هنرمندان شاخص انقلابی استان لرستان معرفی و تجلیل شدند

08:000

آیین تجلیل از هنرمندان شاخص انقلابی استان لرستان ۲۵ فروردین ماه با حضور حجت الاسلام والمسلمین علی قدرتی مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی لرستان، دکتر بهرام ستاری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان، سامان سپهوند رئیس حوزه هنری لرستان، رضا نیازی معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابوذر بهاروند دبیر ستاد جبهه فرهنگی انقلاب در استان و جمعی از هنرمندان در تالار ماه حوزه هنری لرستان در خرم آباد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، بر اساس اعلام هیأت بررسی عملکرد هنرمندان برگزیدگان بخش های مختلف به شرح ذیل اعلام شدند:

پژمان شاهوردی در رشته هنرهای نمایشی به‌عنوان چهره شاخص به دلیل خلق آثاری با انتشار و گستره مخاطب بالا، فعالیت موثر در جبهه فرهنگی هنری انقلاب، سابقه ارزنده در خصوص آموزش هنر به هنرمندان جوان و کسب موفقیت و دریافت مقام و جوایز معتبر شناخته شد.

احمد احمدپور چهره شاخص در رشته هنرهای تصویری در استان به دلیل خلق آثاری با انتشار و گستره مخاطب بالا، فعالیت موثر در جبهه فرهنگی هنری انقلاب و کسب مقام در جشنواره بین‌المللی فیلم رسام، جشنواره جهانی تولید اربیعن، فانوس و عمار

میثم جعفری چهره شاخص در رشته آفرینش‌های ادبی، به‌دلیل خلق آثاری با انتشار و گستره مخاطب بالا، فعالیت موثر در جبهه فرهنگی هنری انقلاب، واکنش هنرمندانه به جریان‌های معارض و کسب موفقیت و جایزه معتبر ملی

پیمان ندری چهره شاخص رشته موسیقی، به دلیل خلق آثار ی با انتشار و گستره مخاطب بالا، فعالیت موثر در جبهه فرهنگی هنری انقلاب و تولید اثر آرزوی کربلا

محمدتقی عزیزیان چهره شاخص فرهنگ و مطالعات پایداری، به دلیل خلق آثار ی با انتشار و گستره مخاطب بالا، فعالیت موثر در جبهه فرهنگی هنری انقلاب، دارای تجربه جریان‌سازی فرهنگی همسو با انقلاب اسلامی در سطح استان

سیدحسین موسوی چهره شاخص رشته هنرهای تجسمی، به دلیل خلق آثار ی با انتشار و گستره مخاطب بالا، سوابق ارزنده در خصوص آموزش‌ هنر به هنرمندان، جوان انقلابی با برگزاری دو کارگاه در سال ۱۴۰۰، فعالیت موثر در جبهه فرهنگی و هنری انقلاب با طراحی ۲۰ پوستر تأثیرگذار، دارای تجربه‌ی جریان‌سازی فرهنگی هنری همسو با انقلاب اسلامی در سطح استان، واکنش هنرمندانه به جریان‌های معارض فرهنگی، کسب موفقیت و دریافت مقام و جوایز معتبر در رویدادهای ملی، برگزیده جشنواره بین‌المللی امام رضا و جشنواره بین‌المللی نذر امیر و جشنواره حکمت مطهر  در نهایت پس از بررسی عملکرد هنرمندان مذکور در سال ۱۴۰۰ کمیته انتخاب چهره برتر هنر انقلاب استان لرستان متشکل از ادارات و نهادهای مرتبط با فرهنگو هنر استان سید‌حسن موسوی به‌عنوان چهره سال هنر انقلاب اسلامی استان لرستان انتخاب شد.

همچنین در این آیین از تمثال شهیدان مسعود صارمیان‌فرد، محمدرضا باروزه، حجت‌الله یخچالی، بهرام هژبر، علی‌رضا حیدریان سرابی، محمود صارمی اثر هنرمند پیشکسوت مرتضی یوسفیان رونمایی شد.

همچنین در ادامه این آیین از محمد درویشیان سرپرست گروه مردمی «نسل نو» به پاس تلاش های مستمر آنان در زمینه فعالیت های آموزشی و کارگاهی نوجوانان و‌جوانان تقدیر شد.

 

هنرمندان یکی از مخاطبان ویژه مقام رهبری در جهاد تبیین هستند

حجت الاسلام والمسلمین علی قدرتی در آیین تجلیل از هنرمندان انقلاب اسلامی در خرم آباد با بیان اینکه در جهاد تبیین مدنظر مقام معظم رهبری یکی از مخاطبین ویژه و مورد توجه ایشان هنرمندان هستند، گفت: جهاد تبیین برای هنر انقلاب اسلامی در سه محور بیان شده است.

وی اضافه کرد: یکی از این محورها در جهاد تبیین؛ منطق حکمرانی جمهوری اسلامی است و هنرمند باید در این راه تلاش کند. منظور از جهاد تبیین این است که همه گویی اتفاق افتد و همه ازهنرمند و غیر هنرمند و همه آحاد ملت در عرصه جهاد تببین کار کنند.

وی با بیان اینکه دید مقام معظم رهبری به هنر و هنرمند این است که کار آنها تبیین و بیان کردن است، افزود: اثر هنری رساتر، دقیق‌تر و ماندگارتر است. هنر نشان دادن زیبایی‌هایی است و آنچه که مقام معظم رهبری در منطق حکمرانی جمهوری اسلامی بیان داشتند این است که حاکمیت دین و اسلام که ذات هر انسانی به آن رسیده است بیان شود و وظیفه هنرمند بیان این حاکمیت در قالب آثار هنری نظیر آثار ادبی، تجسمی و … است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان در ادامه با اشاره به اینکه دومین محور این است که جبهه حق و باطل و مصداق آنها باید تبیین شود تصریح کرد: مدنظر رهبری این است که دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به عنوان حاکمیت اسلامی در جهاد تبیین بیان شود.

وی افزود: همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند، همه امور و کارها در ادارات باید پیوست فرهنگی داشته باشند از این رو هیچ قالبی بهتر از هنر برای نمایش خدمات انجام شده وجود ندارد.

حجت الاسلام قدرتی تاکید کرد: جهاد تبیین باید به یک نهضت عمومی و مردمی تبدیل شود و دستاوردهای نظام اسلامی باید به عنوان حکومت اسلامی گفته شود.

وی همچنین با بیان اینکه هنر انقلاب اسلامی در استان مظلوم واقع شده بر ضرورت توجه هر بیشتر و حمایت از هنرمندان انقلابی تاکید کرد.

️وی با تاکید بر ضرورت فعالیت های هنری و اهمیت توجه به هنرمندان به عنوان قشر مهم و تاثیر گذار جامعه؛ از مسئولان فرهنگی خواست با برنامه ریزیهای مناسب و‌هم افزایی در راستای حمایت هر چه بیشتر هنرمندان و رفع موانع و مشکلات این قشر در عرصه های مختلف هنری تلاش کنند.

 

رسالت هنر هویت‌بخشی به انسان‌هاست و ارزش های معنوی است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان در آیین تجلیل از هنرمندان شاخص انقلاب اسلامی در خرم آباد گفت: رسالت هنر انقلاب اسلامی هویت‌بخشی به انسان‌ ها؛ ارزش های معنوی و تجلی بخشی به آنهاست و بر مبنای این هویت بخشی است که پذیرش آیین الهی مورد توجه قرار می گیرد.

دکتر بهرام ستاری با تبریک ایام ماه مبارک رمضان و بندگی خدا اظهار کرد: رمضان ماه پرفیض و برکتی است برای همه ما که ابتدا و انتهایش منجر به آگاه‌سازی انسان از طریق بندگی است؛ امید که همه ما از این ماه پر فیض و برکت به بهترین شیوه بهره معنوی ببریم.

وی در ادامه با گرامیداشت هفته هنر انقلاب اسلامی گفت: حوزه هنری به عنوان متولی فرهنگ و‌هنر در طول این هفته برنامه‌های متنوعی را برگزار کردند که این فعالیت ها قابل تقدر است و بی شک تلاش در این مسیر مورد رضایت باری تعالی و تسری بخش هنر انقلاب اسلامی است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان در ادامه عنوان کرد: هنر انقلاب اسلامی که مزین به نام شهید سیدمرتضی آوینی است هم در عرصه انقلاب و هم در عرصه دفاع مقدس برای همگان قابل تقدیر است می تواند در عرصه های مختلف الگو واقع شود.

وی اضافه کرد: هنر انقلاب علاوه بر اینکه قابلیت الگو بودن دارد بلکه به عنوان یک سرچشمه‌ای از ارزش‌ها، خوبی‌ها و برکات الهی می تواند در دستور کار برای نسل جوان و آیندگان مورد توجه قرار گیرد.

ستاری اظهارکرد: با بررسی هنر قبل از انقلاب اسلامی به این نتیجه می رسیم که هنر به عنوان یک وسیله برای رسیدن به حاکمیت‌های زر و زور به پوچ گرایی بوده است.

وی افزود: در حالی که هنر در ذات خود مبنای هنر هویت‌بخشی به انسان‌ها ؛ تجلی‌بخشی و آرمانها و ارزش‌های معنوی است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان با بیان اینکه هنرمندان ما نیز مزین به انقلاب اسلامی هستند چراکه دغدغه دین دارند و تعهد را در راستای دین و انقلاب اسلامی دنبال می‌کنند، ادامه داد:  این هنرمندان هم دردمندی انقلاب را دارند و هم جنبه تعالی‌بخشی هنر اسلامی را در وجود خویش نهادینه کرده اند.

ستاری افزود: حالا که در نظام جمهوری اسلامی توفیق حیات و زندگی را داریم آنچه که تراز انقلاب اسلامی است را جامعه عمل بپوشانیم و در این راستا وظیفه ما مسوولان برای خدمتگزاری به مردم بیشتر است.

وی اضافه کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، هنرمندان متخصص و متعهدی همچون شهید آوینی پا به عرصه هنر آثار بدیع و خلاقانه‌ای و‌ماندگاری را در حوزه هنر خلق کرده و سبک جدیدی از هنر را ارائه کردند که در تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار شدند.

معاون استاندار با تأکید بر توجه و حمایت از هنرمندان افزود: هنرمندانمان که مزین به این هنرِ انقلاب اسلامی هستند و تعهد را در راستای دین و انقلاب اسلامی دنبال می‌کنند و دلسوزی و‌تعهد به انقلاب دارند باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند و تجلیل از این عزیزان همواره مورد توجه قرار گیرد.

 

هفته هنر انقلاب اسلامی فرصتی برای معرفی هنرمندان متعهد است

سامان سپهوند؛ با اشاره به نامگذاری هفته هنر انقلاب گفت: سالروز سیدمرتضی آوینی مطابق مصوبه شورای فرهنگ عمومی در تقویم رسمی به عنوان روز هنر انقلاب اسلامی نامگذاری شده است و حوزه هنری به عنوان متولی اصلی هنر انقلاب اسلامی در کشور هر ساله همزمان با این مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی را پاس می‌دارد و در این ایام مجموعه برنامه‌ هایی‌ با مشارکت  نهاد‌های مختلف  حاکمیتی و مردمی تدارک دیده می‌شود.

وی افزود: نیت و انگیزه برگزاری هفته هنر انقلاب ارایه و تبیین آن ؛ بهره مندی از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های هنر انقلاب اسلامی در لرستان است که به دنبال آن توجه دادن فرهیختگان و نخبگان و در نهایت عموم مردم جامعه به اهمیت هنر و هنرمند انقلاب است.

رئیس حوزه هنری لرستان در ادامه به روند انتخاب هنرمند شاخص استان اشاره کرد و افزود: به همین منظور و در همین راستا  هیاتی از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی تشکیل شد و پس از بررسی سوابق و عملکرد هنرمندان هم‌استانی در نهایت درهر رشته هنری یک هنرمند برگزیده و شاخص انتخاب شد و در این بین یک هنرمند به عنوان چهره انقلاب هنر انتخاب شد.

️وی خاطر نشان کرد: علاوه بر این‌ یک هنرمند پیشکسوت به منظور تکریم و بزرگداشت عقبه و گذشته هنر انقلاب در استان و یک گروه فرهنگی فعال در زمینه هنر انقلاب به منظور تکریم و تشویق فعالیت‌های مردمی خودجوش هنری مورد تجلیل قرار می‌گیرند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند