پاکزاد: زبان ادبیات پیشرو‌ترین زبان بیان وقایع فرهنگی و تاریخی است

02:180

دبیر هنری جشنواره شعر و داستان «شهری در آسمان» گفت: یادآوری و تکرار تاریخ برای نسل جوان پله‌ای برای استقبال از وقایع فرهنگی آینده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، حسن ‌پاکزاد دبیر هنری شعر جشنواره «شهری در آسمان»، تکرار تاریخ برای نسل جوان را تأثیرگذار و جذاب عنوان کرد و گفت: مرور رویدادهای تاریخی سال‌های گذشته برای نسل جوان و امروزی می‌تواند پله‌ای برای استقبال از وقایع فرهنگی آینده باشد.

پاکزاد گفت: بسیاری از اسناد تاریخی امروز ما اشعار و متون گذشتگان است که البته در آینده نیز چنین خواهد بود.

وی اظهار داشت: ثبت آثار و وقایع فرهنگی امروز در راستای اثراتی خواهد بود که از رویدادهای امروز به‌جا می‌ماند و این آثار فرهنگی به مرور راه خود را در بین لایه‌های مختلف جامعه باز خواهد کرد.

دبیر هنری شعر جشنواره «شهری در آسمان» با تأکید بر اینکه زبان ادبیات پیشرو‌ترین زبان بیان وقایع فرهنگی و تاریخی است، گفت: از راویان و شاهدان روزهای ابتدایی انقلاب هنوز افرادی در بین ما هستند که بایستی با استفاده از زبان هنر از جمله شعر، داستان، خاطره‌نگاری و تصویر از حضور و تاریخ شفاهی این افراد که سینه به سینه در حال انتقال است جهت ثبت و ضبط وقایع و رویدادهای تاریخی گذشته بهره ببریم.

وی برگزاری جشنواره شعر و داستان را بسیار تأثیرگذار عنوان کرد و افزود: برگزاری جشنواره‌های ادبی که سبب پویایی جریان شعر و داستان انقلاب شود، بسیار ارزشمند است.

پاکزاد اظهار داشت: در امورات فرهنگی اگر از شعار کمی فاصله بگیریم بیشتر موضوع‌هایی که در متن فراخوان جشنواره استانی انقلاب اسلامی در آئینه شعر و داستان «شهری در آسمان» به آنها اشاره شده، مانند مباحث گام دوم انقلاب که بخشی از آرمان‌خواهی نسل جوان جامعه‌ست که از روزهای ابتدایی انقلاب شاهدش بودیم.

وی گفت: بزرگ‌نمایی‌های شاعرانه‌ای که گاهی در شعر و داستان با آنها روبه‌رو خواهیم بود، جزء تکنیک‌های هنری است که در آنها بسیاری از وقایع تاریخی نیز به‌صورت هنرمندانه جای خواهند گرفت.

پاکزاد در پایان یادداشت خود شاعران و نویسندگان را به تحقیق و مطالعه در خصوص وقایع تاریخی و رویدادهای فرهنگی کشور و استان دعوت کرد و تأکید داشت: خالق و پدیدآورنده اثر در صورت مطالعه و پژوهش است که می‌تواند اثر خلاقانه و هوشمندانه را پدید آورد که قطعاً در این جشنواره استانی هم اینگونه آثار به چشم خواهد خورد.

گفتنی است، نخستین جشنواره استانی انقلاب اسلامی در آئینه شعر و داستان با عنوان «شهری در آسمان» به همت حوزه هنری زنجان برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند