رئیس اداره هنر اجتماعی حوزه هنری مطرح کرد:
هویت‌سازی مهم‌ترین قسمت از طرح تحول در مناطق آسیب است

03:460

سالار شفق در جمع کارشناسان حوزه هنری مازندران و جمعی از اعضای جبهه فرهنگی انقلاب درباره طرح تحول محله‌محور به ارائه مطالبی پرداخت.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، پنجشنبه ۲۹ مهرماه، سالار شفق رئیس اداره هنر اجتماعی مرکز هنرهای مردمی معاونت راهبری حوزه هنری، به ارائه مطالبی درباره ساختار طرح تحول محله محور و مقوله هنر اجتماعی پرداخت.

وی در بین جمعی از کارشناسان حوزه هنری مازندران و جبهه فرهنگی انقلاب (قرارگاه تحول اجتماعی)، هویت‌بخشی را مبنای اصلی طرح تحول عنوان کرد و گفت: همانطور که سازمان‌ها و مراکز بسیاری در جامعه مسئول رسیدگی به امور معیشتی مردم هستند، حوزه هنری، در برنامه‌ریزی‌های جدید در کنار فعالیت‌های سابق، به دنبال ایجاد قرارگاهی است تا با کمک جریانات همسو به خلأ هویتی برخی نقاط آسیب دیده بپردازد.

شفق با تأکید بر این نکته که در این مسیر باید از مسئولیت اجتماعی هنرمندان مدد گرفت، افزود: امروز یکی از اولویت‌های نظام، حاشیه‌نشین‌ها و مناطق کم‌برخوردار است و با کارهای فرهنگی هنری می‌توان مسائل بسیاری را در این نقاط برطرف کرد.

این فعال اجتماعی و فرهنگی ضمن اشاره به اهمیت عدالت فرهنگی گفت: با شبکه‌سازی فعالیت‌ها و گسترده کردن آن در جامعه از طریق کمک گرفتن از سایر مراکز، می‌توان از پتانسیل کارهای هنری مانند جشنواره‌های مردمی، برگزاری جنگ‌های شادی، تشکیل گروه سرود، نمایش و تولید اثر، ساخت فیلم مستند درباره زندگی افراد موفق ساکن در مناطق محروم، نمایش دائمی فیلم در نواحی حاشیه و سوق دادن هنر بین مردم و پای کار آوردن آنان، ایده هویت‌بخشی را عملی ساخت.

رئیس اداره هنر اجتماعی حوزه هنری، درباره فعالیت‌های قرارگاه تحول خاطرنشان کرد: نظر بر این است که مراکز استانی حوزه‌های هنری قرارگاه استانی شکل دهند و با فعالیت‌های کادرساز، گفتمان‌ساز، اعتمادساز، جریان‌ساز، مطالبه‌ساز، استعدادساز و هویت‌ساز به دنبال ایجاد و نشر گفتمان یاد شده باشند.

شفق در تبیین اهداف رویکرد تحول محله‌محور گفت: در این حرکت، رشد مخاطب به‌ویژه اقشار نوجوان و جوان از اهمیت بالایی برخوردار است و این مهم بدون هویت‌سازی امکان‌پذیر نیست.

وی همچنین افزود: ساکنان چنین مناطقی اصولاً باید احساس تشخص و غرور کرده و این به ساخت هویت کمک می‌کند.

شفق ادامه داد: در برنامه‌های مذکور لزوماً آموزش و تولید آثار حرفه‌ای مدنظر نیست، بلکه مردمی شدن، به میدان آوردن جامعه هدف (نوجوانان، جوانان، بانوان و… ) و به‌کار گرفتن و آموزش با هدف‌های رشد و پرورش با رویکرد اجتماعی از اهمیت برخوردار است.

وی در پایان بحث خود گفت: از آنجا که جبهه‌های فرهنگی انقلاب در استان فعالیت‌های محله‌محور نیز دارند، حوزه هنری می‌تواند ضمن تفاهم اولیه با فعالیت‌های هنری، میز هویت‌بخش این فعالیت‌ها را در اختیار بگیرد.

گفتنی است، در این نشست مشترک جمعی از کارشناسان حوزه هنری مازندران و جبهه فرهنگی انقلاب (قرارگاه تحول اجتماعی) راهکارهای عملی ایجاد تحول در مناطق آسیب دیده و کم‌برخوردار با کمک فعالیتهای فرهنگی هنری مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

در این نشست یک روزه که تا شامگاه پنجشنبه ادامه داشت، طرح اخیر حوزه هنری درباره تحول مناطق محروم و حاشیه‌ای تحت عنوان قرارگاه تحول استانی از منظر رشته‌های مختلف هنری مورد بررسی قرار گرفت.

در ادامه این برنامه‌ها حضار با حضور در ۳ منطقه آسیب و کم‌برخوردار در مرکز استان و بررسی میدانی امکانات، آسیب‌ها و ظرفیت‌های آن و گفت‌وگو با چند مسئول محلی، با نشست دوباره در حوزه هنری مازندران به ادامه بحث پرداختند.

فعالان مذکور با برشماری نکته به نکته رشته‌های نمایش، فیلم مستند و داستانی، عکاسی، موسیقی و سرود، آفرینش ادبی، پژوهش، تجسمی، سینما محله، فضای مجازی باشگاه کتابخوانی و همایش فرهنگی هنری از منظرهای آموزش، تولید و سرگرمی در دو محله شهر ساری به توافق رسیده و به برنامه‌ریزی جهت اجرا در آینده نزدیک پرداختند.

در پایان این نشست،  پس از بررسی و برنامه‌ریزی اولیه رشته‌های یادشده، مقرر شد کارشناسان حوزه هنری مازندران زمینه‌های اجرایی شدن فعالیت‌ها را فراهم ساخته و با هماهنگی رابطین و مسئولان دو محله هدف به اجرای برنامه‌های طرح تحول بپردازند.

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند