با ادای احترام به مقام شهدا و تجدید پیمان با آرمان‌های امام خمینی؛
هفته هنر انقلاب کار خود را آغاز کرد

04:000

هفته هنر انقلاب با قرائت جمعی زیارت عاشورا، فاتحه بر مزار شهید آوینی و شهدای هشت سال دفاع مقدس به همراه عطر افشانی و گل آرایی آنها طی مراسمی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، این مراسم صبح امروز ۲۱ فروردین ماه با حضور جمعی از هنرمندان انقلابی و مدیران حوزه هنری برگزار و در ادامه با ادای احترام به امام عظیم الشان انقلاب و تجدید پیمان با آرمان‌های ایشان در مرقد ملکوتی آن حضرت به پایان رسید.

سید مسعود شجاعی طباطبایی، مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در این مراسم گفت: خدا را شاکریم که در محدوده زمانی از دنیا زندگی کردیم که حضور امام خمینی و شهدایی همچون سید شهیدان اهل قلم مرتضی آوینی را تجربه کردیم و هم اکنون زیر سایه مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای نفس می‌کشیم.

وی افزود: آوینی همواره پذیرای همه دوستان و هنرمندان بود ما نیز از این موقعیت بهره مند شدیم و دیداری با ایشان داشتیم. در آن دیدار آوینی در حال تدوین بود و میز تدوین خود را به سوی قبله تنظیم کرده بود و حال و هوای معنوی و شاعرانه داشت که غیر قابل وصف است.

شجاعی طباطبایی ادامه داد: آوینی هنگام تدوین تصاویر ثبت شده اش از جبهه های جنگ همواره با چشمانی گریان و پر از شوق کار می‌کرد. چنین شوق و ذوقی را در کتابهایش و مقاله هایش نیز ملموس است. آوینی فراتر تز زمان خود سیر می‌کرد و همین ویژگی موجب توفیقات ایشان بود.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در پایان گفت: شهدایی همچون آوینی و سردار دلها شهید سلیمانی دارای سیر و سلوکی معنوی بودند که دست نوشته های آنها گویای این حس و فضای وصف ناپذیر معنوی شان است که باید مورد توجه بیشتر ما قرار گیرد.

کورش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری نیز که اجرای این برنامه را نیز بر عهده داشت در سخنانی گفت: میدانی در فرانسه به نام میدان سرباز وجود دارد که مردم همواره در آن به یاد قهرمانان جنگی خود هستند و با گل آرایی آن میدان به قهرمانان جنگی خود افتخار می‌کنند. الحمدالله ما نیز در حوزه هنری افتخار این را داریم تا به یاد شهدای ایران اسلامی و رشادت‌های قهرمانانه آنها زنده نگه داشته ایم و مداوما به آن بپردازیم اما متأسفانه در بسیاری از مواقع عموم هنرمندان کشور، از پرداختن به قهرمانان خود دوری می‌کنند و تلاش بر فراموشی شهدای انقلاب و هشت سال دفاع مقدس و شهدایی که پس از آن برای عزتمان دادیم می‌کنند. امید است تا هنرمندان ما هم به این آگاهی برسند.

عبدالحمید قدیریان از هنرمندان پیشکسوت هنرهای تجسمی هم با حضور در این مراسم در سخنانی گفت: هنر انقلاب یک هنر زنده است و باید نوع برخورد ما با آن زنده باشد. هنگامی که از شهید آوینی سخن می‌گوییم باید از شیوه و چگونگی حرکت آوینی در مسیر شهادت و خدماتی وی که امروزه ما به آن افتخار می‌کنیم سخن بگوییم.

قدیریان افزود: چیدمان محافل هنری باید به گونه ای باشد تا جوانان را از نوری که شهید آوینی را به سوی شهادت هدایت کرد آگاهی بخشیم.

وی ادامه داد: توجه به امام عصر و تلاش برای خشنودی ایشان باید سرلوحه کاری ما قرار گیرد اما متأسفانه چنین توجه و احساس نیازی به ظهور و ایمانی امروزه دیده نمی‌شود چرا که به جای پرداختن به تبیین علت العللها به معلول ها رسیدگی کردیم. همین امر موجب ریزش هنرمندان در این راه شد چرا که با ابهاماتی روبرو شدند که بنظرشان مسیر دیگری را باید برای ادامه زندگی و فعالیت هنری خود انتخاب می‌کردند.

قدیریان افزود: امید است حوزه هنری در مدیریت جدید خود مسیر درستی را طی کند و حس جوانی به این هنر و انقلاب بخشد.

این هنرمند ادامه داد: نباید در گذشته ها غرق شویم بجایش باید همانند رانندگان خودرو با نیم نگاهی به عقب و گذشته رو به جلو حرکت کنیم.

وی در پایان گفت: شیعه دارای دو بال حسینیت و مهدویت است. حسینیت به مدد الهی بخوبی به کار گرفته شد اما از مهدویت غافل شده ایم و به دلایل مختلف آن را کمرنگ کرده ایم به این ترتیب یک بال خود را از دست داده ایم پس باید مباحث حس انتظار و مهدویت را تقویت کنیم تا توان پرواز را پیدا کنیم.

گفتنی است هفته هنر انقلاب هر ساله از سوی حوزه هنری انقلاب اسلامی با برپایی مجموعه برنامه هایی همزمان با سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم مرتضی آوینی برگزار و گرامی داشته می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند