در آیین اختتامیه چهاردهمین سوگواره منطقه‌ای هنرهای تسجمی «۷۲ بغض بوم» مطرح شد؛
هنر و ادبیات، زبان تبیین و ماندگاری نهضت عاشوراست

03:000

رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی گفت: باید با استفاده از رشته‌های مختلف هنر در ماندگاری واقعه عاشورا تلاش کرد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، سیدمحمدحسین بلاغی ظهر یکشنبه ۱۱ مهرماه در آیین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان چهاردهمین سوگواره منطقه‌ای هنرهای تسجمی «۷۲ بغض بوم» حوزه هنری آذربایجان شرقی، با اشاره به نقش هنر در ماندگاری یک رویداد اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین پیام‌های نهضت عاشورا، زندگی عزت‌مندانه است که در امتداد این پیام می‌توان به ترویج صبر و حق در جامعه، اصلاح امت، فرهنگ شهامت و ایثار و همچنین حس مسئولیت‌پذیری در جامعه اشاره کرد.

وی افزود: زمانی یک جریان ماندگار می‌شود که به زبان علم یا هنر تبیین شود. زبان هنر یک زبان و ابزار قابل درک برای عموم جامعه است که به واسط این زبان، پیام‌های مهمی را برای عموم مردم جهان ارسال کرد.

رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی با اشاره به تأثیر هنر در جامعه اظهار کرد: در زمان شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، دیدیم که اثر استاد روح‌الامین در عرض یک روز جهانی شد و یا عکسی که از شهید حججی گرفته شده بود موجب جهانی شدن جریان مقاومت شد که اینها همه از تأثیرات هنر در جامعه هستند.

وی در خطاب به هنرمندان جوان تأکید کرد: نگاه هنرمندان به جامعه نگاه خاص و ویژه‌ای است که باید به واسطه فرهنگ و هنر، این نگاه را در جهت اصلاح امت و جامعه استفاده کرد.

بلاغی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به برگزاری برگزیدگان چهاردهمین سوگواره منطقه‌ای هنرهای تسجمی «۷۲ بغض بوم» حوزه هنری آذربایجان شرقی گفت: پس از انتشار فراخوان این سوگواره در استان‌های آذربایجان‌شرقی، غربی، زنجان و اردبیل، بیش از ۱۵۰ اثر در دو بخش نقاشی و خوش‌نویسی، با موضوعات جلوه‌های ایثار، شجاعت و غیرت یاران امام حسین (ع) در روز عاشورا در بخش نقاشی و همچنین فقرات زیارت عاشورا در بخش خوش‌نویسی، به دبیرخانه این سوگواره در حوزه هنری استان ارسال شد.

🔹نفرات برگزیده سوگواره «۷۲ بغض بوم» معرفی شدند

آیین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان چهاردهمین سوگواره منطقه‌ای هنرهای تسجمی «۷۲ بغض بوم» حوزه هنری آذربایجان شرقی با حضور برخی از شرکت‌کنندگان این سوگواره در سالن استاد شهریار پردیس فرهنگی سینمایی قدس تبریز برگزار شد.

در این سوگواره، وحید حیدرنژاد و شیرین عالیقدر (از تبریز)، محمدتقی محرم‌زاده (اردبیل)، سید عیسی شبیری (زنجان) و امیر دانش مراغی (مراغه) به عنوان نفرات برگزیده و شایسته تقدیر در بخش خوش‌نویسی انتخاب شدند.

هیئت داوران در بخش خوش‌نویسی، به ترتیب افشین نجفی بهزاد (آذربایجان شرقی)، ناصر صادقی (اردبیل) و محمد اسدالهی (آذربایجان شرقی) را به عنوان نفرات اول تا سوم این بخش معرفی کردند.

همچنین در بخش نقاشی نیز، میرپیمان احمدی‌پور (آذربایجان شرقی) به عنوان نفر برگزیده و شایسته تقدیر انتخاب شد و به ترتیب آقایان بهزاد محبی و عسگر حقی از استان اردبیل به عنوان نفرات دوم و سوم انتخاب شدند.

در بخش نقاشی هیئت داوران اثری را حائز رتبه اول ندانستند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند