های مسجد حرکتی در این راستا است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان افزود: ما در این رویداد به دنبال این هستیم که از بین بچه‌های مسجد، گروه‌های نمایش و تئاتر با مضامین انقلابی، دینی و امیدآفرینی شکل بگیرد تا بتوانیم در آینده ایران اسلامی، هنر نمایش را با خاطری آسوده به دست جوانان دغدغه‌مند انقلابی و متخصص در این زمینه بسپاریم.

وی با اشاره به دغدغه‌مندی سازمان تبلیغات اسلامی در انجام این رسالت مهم خاطر نشان کرد: ما در اداره کل تبلیغات اسلامی، قرارگاه مسجد را که ۵۳۰ مسجد تحت پوشش این قرارگاه هستند، مکلف کردیم یکی از شاخص‌های فعالیت آنها در سال ۱۴۰۱، تشکیل حداقل یک گروه تئاتر از بچه‌های مسجد باشد.

حجت‌الاسلام نبی‌زاده استفاده از همه ظرفیت‌های وابسته به سازمان  تبلیغات اسلامی را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: بالغ بر ۳۳ دبیرستان علوم و معارف اسلامی صدرا از ظرفیت‌های مهم سازمان تبلیغات اسلامی خوزستان است که می‌بایست در این زمینه اهتمام لازم را به کار گیرند و به تعداد دانش‌آموزانی که دارند بر اساس ظرفیت مدرسه نسبت به تشکیل گروه‌های تئاتر اقدام کنند؛ همچنین سایر ظرفیت‌ها نیز هر چه می‌توانند باید در زمینه تقویت هنر انقلابی گام بردارند.

در این مراسم محمد شهباز گهروئی رئیس حوزه هنری خوزستان گفت: حوزه هنری چند سالی است که در باب حمایت از جریان فرهنگسازی و تولیدات آثار نمایش بچه‌های مسجد، دفتری را به نام دفتر بچه‌های مسجد کشور راه‌اندازی کرده و در استان‌ها هم ذیل واحد هنرهای نمایشی این دفتر راه اندازی شده است. یکی از فعالیت‌های این دفتر برگزاری جشنواره‌ تئاتر بچه‌های مسجد به صورت استانی و کشوری است. هدف از این رویداد ساماندهی، توانمندسازی و تقویت آثار بچه‌های مسجد است.

وی با بیان اینکه قصد داریم با تولید آثار هنری به ویژه تئاتر مفاهیم اجتماعی، مذهبی، دینی و انسانی را با زبان هنر در مساجد رواج دهیم تصریح کرد: به همین منظور حوزه هنری خوزستان تصمیم گرفت در سال جاری رویدادی را به نام «امید هنر» برگزار کند که ابتدا مساجدی که در زمینه تئاتر چه در گذشته و چه هم اکنون فعالیت داشتند را ثبت و ساماندهی کند و سپس اساتید بخش آموزش حوزه هنری در مساجد حضور پیدا می‌کنند و شاخه‌های مدیریت گروه‌های تئاتر، بازیگری، کارگردانی و نویسندگی را در سطح مساجد آموزش می‌دهند.

شهباز گهروئی با اشاره به اینکه این دوره‌ها ویژه نوجوانان و جوانان ۱۱ تا ۲۳ سال مساجد است عنوان کرد: بعد از مرحله مقدماتی، کارگاه‌های پیشرفته همچون کارگاه‌های خلاق و حتی نویسندگی خلاق برگزار می‌شود و در دوره‌های بالاتر به مرحله ایده تا اجرا خواهیم رسید.

وی بیان کرد: رویداد «امید هنر» توسط واحد نمایش حوزه هنری خوزستان و با همکاری ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد، سازمان بسیج هنرمندان و معاونت فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند تا (۳۰ بهمن) از ساعت ۸ صبح تا ۲۰ با شماره تلفن ۰۹۳۷۱۵۲۷۱۹۴ تماس حاصل کنند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند