پرده‌خوانی هنرمند یزدی در پیاده‌روی اربعین در نجف

01:050

همزمان با آیین راهپیمایی اربعین حسینی، هنرمند یزدی در ویژه برنامه «روایت راهیان» در نجف به اجرای نقالی و پرده‌خوانی با موضوع عاشورا پرداخت.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، به مناسبت اربعین شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایشان، مجلس پرده‌خوانی و نقالی «روایت عاشورا» توسط سیدعلی موسوی از فعالان این هنر آیینی در استان با حمایت و همراهی حوزه هنری یزد در جمع زوار و ارادتمندان اهل‌بیت (ع) در عمود ۱۶۰ مسیر نجف به کربلا اجرا شد.

این هنرمند در این برنامه به روایتگری برخی وقایع عاشورا از جمله شهادت حضرت ابوالفضل العباس (ع) و حضرت علی اکبر (ع) تا خرابه شام پرداخت.

این برنامه در قالب ششمین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان» برگزار شد و مورد استقبال زائران و مخاطبان ایرانی و غیر ایرانی قرار گرفت.

سیدعلی موسوی متولد ۱۳۷۵ در شهر یزد و دارای مدرک کارشناسی رشته معماری است. او از کودکی در تعزیه‌های مختلف نقش آفرینی کرده و از سال ۹۷ به صورت جدی وارد عرصه نقالی و پرده‌خوانی شده است. وی کسب رتبه اول نخستین عهدواره سراسری «چله مهدویت» در بخش نمایش‌های آئینی در رشته نقالی در سال ۱۴٠۱ را در کارنامه دارد.

همچنین در اختتامیه چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان» در سال ۹۸ از این نقال یزدی به عنوان یکی از برگزیدگان بخش نقالی و پرده‌خوانی و جوان‌ترین نقال آن دوره تقدیر شد.

این هنرمند در زمینه تعزیه، نقالی‌ حماسی و شاهنامه‎خوانی هم فعالیت دارد.

موسوی در سال‌ ۹۸ نیز با حمایت حوزه هنری یزد توفیق اجرای برنامه در مسیر پیاده‌روی اربعین را داشت.

ششمین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان» در بخش‌های شبیه‌خوانی، تعزیه‌خوانی، نقالی، قصه‌خوانی، شعرخوانی، اجرای سرودهای آیینی و بخش هنرهای تجسمی از ۱۷ تا ۲۶ شهریور در کشور عراق برگزار ‌شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند