کاروان هنری روایت حبیب؛
ویژه‌نامه شب خاطره «روایت حبیب» در گلزار شهدای بندرعباس برگزار شد

07:000

گلزار شهدای بندرعباس در نخستین روز از آغاز زمستان سال ۱۴۰۰ میزبان ویژه برنامه شب خاطره «روایت حبیب» بود.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، کاروان هنری «روایت حبیب» در هفتیمن ایستگاه خود به بندرعباس رسید و با اجراهای متنوعی به اشاعه و معرفی فرهنگ و مکتب حاج قاسم سلیمانی پرداخت. این ویژه برنامه که با حضور برخی از چهره‌های فرهنگی ، هنری، نظامی و سیاسی کشور و استان هرمزگان با استقبال خوب مردم خون گرم بندرعباس شد.

*اجرای گروه نمایش کبوترانه

گروه نمایشی کبوترانه اولین رویداد اجرایی این مراسم بودند که با هنرنمایی علیمحمد رادمنش و فاطمه رادمنش دریچه تازه‌ای از شخصیت و زندگانی شهید حاج قاسم سلیمانی را به روی مردم گشودند. گروه نمایشی کبوتران در هفتمین ایستگاه کاروان هنری روایت حبیب قطعه ای متفاوت از تمامی مقصدهای این کاروان اجرا کردند، قطعه نمایشی با حال و هوای خطه جنوب و بندر که واکنش‌های مثبت مردمی را بهمراه داشت. گروه نمایشی کبوترانه در این اجرا به شهید نادر مهدوی که همانند شهید حاج قاسم سلیمانی به دست آمریکایی ها به شهادت رسید پرداختند. نادر مهدوی، یکی از ستاره‌های درخشان تاریخ معاصر ایران است که شباهت زیادی به مردان افسانه‌ای و اسطوره‌ها دارد. او به همراه بزرگمرد دیگری به نام سردار بیژن گرد، درس عبرتی ماندگار به ناوهای دریایی آمریکا در دوران هشت سال دفاع مقدس دادند.

*نقالی مرشد میرزاعلی

مرشد محسن میرزاعلی یکی دیگر از همراهان همیشگی کاروان روایت حبیب نیز با اجرای نقالی و پرده‌خوانی به دلاوری‌های حاج قاسم سلیمانی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران پرداخت.

*حاج قاسم سلیمانی بسیار شجاع بود

خاطره گویی منصور نبی‌زاده فرمانده گردان۴۲۲ لشکر ۴۱ ثارالله نیز از دیگر بخش‌های این ویژه برنامه بود. نبی زاده با روایت خاطراتی از حاج قاسم سلیمانی به ترسیم ابعاد هویتی سردار دلها پرداخت و گفت: زمان دفاع مقدس علاقه‌مند به فعالیت در حوزه رزمی بودم که در دیداری با حاج قاسم سلیمانی در سال ۱۳۶۳ به نتیجه رسید و با موافقت ایشان وارد لشکر ۴۱ ثارالله شدم.

وی در ادامه با تاکید بر اخلاق حسنه حاج قاسم سلیمانی گفت: ایشان بسیار اهل شوخی با دوستان خود بود و از هر فرصتی برای روحیه دهی به نیروهای خود استفاده می‌کرد.

نبی‌زاده در ادامه گفت: عباس فینی قشمی یکی از رزمنده‌های خطه جنوب بود که نام و خدمت‌های ارزنده این جانباز به خوبی در ذهن حاج قاسم سلیمانی نقش بسته بود و ایشان هر فرصتی می‌یافت برای دیدار با این جانباز به جنوب می‌آمد.

وی افزود: حاج قاسم سلیمانی بسیار شجاع بود. حضور همیشگی او در عملیات های حساس زیر آتش دشمن نشان از شجاعت و دلیری او داشت.
فرمانده گردان۴۲۲ لشکر ۴۱ ثارالله در پایان گفت: شجاعت های حاج قاسم سلیمانی در تمامی لحظات زندگی ایشان جاری بود. این نکته در کتاب «از چیزی نمی‌ترسیدم» هم آمده است.

*حاج قاسم سلیمانی متعلق به همه مردم ایران بود

موسی مولاپرست جانشین گردان۴۲۲ لشکر ۴۱ ثارالله نیز با حضور در این برنامه از کاروان روایت حبیب در خاطراتی از سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: سردار سلیمانی معلم خوبی برای من بود. معلمی حاج قاسم سلیمانی از دوران دفاع مقدس تا لحظه شهادت به من درس می‌آموخت.

وی افزود: ۹۰ درصد نیروهای هرمزگانی در دوران هشت سال دفاع مقدس به عشق حاج قاسم سلیمانی جذب لشکر۴۱ ثارالله شدند. رویکردهای متفاوت ایشان و نوع برخوردهای جذاب از جانب او موجب علاقه جوانان به این سردار دلها شده بود.

مولاپرست ادامه داد: تشییع پیکر سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی نشان داد که ایشان به معنای حقیقی کلمه سردار دلها بود چرا که هر یک از ایرانی‌ها نسبت به آن واکنش نشان دادند و برایش اشک ریختند.

وی تاکید کرد: حاج قاسم سلیمانی متعلق به همه مردم ایران بود چرا که هر کجا حرف از آبادانی و یاری رسانی به مردم بود نام و نشانی از سردار دلها دیده می‌شد. چنین رویدادهایی در حالی رخ می‌داد که هرجا بحث خسارت به عزت و مال مردم ایران بود اثری از نام این شهید والامقام دیده نمی‌شد.

مولاپرست در پایان گفت: حاج قاسم سلیمانی مرد میدان عمل بود و در حساس‌ترین لحظه‌های تاریخی مثل زایش داعش به دست مستکبرین در منطقه یا وقوع سیل در خوزستان یار مردم خود بود.

*

امیرحسین والا شاعر آیینی هرمزگانی نیز اشعار خود را تقدیم کرد. متن این شعر که تا کنون منتشر نشده است چنین است:

دریا و خاک پهنه جغرافیای توست
حتی بهار مقتبس از لاله های توست
<خاکت کجاست، قاصد دریا>، کدام سوی؟!
در هر گذر نشانه‌ای از ردپای توست
با قطره‌های آبی باران مسافری
هر کوچه می‌روم، به خدا آشنای توست
بر هر کران که می‌گذرم بی کرانه‌ای
در هر سخن که می‌نگرم، ماجرای توست
فرزند خاک، زاده دریا، غریب شهر
آری، دوباره موج شدن مقتضای توست
جاشوی موج‌های پس از موج‌های سخت
غواص رود تشنه، خدا ناخدای توست
<از راه‌های آبی ناممکن خیال>
ّبا آنچه نام روشن مشکل گشای توست
چون لنج‌های زنده جاری هنوز نیز
باید عبور کرد که دریا سرای توست

*اجرای قطعه «انتظار» با شعری از میلاد عرفانپور

امیر حقیقت از اهالی موسیقی کشور نیز در این برنامه قطعه «انتظار» با شعری از میلاد عرفانپور و از تولیدات مرکز موسیقی حوزه هنری را اجرا کرد.

*توکل، تلاش و توسل از ویژگی‌های شاخص شهید سلیمانی بود

حسین سالاری از پیشکسوتان هشت سال دفاع مقدس و از دوستان حاج قاسم سلیمانی نیز با حضور در این مراسم در خاطراتی گفت: اولین دیدار ما با حاج قاسم سلیمانی به عملیات بیت المقدس مربوط می‌شود.

سالاری در ادامه با پرداخت به شخصیت شهید سلیمانی گفت: توکل، تلاش و توسل به همراه شجاعت از ویژگی‌های شاخص شهید سلیمانی بود.

وی در خاطره دیگری گفت: در عملیات والفجر ۸ حاج قاسم سلیمانی فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله، غواصان بسیجی را کنار آب اروند جمع کرد و به بچه‌های غواص گفت که این آب را می‌بینید، این آب مهریه فاطمه زهراست؛ خدا را به حق مهریه حضرت فاطمه قسم بدهید که امشب از این آب بگذرید و دل امام را شاد کنید.

*
اجرای گروه سرود منتظران ظهور نیز پایان بخش این ویژه برنامه شب خاطره روایت حبیب در بندرعباس بود.

گفتنی است، کاروان هنری روایت حبیب» در دومین سالگرد شهادت سردار دل‌ها، شهید حاج قاسم سلیمانی، در ۱۰ استان کشور به اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری می‌پردازد. این رویداد فرهنگی و هنری که به همت بنیاد حفظ و نشر آثار شهید سپهبد قاسم سلیمانی (مکتب حاج قاسم) و با همکاری حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می‌شود، از ۱۱ آذرماه ۱۴۰۰ به مدت یک ماه در ۱۰ استان مختلف اجرا خواهد شد. طی این رویداد فرهنگی، برنامه‌های متنوعی چون شب خاطره، شعرخوانی، سرود و موسیقی، نمایش فیلم و انیمیشن، اجرای تئاتر، نقالی و پرده‌خوانی، حماسه‌خوانی، رونمایی کتاب و برپایی نمایشگاه عکس و آثار تجسمی برگزار خواهد شد.

کرمان، اصفهان، زنجان، کردستان، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی، استان‌های میزبان «کاروان هنری روایت حبیب» خواهند بود و اختتامیه این برنامه در تهران برگزار می‌شود.

«کاروان هنری روایت حبیب» که تاکنون حضور در استان‌های کرمان، اصفهان، زنجان، سنندج، خوزستان و بوشهر را تجربه کرده است، در ادامه سفرهای خود به هرمزگان آمده است و در ادامه به استان سیستان و بلوچستان سفر خواهد کرد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند