هنرمند قروه‌ای: انتخاب چهره سال هنر انقلاب معطوف به چهره‌های مرکز نشین نباشد

03:0040

یونس صحرارو کارگردان و بازیگر تئاتر هل قروه معتقد است که معرفی چهره سال هنر انقلابی در شناسایی و معرفی هنرمندان موثر است، اما برای انتخاب و معرفی آن باید از تمرکز بر چهره‌های مراکز استانی پرهیز شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، ۲۰ فروردین مصادف با شهادت سید شهیدان اهل قلم مرتضی آوینی است که به همین مناسبت هفته‌ای به نام هفته هنر انقلاب و بزرگداشت این شهید والا مقام در نظر گرفته شده است. در آستانه فرارسیدن این هفته به بررسی هنر انقلاب اسلامی و فراز و فرودهای آن پرداخته و سراغ یکی از فعالان این عرصه رفته تا با وی گفت‌گویی ترتیب دهد.

هنر انقلاب باید تاثیرگذار باشد

یونس صحرارو کارگردان و بازیگر تئاتر و از اهالی قروه است که تاکنون بیش از ۲۰ نمایش را نگاشته و ۳۰ تئاتر را کارگردانی کرده، با بیان اینکه هنر انقلاب، هنری‌ست که دارای ارزش‌های انسانی واخلاقی باشد، گفت: هنر انقلاب باید هنری تأثیر گذار باشد و در ارائه مفاهیم ارزشی وانسانی به مخاطب موفق عمل کند.

وی ادامه داد: هنر انقلاب به نظر بنده دارای ژانری مستقل است چون هنری است که آزادانه عمل می‌کند و عدالت جوست. چون مفاهیمی که در هنر انقلابی ارائه می‌شود خاص است پس می‌تواند ژانری مسقل باشد و همین امر باعث می‌شود که این هنر پویا باشد و مفاهیم بدیعی را ارائه کند.

این هنرمند متعهد در ادامه اضافه کرد: البته در رشد و توسعه هر هنری قطعا مشکلات و موانعی وجود دارد که باید آنها را از بین برد. در مسیر رشد هنر انقلاب نیز تهاجم فرهنگی و حربه‌های ضد انقلاب می‌تواند این مهم را به خطر اندازد که با آگاهی واطلاع هنرمندان این عرصه می‌توان این مشکلات را مرتفع کرد.

۲ امر مغفول مانده در هنر انقلاب اسلامی

صحرارو پژوهش و تحقیق و آموزش در هنر انقلابی و نبود منابع کافی در این امر را از مواردی دانست که در هنر انقلاب اسلامی مغفول مانده‌اند و تصریح کرد با رفع این موانع هنر انقلاب مورد استقبال قرار گرفته و می‌گیرد.

وی تأکید کرد: اگر هنر از درد مردم بگوید و با مردم همذات پنداری کند بهتر می‌تواند با مردم ارتباط برقرار کند و هر هنری که بتواند بر مردم تاثیر بگذارد قطعا از طرف مردم هم با استقبال روبرو می‌شود.

این کارگردان تئاتر در ادامه گفت: در طول سالیان مختلف کشف استعداد و توجه به نیروی‌های جوان صورت گرفته هر چند ممکن است آن ایده آل مد نظر نباشد و قطعا در این راه پختگی آثار هنرمندان جوان باید مورد توجه قرار گیرد و باید مورد تشویق قرار گیرند که راه‌های رشد و تعالی هنر انقلابی ایجاد شود.

انتخاب چهره سال هنر انقلاب معطوف به چهره‌های مرکز‌نشین نباشد

وی با اشاره به مطالبه‌گری در هنر انقلاب به عنوان یکی از ارکان اساسی این هنر گفت: اساسا حرف هنرمند مطالبه‌گری است و در این راه فریاد هنرمند نوعی مطالبه گری است که خواسته‌های خود را در قالب هنر انقلابی بیان کند. با مروری بر آثار ارائه شده می‌توان این مطالبه‌گری را مشاهده کرد. اصولا هنر انقلاب، هنری برخواسته از باور مردم است و این باورها باید همیشه مورد توجه هنرمندان دغدغه‌مند و متعهد به آرمان‌های انقلاب باشد و هرجا اگر دید این آرمان‌ها دچار فراموشی شده است مطالبه گرانه خواستار توجه به آن شود.

صحرارو در پایان گفت: معرفی چهره سال هنر انقلابی در شناسایی و معرفی هنرمندان موثر است و تشویقی است برای هنرمندان و قطعا الگو‌سازی در این امر صورت می‌پذیرد. در این خصوص باید حتما به این مسئله توجه شود که این انتخاب معطوف به چهره‌های مرکز‌نشین نباشد.

منبع: خبرگزاری آنا

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند