پرویز: دیوان «یاور همدانی» میراث بزرگی برای ادبیات ایران است/ اشعار نیک‌طلب تاریخ مصرف ندارد

07:000

دیوان «یاور همدانی» مجموعه اشعار زنده‌یاد احمد نیک‌طلب در حوزه هنری رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مراسم رونمایی از دیوان «یاور همدانی» مجموعه اشعار زنده یاد احمد نیک‌طلب عصر امروز ۱۲ اسفندماه با حضور جمعی از مدیران، شعرا و دوستداران او، همچون محسن پرویز، ناصر فیض، عباس محمدی، رضا اسماعیلی، بابک نیک‌طلب و خانواده آن مرحوم به مناسبت بزرگداشت سالگرد وفات آن شاعر ارجمند در حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این برنامه علی داودی شاعر، با گرامیداشت یاد و خاطره زنده‌یاد احمد نیک‌طلب، شعر فارسی را زبان وحدت در فرهنگ و ایران اسلامی دانست و گفت: شعر آئینه زندگی ماست و ترجمه باورهای ما در آن تجلی می‌یابد. هر کس می‌خواهد ایران و ایرانی را بشناسد ناگزیر باید شعر فارسی را بخواند و آن را بررسی کند.

وی در ادامه نیک‌طلب را انسانی متواضع و آرام خواند و گفت: تواضع یاور نیک‌طلب پابه‌پای اشعارش درسی برای ماست که در این حوزه قلم می‌زنیم. او شاعری بی ادعا و آرام بود که با قدرت و صلابت مثال‌زدنی در سکوت و به دور از هیاهو شعر می‌سرود.

در این مراسم بابک نیک‌طلب با قرائت شعری از پدر مرحومش گفت: در دوران قرنطینه و با رجوع دوباره به اشعار پدر دریافتم که با وجود سنگینی کلام استاد، چقدر مفاهیم شیرین و عمیقی در اشعار او بود و این فخامت کلامی سبک ایشان در سرایش اشعارشان بود.

وی ادامه داد: استاد با وجود فخامت کلام نگاهی تازه‌ای را در اشعارش بیان کرده است که می‌بایست با مراجعه بیشتر و خواندن چند باره اشعار ایشان به آن رسید.

محسن پرویز رئیس انجمن قلم ایران نیز که در این برنامه حاضر شده بود با بیان اینکه مرحوم نیک‌طلب فردی بسیار زلال و ساده و به دور از هیاهو بود؛ ایشان را انسانی آرام، مهربان خواند و گفت: چهره‌ای که همواره از او به یاد دارم درست شبیه همین عکس ایشان است که همیشه لبخندی بر چهره دارد.

وی در ادامه گفت: گردآوری و چاپ اشعار این شاعر یک کار بزرگ بود چرا که آنچه از شعرا می‌ماند آثار آنهاست و این دیوان می‌تواند میراث بزرگی برای ادبیات ایران باشد.

ناصر فیض شاعر و طنزپرداز نیز با حضور در این برنامه، دیدار استاد نیک‌طلب را به مدت بیش از ۱۰ سال در شورای شعر وزارت ارشاد فرصتی مغتنم خواند و از آن دوران به عنوان روزهایی شعف‌انگیز یاد کرد.

وی با اشاره به قدرت، تسلط و استحکام موضوعی و مضمونی اشعار زنده‌یاد نیک‌طلب ابراز تأسف کرد که یاور همدانی به اندازه کافی در جامعه شناخته شده نیست و لازم است بیش از پیش این شاعر گران‌سنگ را به اهل فرهنگ ادب معرفی کرد.

فیض اضافه کرد: یاور همدانی علاقه‌ای نداشت به خودش چیزی را اضافه کند و یا بخواهد با اشعارش فخر بفروشد؛ او تمایل نداشت جز با منش‌ زلال و بی‌تکلفش شناخته شود و در مسائل مختلف از هیاهوهای مرسوم دوری می‌کرد، چرا که او هیچگاه نمی‌خواست خودش را نشان بدهد.

مدیر دفتر طنز حوزه هنری با تأکید بر اینکه یاور همدانی با مجموعه اشعارش زنده است، اظهار داشت: یاور همدانی یک شاعر واقعی‌ست و در دوره خودش به‌طور قطع به خاطر انسجام در کلام و قدرت اشعارش در ادبیات ایران باقی خواهد ماند.

رضا اسماعیلی شاعر، از دیگر افرادی بود که در این مراسم ضمن بیان خاطراتی از دیدارهایی که با استاد احمد نیک‌طلب داشت، گفت: یاور همدانی تأکید داشت که با خون دل خوردن و ریاضت کشیدن می‌توان راه شاعری را طی کرد و این یک ارزش است که همه بزرگان ادبی با آن به موقعیت رفیع خود در ادبیات رسیده‌اند. به همین خاطر می‌بایست برای حفظ آن بسیار در اخلاق و سلوک رفتاری مراقبت داشت.

وی گفت: یاور همدانی تاریخ مجسم کانون‌ها و انجمن‌های ادبی بود و اگر محققی قصد تحقیق در این زمینه را داشت می‌توانست از دریای اطلاعات و تجربیات ایشان بهره‌ها ببرد که متأسفانه این امکان مورد استفاده قرار نگرفت.

اسماعیلی با تکیه به آموزهای استاد همدانی گفت: ایشان تأکید داشتند که باید به بزرگان ادب احترام گذاشت و در محضر ایشان زانو زد و این مسئله را تنها راه برای رسیدن به مقصد می‌دانستند؛ استاد می‌گفتند اگر می‌خواهیم تکیه‌گاهی در ادبیات داشته باشیم می‌بایست به قله‌ها و بزرگان ادبیات رجوع کنیم.

رضا اسماعیلی با بیان اینکه استاد همدانی تمام زندگی خود را وقف شعر و ادبیات کرده بودند، تصریح کرد: استاد همدانی در سبکی که شعر می‌سرودند بسیار متبحر و توانا بودند و این اشراف و استواری در زبان باعث شده است اشعار ایشان فارغ از سبکِ کهن خود بسیار زیبا و دلنشین باشد و جزء اشعار خوب معاصر ادبیات ایران قلمداد شود.

وی در پایان صحبت‌های خود تأکید کرد: با عبور غبار معاصرت حتماً آیندگان به ارزش‌های این شاعر بزرگ بیش از این پی خواهند برد.

عباس محمدی مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری نیز در این برنامه گفت: اشعار استاد در دسته‌بندی شعر جزء اشعار کهن است، اما این نه به معنای کهنگی بلکه بخاطر پختگی و سخته‌گی کار و قوام و دوام است که می‌توان در شعر ایشان دید.

وی تأکید کرد: اشعار یاور همدانی تاریخ مصرف ندارد و سال‌های سال مانا خواهد بود و کسانی که علاقه‌مند ادبیات هستند اشعار ایشان را می‌خوانند و لذت می‌برند.

محمدی اضافه کرد: علاوه بر اینکه اشعار استاد قدمایی است و در دسته اشعار کلاسیک محسوب می‌شود، اما به نوبه خود نوآوری‌های خوبی را در آن شاهد هستیم.

در این مراسم؛ همچنین رئیس انجمن ادبی باران، رئیس انجمن ادبی جامی، استاد عمادزاده و تنی چند از شاعران و دوستان و همراهان استاد زنده‌یاد احمد نیک‌طلب با اشعار و سخنان کوتاهی در این برنامه شرکت داشتند.

در پایان این مراسم از دیوان یاور همدانی با حضور حضار رونمایی شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند