رئیس حوزه هنری اصفهان مطرح کرد؛
«هنر انقلابی» هنر متعهد و دغدغه‌مند است/ «هفته هنر» بزرگداشت اندیشه آوینی است

05:00

رئیس حوزه هنری اصفهان معتقد است هفته هنر انقلاب اسلامی در واقع بزرگداشت اندیشه آوینی است که توانست هنر را با اندیشه اسلامی و انقلابی پیوندی ناگسستنی زند.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، حوزه هنری همه ساله همزمان با سالگرد شهادت سید شهیدان اهل قلم؛ سید مرتضی آوینی، ویژه برنامه های خود را در «هفته هنر انقلاب» از ۲۰ الی ۲۶ فرودین ماه برگزار می کند، به همین بهانه به گفتگو با دکتر احمد نوری رئیس حوزه هنری استان اصفهان در مورد هنر انقلاب و هفته هنر انقلاب پرداختیم.

 

– چگونه می توان با هنرانقلاب اسلامی آشنا شد و حوزه هنری چه نقشی در این آشنایی دارد؟

برای شناخت هنرانقلاب اسلامی و ویژگی های آن استفاده از سخنان و فرمایشات مقام معظم رهبری و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران الزامی است. با توجه به فرمایشات رهبر کبیر انقلاب اسلامی؛ هنر اسلامی و متعهد، هنری دردمند و مسئول در برابر مردم و انقلاب اسلامی و متناسب با عظمت و زیبایی انقلاب است و حوزه هنری به عنوان یکی از نخستین نهادهای هنری متشکل پس از انقلاب اسلامی که با توجه به نیاز هنرمندان انقلابی به مکانی مستقل و پیشرو در هنر با تکیه براندیشه های اسلامی شکل گرفت در این زمینه بسیار دغدغه مند است.
حوزه هنری از بدو ایجاد تاکنون به عنوان نهادی الهام بخش و برانگیزاننده در زمینه ادبیات مقاومت و انقلاب اسلامی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان امید هنر انقلاب نامیده شده است و همین امر سبب شده است که این نهاد مسئولیت ویژه ای را در برابر هنرمندان برعهده بگیرد و به عنوان مجموعه ای دلسوز با حمایت از هنرمندان پرچمدار هنر انقلاب باشد.

مهم‌ترین رسالت حوزه هنری شناسایی و پرورش استعدادهای هنری و استفاده از جوانان انقلابی در این عرصه است، حوزه هنری تا امروز به عنوان یک نهاد مرجع هنر انقلابی شناخته شده است و در همین راستا می توان رسالت مراکز استانی حوزه هنری را پرچمداری هنر انقلاب در زیست‌بوم خودشان دانست. حوزه هنری استان اصفهان نیز با توجه به آن که اصفهان همیشه به هنر و هنرمندان اهمیت ویژه داده است توانسته جایگاه مناسبی در میان هنرمندان این شهر داشته باشد.

 

– جایگاه اصفهان در پرداختن به هنر انقلابی و پرورش هنرمندان انقلابی کجاست؟

نگاه تمدنی و مکتب های هنری اصفهان همواره مورد توجه تمامی هنرمندان بوده است و اصفهان به عنوان یکی از موفق ترین کلان شهرهای ایران توانسته است با بهره مندی از خلاقیت و هنر اهالی خود همیشه سرآمد هنر کشور باشد. علاوه بر مسأله هنر و فرهنگ در اصفهان و اهمیت آن در میان مردم این شهر، وجود علما و شخصیت های برجسته فرهنگی، مدیران، شهدا و فعالان اجتماعی و سیاسی در شکل گیری انقلاب اسلامی و حضور فعالانه این استان در دفاع مقدس با تقدیم ۲۳ هزار شهید نشان از جایگاه ویژه این شهر در تداوم آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دارد.

حوزه هنری استان اصفهان با چنین پیشینه تمدنی و فرهنگی و انقلابی در کادرسازی برای هنر انقلاب و تربیت هنرمندان متعهد توانسته در دوران های مختلف هویت هنری و انقلابی خود را حفظ نماید و ارتباط موثر خود را با هنرمندان تداوم بخشد.

 

– در مورد هفته هنر انقلاب و برنامه هایتان در این هفته توضیح دهید؟

یکی از ارکان هویت بخش حوزه هنری در کشور، تاریخ شفاهی و ادبیات پایداری است و در همین راستا نیز هفته هنر انقلاب اسلامی از ۲۰ تا ۲۶ فروردین ماه همزمان با شهادت سید مرتضی آوینی سید شهیدان اهل قلم در حوزه هنری کشور و همچنین مراکز استانی حوزه هنری گرامی داشته می شود و به یاد این شهید اندیشمند که درمقطع مهمی تقویت اندیشه در حوزه هنری با حضور ایشان در مجله سوره شکل گرفت برنامه های مختلفی در مجموعه حوزه هنری در سراسرکشورانجام می گیرد و حوزه هنری اصفهان نیز به همین صورت ویژه برنامه هایی را به این مناسبت برگزار می کند.

آوینی و اندیشه او توانست اهمیت اندیشه ورزی در هنر و هنرمندان را جلوه گر شود و سبب نشان دادن اثربخشی و شفافیت اندیشه اسلامی در بستر هنر ایرانی باشد. توجه و اهمیت تفکر به عنوان پشتوانه هنر اسلامی در طول تاریخ توانسته است موجب زنده نگاه داشتن این هنر در برابر هجمه فرهنگی و هنری دنیای مدرن و غرب باشد.

هفته هنر انقلاب اسلامی در واقع بزرگداشت اندیشه آوینی است که توانست هنر را با اندیشه اسلامی و انقلابی پیوندی ناگسستنی زند.
حوزه هنری در سراسر کشور به مناسبت همین هفته برنامه های متنوعی را برگزار می کند و اصفهان نیز به عنوان یکی از پیشگامان و پیشروان هنر انقلاب به بزرگداشت یاد و خاطره شهید آوینی به عنوان سید شهیدان اهل قلم و اندیشه می پردازد.

حوزه هنری استان اصفهان برنامه هایی مانند غبار روبی از مزار شهدای هنرمند در گلستان شهدا ، برگزاری دو نمایشگاه ویژه هفته هنر یکی نمایشگاه «کتیبه های ماندگار» آثار گرافیکی استاد موحدیان عطار در گالری بوستان و دیگری نمایشگاه گنجینه آثار نقاشی هنرمندان انقلابی کشور در گالری گلستان عمارت سعدی، نشست تخصصی گرافیک ویژه نمایشگاه استاد موحدیان عطار با حضور گرافیست مطرح استاد نجابتی، دیدار با خانواده شهدای هنرمند دفاع مقدس و مدافعان حرم، رونمایی از سردیس شهید مرتضی آوینی، دیدار با علمای فرهیخته اصفهان و استفاده از رهنمودهای ایشان، دیدار با هنرمندان پیشکسوت به ویژه هنرمندان انقلابی رشته های مختلف هنری، برگزاری جنگ طنز ویژه کودکان کار، برگزاری نمایشگاه محیطی در گذر سعدی، اجرای تئاتر صحنه ای «قصه های قلعه قرمز» به مدت ده شب در تماشاخانه ماه، اکران ویژه فیلم «موقعیت مهدی»، نشست داستان نویسان اصفهانی و همچنین گردهمایی انجمن شعردیدار در شهر درچه را در همین هفته دارد.

– سخن آخر؟
اندیشه‌ورزی، مسئله‌محوری، مردم‌گرایی، توسعه مخاطبان و ترویج آثار هنر انقلاب، تربیت و شناسایی هنرمندان انقلاب اسلامی و… از دیگر رویکردهای جدید تحولی حوزه هنری در کشور است که همکنون حوزه هنری استان اصفهان این رویکرد را با شعار «حوزه هنری قلب تپنده فرهنگ و هنر نصف جهان» همراه کرده است تا بتواند بیش از پیش با توجه به رسالت های خود حامی هنرمندان اصفهانی در شهر گنبدهای فیروزه ای باشد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند