هنر متعالی مسیر حقیقی انسان را روشن می‌سازد

02:000

اعظم پشت مشهدی، هنرمند متعهد انقلابی، در آستانه «هفته هنر انقلاب» طی یادداشتی تأکید کرد: هنر متعهد راه‌گشاي بشر در يافتن مسير انسانيت است.

به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب؛ اعظم پشت مشهدی، هنرمند متعهد انقلابی در یادداشتی کوتاه به مفهوم هنر انقلاب و متعهد پرداخته است که در ادامه می‌خوانید:

«هنر متعهد، هنر متعالي است و هنر انقلاب، هنر هنرمندان انقلابي است. هنري که برگرفته از بطن انسان و درک والای معانی الهی و عرفانی است. همواره هنر متعهد راه‌گشاي بشر در يافتن مسير انسانيت بوده و هست و اين ممکن نيست جز در ساية باورهايي که هنرمند با آن خو گرفته و در پوست و استخوانش نهادينه شده است. در جهاني که در هياهوی پوچی و بي‌هويتی به سمت فلسفه‌ای نامعلوم کشيده می‌شود، اين هنر متعهد و هنرمند انقلابي است که مي‌تواند انسان را از مسير بي‌هويتي به راه امن خويش‌باوري و خداپرستي هدايت کند. در زمانه‌اي که بشر به دنبال خودِ واقعي‌اش در ورطه باورهاي گنگ سردرگم مانده، هنر متعالي است که مي‌تواند مسير حقيقي انسان را روشن سازد  و در اين وانفسا چراغ راه بشر باشد.

هنر مفهوم وسيعي دارد که در قالب و قاب نمي‌گنجد و انديشه هنرمند متعهد در فضاي امن ايمان و باورها شکل واقعي خود را مي‌جويد. در اين ميانه آنچه انسان را در جاي خود قرار داده و مي‌دهد؛ فهم معناي هنر انقلاب و پذيرش باورهاي حقيقي انساني و درک عقلانيت عرفان است. عرفانِ اصيلي که در پرتو اسلام با درون مايه‌هاي معرفتي عميق، راه و روشي استوار براي يافتن ساحت حقيقت عالم است که اين معنا تنها در کلام نمي‌گنجد و راه انتقال آن زبان هنر است. هنر متعهد، هنر متعالی است و هنرمند انقلابی سفير هنری است که پيکره حقيقی انسان را ترسيم می‌کند.»

گفتنی‌ است؛ هر ساله، هفته سوم فروردین‌ماه همزمان با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی، سید شهیدان اهل قلم، به عنوان «هفته هنر انقلاب» نامگذاری شده است که در این ایام طی مراسمی چهره سال هنر انقلاب معرفی می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند