با حضور نویسندگان و پژوهشگران دفاع مقدس و انقلاب استان مازندران؛
همایش بزرگ «هم‌تبار قلم» در هفته پژوهش برگزار شد

04:380

مراسم تجلیل از نویسندگان و پژوهشگران دفاع مقدس و انقلاب اسلامی مازندران در موزه شهدای قراخیل قائمشهر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، ساعت ۱۴ روز چهارشنبه ۲۴ آذرماه، مجموعه فرهنگی موزه شهدای دفاع مقدس روستای قراخیل شهرستان قائمشهر میزبان نویسندگان و پژوهشگران برجسته و فعال عرصه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی استان مازندران بود.

گفتنی است، در این گردهمایی که با عنوان «هم‌تبار قلم» و با هدف تجلیل از نویسندگان و پژوهشگران عرصه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی استان مازندران و تقدیر از فعالان جوان این عرصه صورت گرفت، ۷۰ تن از نگارندگان و محققان این عرصه حضور داشتند.

مهدی معصومی گرجی رئیس حوزه هنری مازندران به عنوان یکی از اصلی‌ترین برگزارکنندگان این رویداد فرهنگی در این باره گفت: حوزه هنری مازندران در هفته هنر انقلاب امسال، طی مراسمی مؤسسه فرهنگی و موزه شهدای قراخیل را به عنوان پایگاه فرهنگ و ادبیات پایداری مازندران اعلام کرد.

وی ادامه داد: بر همین اساس بر آن شدیم تا در طول سال نشست‌هایی با حضور نویسندگان و پژوهشگران عرصه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی در موزه مذکور برگزار کنیم تا این اقدام، ضمن جذب همکاری‌هایی از سوی نویسندگان، انگیزه‌ای تازه برای کارهای ماندگار باشد.

معصومی گرجی، هم‌افزایی و پرهیز از کارهای موازی را دلیل مشارکتی بودن این رویداد برشمرد و گفت: امروز نویسندگان بیش از هر زمانی به حمایت نیاز دارند و از آنجا که بودجه‌های فرهنگی بسیار ناچیز است، همکاری مراکز فرهنگی، گاه تنها راه گریز از کمبودها است.

در ادامه این رویداد فرهنگی «سمیه اسلامی»، پژوهشگر و نویسنده دقایقی درباره مصائب و دغدغه‌های نویسندگان عرصه ادبیات دفاع مقدس و انقلاب گفت و «حسن شیردل» نویسنده پرکار بابلی، به نقص‌ها و کمبودهای مسیر پر فراز و نشیب این عرصه پرداخت و از وضعیت معیشتی و انتظارات هنرمندان ادبیات جنگ گفت.

یکی از مشکلات مهم فروش و ضعف آثار دفاع مقدس مسئله روایت است

در ادامه «هم‌تبار قلم»، محمد قاسمی‌پور مدیر دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری، به عنوان مهمان ویژه این نشست پس از ایراد سخنانی کوتاه درباره وضعیت آثار تولید شده در زمینه فرهنگ و ادبیات پایداری در کشور، به برخی نکات فنی درباره روایتگری پرداخت و با تمرکز بر موضوع زیست‌بوم، درباره کاربرد درست لهجه و مؤلفه‌های گویشی نکاتی را مطرح ساخت.

وی در این همایش با اشاره به ویژگی‌های برجسته رزمندگان مازندران، لازمه انعکاس درست این دلاوری‌ها را نگاهی عالمانه به روایت خاطرات عنوان کرد.

مدیر دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری گفت: وضعیت معیشت پژوهشگر و نویسنده عرصه فرهنگ و هنر پایداری یک دغدغه جدی است که باید مسئولان پیگیر آن باشند.

وی با تأکید بر نقش مهم روایت در آثار سینمایی‌ و داستان‌های برجسته دنیا، درباره اهمیت شناخت روایت و کار علمی و چارچوب‌دار نکاتی را بیان ساخته و افزود: مقام معظم رهبری درباره اهمیت روایت بارها سخن گفته و فرمودند: اگر شما روایت نکنید دیگران به شکل دلخواه خود رویداد متعلق به شما را روایت می‌کنند.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات فروش و ضعف آثار دفاع مقدسی ما مسئله روایت است که اگر منصفانه به این نکته بنگریم، به اندازه یک دوره کارشناسی و یا ارشد برای دانستن آن زمان لازم است. حال آنکه با فعالیت کوتاه مدت نمی‌توان به این مهم دست یافت.

قاسمی‌پور که اغلب سخنانش رویکردی آموزشی و کارگاهی داشت، با قدردانی از برگزارکنندگان برنامه‌ «هم‌تبار قلم» ادامه داد: مازندران با داشتن لشکر خط‌شکن، همواره در جنگ ثابت‌قدم بوده (و در حوزه ورزش و هنر نیز سرآمد است) اما در بحث آثار مربوط به فرهنگ پایداری به انسجام و وحدت رویه از سوی مراکز فرهنگی هنری نیاز دارد تا از نویسندگان و پژوهشگران پشتیبانی بیشتری داشته باشد و حال آنکه این برنامه امیدوارکننده و نتایج آن با اهمیت است.

این نویسنده و پژوهشگر با پرداختن به برخی موارد فنی در نویسندگی و ثبت خاطرات گفت: شناخت زیست‌بوم نکته بسیار قابل توجهی در تبدیل یک متن به اثری ماندگار است؛ چرا که هر کاری باید شناسنامه اقلیم داشته باشد و به تمام زیرساخت‌های فرهنگی جامعه از تربیت افراد، ویژگی خانواده و جامعه اشاره داشته باشد.

قاسمی‌پور ادامه داد: از این رو در استفاده از لغات و اصطلاحات بومی تأکید داشته و از معیار شدن زبان متن بپرهیزیم تا هر کتابی لحن و حس و حال مناطق مورد روایت خود را داشته باشد.

همچنین پس از شعرخوانی حسین شیردل، ۵ جلد کتاب از تولیدات دفاع مقدسی استان با حضور تنی چند از مسئولان رونمایی شد و در پایان برنامه که آغازش بازدید نویسندگان از موزه شهدای قراخیل بود، تجلیل از نویسندگان و هنرمندان پژوهشگر حاضر به عنوان پایان بخش «هم‌تبار قلم» صورت گرفت.

شایان ذکر است که اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران، بنیاد شهید و امور ایثارگران استان، ستاد کنگره سرداران و ده هزار شهید مازندران در رویداد «هم‌تبار قلم» با حوزه هنری مازندران همکاری داشتند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند