صافی‌زاده: هنر انقلاب در جهت امیدآفرینی و نشاط‌بخشی در جامعه تلاش می‌کند

03:170

دبیر بخش هنر‌های تصویری نخستین هنرواره ملی «روایت جهاد» گفت: این جشنواره پیرو فرمایشات رهبر معظم انقلاب در جهت روایتگری از زحمات و مجاهدت‌های کادر درمان کشور که در خط مقدم مقابله با ویروس کرونا ایستادگی کردند، برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، امین صافی‌زاده درباره هدف از برگزاری نخستین هنرواره ملی «روایت جهاد» گفت: پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند؛ کشور به سربازان جبهه فرهنگی با اندیشه‌های سید مرتضی آوینی نیازمند است و ای‌کاش افرادی به مانند او در شرایط فعلی حضور داشتند تا مجاهدت‌های انجام شده در زمان کرونا را روایت کنند، سبب شد تا رسانه‌ها اعم از مکتوب، دیداری و شنیداری و … از زحمات، مجاهدت‌ها وخدمات صادقانه کادر درمان کشور در مقابله با ویروس کرونا آثاری را تولید کردند. در همین رابطه، هنرواره ملی «روایت جهاد» با هدف تقدیر و تجلیل از روایتگران این جهاد تشکیل شده و قصد دارد مرجعی از این تولیدات را در قالب آرشیو قرار دهد، تا به‌صورت آثار مناسبتی از طریق تریبون‌های مختلف پخش شود.

وی درباره استاندارد و کیفیت آثار ارسالی خاطرنشان کرد: تمام آثار از سوی دبیرخانه به دست ما نرسیده، اما آثاری که تا به امروز بررسی شده در سطح خوبی قرار دارند و برخی از آثار از بالاترین سطح کیفی برخوردار هستند. در واقع کیفیت بالای آثار ارسالی نشان می‌دهد که تولیدکنندگان برای مشارکت در این هنرواره شرایط موجود و اهمیت اثر را به خوبی درک کرده‌اند.

دبیر بخش هنر‌های تصویری هنرواره ملی «روایت جهاد»، درباره نحوه حمایت مجموعه از برگزیدگان اولین دوره این هنرواره گفت: از برگزیدگان اولین دوره این جشنواره تنها تقدیر و تجلیل به‌عمل می‌آید، اما از دستگاه‌های حکومتی و سازمان‌هایی که برای تولید چنین آثاری بودجه در اختیار دارند، تقاضا دارم از افراد برگزیده در این هنرواره که می‌توانند با ایده‌های جذاب امیدآفرینی، شادی و نشاط را برای مردم به ارمغان بیاورند حمایت کنند، در واقع افراد برگزیده از بین بیش از صد نفر انتخاب می‌شوند. این موضوع تخصص و درک بالای این افراد نسبت به بقیه شرکت‌کنندگان را نشان می‌دهد، در همین راستا سازمان‌ها و نهاد‌هایی از جمله حوزه هنری انقلاب اسلامی که دغدغه فعالیت در چنین حوزه‌هایی را دارند، می‌توانند با حمایت از این عزیزان هنرمند در جهت روایت در جهاد خالصانه بهتر از گذشته عمل کنند.

صافی‌زاده در پایان درباره نقش تأثیرگذار هنر در تقویت روحیه و بحران‌زدایی در جامعه افزود: هنر فاخر را برخی افراد ویژه دنبال می‌کنند، در واقع هر هنری مخاطب خاص خود را دارد و تولیدکنندگان، آثار هنری را با توجه به ذائقه مخاطبان خود تولید می‌کنند. اما هنری که باید به‌صورت ویژه مورد توجه قرار بگیرد، هنر فاخر انقلاب است. این هنر در هر شرایطی در قالب‌های مختلف هنری برای ایجاد امیدآفرینی و نشاط بخشی در جامعه تلاش می‌کند. در واقع هنر فاخر انقلاب، تنها قصد و هدف آن خدمت به جامعه است. گفتنی است که این هنر در هر مرحله‌ای مأموریت خود را به نحو احسن انجام می‌دهد، برای مثال با ارائه یک بسته هنری متشکل از شعر و موسقی زیبا در وصف شهدای آتش‌نشان و ارائه آن به‌صورت تصویری، می‌توان خاطره‌ای از رشادت‌های آتش‌نشان در حادثه پلاسکو در قالب یک اثر هنری برای مردم زنده نگه دارد. لازم به ذکر است که ابزار هنر متعالی انقلاب در جهت خدمت به جامعه قدم می‌گذارد. نقش هنر در بحران‌های اجتماعی به مانند تکه‌های پازل عمل می‌کند، در واقع زمانی‌که تکه‌های کوچکی از پازل یک نقاشی زیبا حذف شود، عملاً معنا و مفهوم موجود در پازل از بین می‌رود، اما اضافه کردن تکه‌های برداشته شده، سبب می‌شود تا دوباره معنا و مفهوم اثر شکل بگیرد.

گفتنی است که، اختتامیه هنرواره ملی «روایت جهاد» با موضوع مجاهدت‌های مردمی در عرصه مواسات و مبارزه با ویروس کرونا، با ویژه برنامه‌های هفته هنر انقلاب، در سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی، در فروردین‌ماه سال ۱۴۰۰ در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری میزان

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند