هنرمند برگزیده ادوار قبلی «سوگواره هنر عاشورایی» عنوان کرد:
هنرمندان و مسئولان حوزه هنری تمام سال در تعامل باشند

04:000

هادی گلچین معتقد است که ارتباط بهتر و بیشتر برگزیدگان رویدادهایی مانند سوگواره با حوزه هنری، نیازمند بستر مناسبی برای تعامل و هم‌اندیشی است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، هادی گلچین از باسابقه‌ترین برگزیدگان سوگواره هنر عاشورایی است. هنرمندی که در پنجمین دوره سوگواره در سال ۸۹ و ۹ سال بعد در دوازدهمین سوگواره عاشورایی در سال ۱۳۹۸ جزء برگزیدگان بود.

گلچین که فارغ‌التحصیل کارشناسی گرافیک است و به عنوان مدیر تبلیغاتی و طراح گرافیک فعالیت می‌کند، علاوه بر برگزیده شدن در مسابقات مختلف طراحی پوستر در سطح کشور، در مسابقات جهانی مختلفی هم برگزیده شده است. از جمله مسابقه طراحی پوستر صلح در فضای چند فرهنگی- پرو ۲۰۰۹- مسابقه طراحی پوستر سونامی ژاپن – ژاپن و کره، ۲۰۱۱-، مسابقه بین‌المللی زنبور طلایی روسیه ۲۰۲۰ و …

این هنرمند اصفهانی عنوان کرد: برگزاری چنین رویدادهای هنری آن هم در این سطح، نقش مهمی در شناسایی استعدادها و جذب هنرمندان جوان و خلاق دارد. واقعیت این است که جوانان، به خصوص دانشجویان رشته‌های مرتبط با حوزه تجسمی، به دنبال معرفی خودشان هستند. به همین دلیل با تمام توان و قدرت در این رویدادها شرکت می‌کنند تا آثارشان به نمایشگاه‌ها راه پیدا کند و به‌واسطه آن خودشان را به بقیه بشناسانند و دیده شوند، طبیعی است که چنین رویدادهایی هرچه بیشتر برگزار شود به معرفی این جوان‌ها و علاقه‌مندان هنر کمک بیشتری خواهد شد.

وی افزود: به جز نمایشگاه‌هایی که هر ساله بعد از معرفی آثار برتر سوگواره در فضای نمایشگاهی حوزه هنری در تهران برگزار می‌شود، حوزه هنری می‌تواند با مراکزی مانند شهرداری‌ها تعامل کند و با همراهی آنها در فضاهای شهری مثل مترو، پایانه‌ها، فرودگاه‌ها و حتی مراکز خرید، این آثار را در معرض دید علاقه‌مندان قرار دهد. علاوه بر این حتی می‌توان به صورت دوره‌ای در مساجد، امامزاده‌ها و حتی حرم‌های ائمه در استان‌های مختلف، چنین نمایشگاه‌هایی را برگزار کرد و این آثار فاخر مذهبی را برای مردم نمایش داد. البته در کنار آنها می‌توان در فضای نمایشگاهی حوزه هنری استان‌ها نیز این آثار را در معرض دید مردم قرار داد.

گلچین گفت: ارتباط بهتر و بیشتر برگزیدگان رویدادهایی مانند سوگواره با حوزه هنری، نیازمند بستر مناسبی برای تعامل و هم‌اندیشی است. برای این منظور حتی حوزه هنری می‌تواند گروهی را در فضای مجازی ایجاد کند که هنرمندان و مسئولان بخش هنری حوزه بتوانند در تمام سال با همدیگر در تعامل باشند. با ایجاد چنین گروهی حتی خود برگزیده‌ها هم می‌توانند کارهای جدید خودشان را به نمایش بگذارند و هنرمندان با هم تعامل و هم‌اندیشی داشته باشند.

وی اظهار کرد: علاوه بر این حوزه هنری می‌تواند کارگاه‌های تخصصی با دعوت از هنرمندان برگزار کند یا همایش بگذارد و به این ترتیب امکان تعامل بهتر هنرمندان را فراهم کند. البته در حال حاضر و در شرایط کرونایی که امکان حضور در چنین همایش‌ها و ورک‌شاپ‌هایی وجود ندارد، ایجاد گروه‌هایی با همین سرفصل‌ها، در فضای مجازی می‌تواند برای گسترش تعامل بسیار سودمند باشد و ان‌شاءالله بعد از گذشت شرایط کرونایی، به صورت حضوری هنرمندان بتوانند با یکدیگر تعامل داشته باشند.

این هنرمند گرافیست افزود: در سال ۹۸ از نزدیک در دوازدهمین سوگواره هنر عاشورایی حضور داشتم. خوشبختانه در آن دوره نقص و کمبود قابل توجهی ندیدم. اطلاع‌رسانی خوبی صورت گرفت و مراسم افتتاحیه، اختتامیه و هماهنگی‌ها هم خوب بود. می‌دانم که برگزاری نمایشگاه‌ها و مسابقات چقدر به کار و تلاش نیاز دارد و به همین دلیل به همه دست‌اندرکاران خسته نباشید می‌گویم. من چنین چالش‌هایی را دوست دارم و به همین خاطر سعی می‌کنم در آنها شرکت کنم. علاوه بر علاقه‌مندی، هدفم این است که با هنرمندان و افراد فعال در این زمینه بیشتر و بهتر آشنا شوم و به همین دلیل قطعاً امسال هم در آن شرکت می‌کنم.

گفتنی است، سیزدهمین «سوگواره هنر عاشورایی»، با هدف تکریم ساحت امام سوم شیعیان و شهدای گرانقدر کربلا و معرفی هنرمندانه مفاهیم عاشورایی فراخوان ارسال اثر داد.

هنرمندان سراسر کشور برای شرکت در سیزدهمین «سوگواره هنر عاشورایی» که از سوی حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می‌شود، می‌توانند آثار هنری خود را در ۴ بخش طراحی پوستر، تصویرسازی، نقاشی‌خط و عکاسی به دبیرخانه این سوگواره ارسال کنند.

بر اساس فراخوان اعلام شده، در بخش طراحی پوستر، آثار ارسالی باید در موضوعات «تبیین شخصیت امام حسین (ع)» و «امام حسین (ع) در کلام دیگران» تولید شده باشد.

آخرین تاریخ برای ارسال آثار ۱۵ شهریورماه است. داوری سوگواره در نیمه دوم شهریورماه برگزار و نمایشگاه نیز در سی‌اُم شهریورماه برپا می‌شود. برای اطلاع بیشتر و جهت اطلاع از چگونگی و شرایط انجام و ارسال آثار به سایت www.artfest.ir مراجعه کنید.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند