مدیر حوزه‌های علمیه استان اردبیل:
هنر قُدسی، انسان را از ظاهر به باطن می‌برد

05:000

طی مراسمی از عوامل مستند «فرمانده»، یادنامه سردار شهید قاسم سلیمانی و مستند «صراط عشق» زندگینامه استاد حسین غفاری شاعر عاشورایی اردبیل در حوزه هنری استان تجلیل شد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه، طی مراسمی که با حضور حجت‌الاسلام مهدی نوروزی مدیر حوزه‌های علمیه استان، حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده مدیرکل تبلیغات اسلامی، امیر رجبی رئیس حوزه هنری استان، سرهنگ شکری از سپاه حضرت عباس (ع) و جمعی از علاقه‌مندان به هنر در حوزه هنری اردبیل برگزار شد، از عوامل مستند «فرمانده»، یادنامه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و مستند «صراط عشق» نکوداشت استاد حسین غفاری شاعر عاشورایی اردبیل، در سالن دکتر جابر عناصری حوزه هنری استان اردبیل تجلیل شد.

در ابتدای این مراسم، رحمان مجرد معاون فرهنگی حوزه هنری استان اردبیل، ضمن خیر مقدم‌گویی به تولید فیلم‌های مستند اشاره کرده و گفت: حوزه هنری در بحث تولید علاوه بر ساخت یک مستند به آموزش دادن و شناسایی هنرمندان جوان و با استعداد نیز توجه جدی دارد و راه‌اندازی باشگاه فیلم نیز در این راستا است. خوشبختانه در یکی دو سال اخیر کارهای خوبی در ارتباط با تولید مستند صورت پذیرفته که با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شده است.

هنرمندان در هنر مقدس با عالم مثال کار کنند

حجت‌الاسلام مهدی نوروزی مدیر حوزه‌های علمیه استان اردبیل و پژوهشگر فلسفه هنر در ادامه مراسم گفت: هنر مقدس صرفاً با موضوع مقدس شکل نمی‌گیرد، بلکه قدسی بودن هنر دو جنبه دارد، هم موضوع مقدس و هم فرم مقدس. اگر بخواهیم یک موضوع قدسی مانند زندگینامه حضرت علی (ع) در قالب و فرم هنری هالیوودی عرضه کنیم، نتیجه کار ممکن است بخشی از زندگی آن حضرت باشد ولی نمی‌توان آن را هنر مقدس نامید. هنر مقدس علاوه بر موضوع و محتوای مقدس باید شکل و فرم مقدس هم داسته باشد. شکل و فرم مقدس در هنر کجاست؟ دیدگاه ما به عالم متفاوت از هنر مقدس و ناسوتی است. هنر ناسوتی هنر دنیوی است که دنیا و عصر تجدد از آن تبعیت می‌کنند و فقط نگاه مادی به عالم دارد، ولی جهان‌بینی هنر مقدس عالم چند ساحتی است که در بالاترین مرتبه آن وجود مطلق الهی است که تمام عالم از آن سرچشمه می‌گیرد و کل عالم تجلی آن وجود مطلق است و انسان این عالم موجود دورافتاده از کل هستی نیست، بلکه جلوه‌ای از جلوات الهی است. ولی در هنر ناسوتی انسان کاملاً موجودی جدا به حساب می‌آید.

هنر قدسی انسان را از ظاهر به باطن می‌برد

پژوهشگر حوزه فلسفه هنر در ادامه سخنان خود به وظیفه هنرمند در هنر مقدس پرداخت و افزود: وظیفه هنرمند، در هنر مقدس این است که با عالم مثال کار کند؛ چرا که هنر در هنر مقدس، برزخ میان زمین و آسمان است، پایی در زمین و پایی در آسمان دارد. هنر مقدس قطعاً وظیفه دارد که خدا را در قالب زندگی محسوس خودمان به ما معرفی کند. بنابراین شکل هنر مقدس همیشه رمزگونه است و از نماد استفاده می‌کند.

نوروزی به بیان تفاوت‌های هنر مقدس با سایر هنرها پرداخت و ادامه داد: تفاوت دیگر هنر قدسی با هنر ناسوتی در این است که هنر قدسی انسان را از ظاهر به باطن می‌برد، اما هنر ناسوتی انسان را یک مجموعه‌ای می‌داند که داشته‌هایش را از طریق هنر می‌خواهد ابراز کند و صرفاً هنر برای هنر است.

وی در پیان سخنان خود گفت: هنر ناسوتی هنر تقلیدی است و تقلید از کار تمام شده خدا است، مانند نقاش رئالیسم که یک منظره طبیعی را با تمام جزئیات به تصویر می‌کشد، اما در هنر مقدس هم نوعی تقلید وجود دارد ولی نه از کار تمام شده خدا، بلکه از خلاقیت خدا تقلید می‌کند.

عرصه هنر، زبان گویای عالم هستی است

حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل در آیین تجلیل از مستندسازان انقلابی اردبیل، به تبیین هنر و تعالی هنر پرداخت و گفت: اگر زیست اجتماعی، زیست موحدانه باشد، بازتولید هنری هم موحدانه خواهد بود. اگر یافت درونی در راستای زیست جهان غیرتوحیدی و غیر الهی باشد، قطعاً نتیجه مشتهیات نفسانی می‌شود و هر چقدر ادامه یابد در راستای تعلیمات شیطانی و دوری از مسیر الهی خواهد بود.

وی با بیان اینکه گاهی سرودن یک شعر و یا قسمتی از یک فیلم‌نامه که مبتنی بر واقعیت است، هفته‌ها زمان صرف می‌شود که حاکی از دریافت و دانش درونی است، اضافه کرد: عرصه هنر عرصه زبان گویای عالم هستی است که فرا ادیانی است. یعنی اگر غیر موحد هم درست فکر کند، اثری که خلق می‌کند هم توحیدی و الهی است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل در ادامه به بیان ویژگی‌های هنر مستندسازی پرداخت و گفت: هنر مستندسازی هنری بسیار فاخر و گویا است که به اندازه فیلم‌های سینمایی و سریال‌ها درآمد ندارد، اما از اثرگذاری بالایی برخوردار است. در دنیای امروز و با گسترس فضای مجازی و رسانه، هنرمند مستندساز وظیفه بسیار سنگینی بر عهده دارد.

جعفرزاده در بخش دیگری از سخنان خود به شعر آیینی و عاشورایی اشاره کرد و گفت: هنر شعر به خصوص شعر آیینی نیز هنر خدادادی است و باید خود اهل بیت اجازه بدهند تا بتوان در موردشان شعر گفت. شعر، هنر فرا زمان است و به تعبیر امامان معصوم (ع) بالاترین ارث، کتاب و نوشته است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی در پایان سخنان خود تصریح کرد: تعظیم مفاخر، تکریم علم مربوطه است و جامعه باید بداند اگر می‌خواهد در هر بُعدی موفق عمل کند باید عالمان، اندیشمندان، فرهیختگان و هنرمندان آن مورد تکریم واقع شود.

گفتنی است، پخش قسمت‌هایی از مستندهای «فرمانده» و «صراط عشق»، شعرخوانی استاد غفاری و تجلیل از عوامل مستندها از جمله برنامه‌های این مراسم بود.

 

انتهای پیام/

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند