هشت کتاب با موضوع مدافعان حرم در مازندران رونمایی شد/ تکریم از خانواده های شهدای حماسه خان طومان

06:0040

آیین رونمایی از هشت کتاب با موضوع مدافعان حرم و تجلیل از نویسندگان و پژوهشگران این آثار سه شنبه ۱۴تیر ماه در مازندران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، مهدی معصومی گرجی رییس حوزه هنری مازندران سه شنبه ۱۴تیر ماه در ویژه برنامه تکریم از خانواده های شهدای حماسه خان طومان و تجلیل از پژوهشگران و نویسندگان هشت کتاب حماسه خان طومان به مناسبت روز قلم که با عنوان محفل «این شانزده رفیق» در این مرکز برگزار شد،‌ اظهار کرد: این برنامه و تولیدات در حال رونمایی کاری مشترک با همکاری اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، سپاه کربلا مازندران، ستاد مردمی پژوهش و تدوین خاطرات شهدای مدافع حرم مازندران و حوزه هنری است.

رییس حوزه هنری مازندران با بیان اینکه بی تردید سلحشوران و حماسه سازان خان طومان، در قلب مردم ما جایگاه ابدی دارند و یاد و خاطره این مردان خدایی بر جان های عاشق، درخششی بی بدیدل افزوده است،‌‌گفت: خداوند متعال را شاکریم امروز در این برنامه شاهد رونمایی از هشت کتاب تولید شده با محوریت شهدای خان طومان هستیم.

وی به افتخار آفرینی مدافعان حرم لشکر ۲۵کربلا در عملیات خان طومان اشاره کرد و افزود: کتاب این شانزده رفیق (محصول یک فعالیت گروهی از پژوهشگران و نویسندگان دفاع مقدس به سرپرستی «سمیه اسلامی» و از تولیدات مشارکتی حوزه هنری مازندران) است.

معصومی گرجی با بیان اینکه محفل یاد شده از سری برنامه های سند تحول و زیست بوم حوزه هنری مازندران می باشد، اضافه کرد: کتاب های «بابای آب نباتی»، «روزه پدر پسری»، «بابای من به دخترش می نازد»، «نگین انگشتر»، «لبخندی که گم شد»، «برادر رحی»، «این شانزده رفیق» و… نمونه ای از کتاب های منتشر شده از ستاد مردمی پژوهش و تدوین خاطرات شهدای مدافع حرم مازندران است.

این مقام مسئول  به پیشینه دینی، فرهنگی  هنری و رشادت های مردمان مازندران اشاره کرد و خاطرنشان شد: تلاش داریم در راستای سند تحول حوزه هنری پرچم دار هنر علوی، پهلوانی، سلحشوری و آئینی و سبک زندگی ایرانی اسلامی در کشور باشیم.

معصومی گرجی با بیان اینکه همزمان با این محفل ‌نمایشگاه انفرادی نقاشی با عنوان «نسیم هنر» کاری از «نسیم خوش تراش» با محوریت شهدای مدافع حرم مازندران برپاشده است، گفت: نمایشگاهی از تمثال مبارک شهدای مدافع حرم حماسه خان طومان در برنامه زنده ماه بهشت شبکه استانی تبرستان طی سی شب (ماه مبارک رمضان) تصویر شده اند و  اکنون در نگارخانه سوره حوزه هنری مازندران با حضور جمعی از خانواده های شهدای خان طومان، مسئولان استانی و کشوری گشایش یافت.

مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری: بازخوانی ایثار شهدا روحیه امید را به جامعه تزریق می کند

مرتضی سرهنگی در این برنامه که به مناسبت روز قلم که در این مرکز برگزار شد،‌ به همت والای نویسندگان استان مازندران برای قلم زدن در حوزه ایثار و شهادت اشاره کرد.

وی با ذکر این نکته که در روسیه و آلمان بعد از جنگ جهانی تاکنون همچنان گروههای بسیاری زیر نظر نویسندگان بزرگ مشغول فعالیت در عرصه ادبیات جنگ هستند اظهار داشت: تمام جنگ ها ( همانگونه که از زمان خاصی شروع می شوند)  در زمان خاصی نیز به پایان میرسند ولی دامنه مطالعات آن تا قرن ها ادامه می یابند. بهمین دلیل در تمام دنیا نوشتن بعد از جنگ سنت است.

این نویسنده و پژوهشگر با تاکید بر اینکه ادبیات جنگ در تمام دنیا از احترام برخوردار بوده و از دارایی های یک ملت است، ادامه داد: دلیل این اعتنا و حرمت گذاری رفتار ارزشمندی است که سربازان یک ملت برای حفظ و حراست از خاک سرزمین خود در هر شرایطی از خود بروز می دهند و این در تمام جهان شایسته تقدیر است. ( حال آنکه سربازان ما در زمان جنگ عملا در برابر سی و پنج کشور ایستادگی کردند و در پس این موضوع حرفهای بسیاری برای گفتن خواهد بود)

سخنران ویژه محفل این شانزده رفیق با ابراز خرسندی از گستره و شکل فعالیت نویسندگان جنگ ایران افزود:جمعی از فعالان فرهنگی کشور بوسنی سالها پیش با سفر به ایران از برنامه های ادبیات جنگ ما الگو گرفته و با راه اندازی گروه های مختلف مشغول ثبت و ضبط خاطرات ژنرال های خود هستند.


مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری با اشاره به دوران روزنامه‌نگاری خود که بر موضوع اسیران عراقی زندان‌های ایران کار می‌کرد، افزود: در دوران دفاع مقدس از ۱۵کشور اسیر داری کردیم و اینکه تعداد بیشماری از اسرا از اردوگاه های ما متواری شدند و اکنون ( به عنوان یک موضوع) درحال تدوین کتاب فرار اسرا هستیم.

وی گفت: جنگ رویداد مهمی است و قیمت تمام شده جنگ باید برای مردم مشخص شود (تا مردم قدر مملکت و رزمندگان خود را بدانند.) و این کار ادبیات و وظیفه نویسندگان است. به همین خاطر در تمام دنیا این گونه ادبی از اعتبار برخوردار است.

سرهنگی به عظمت و افتخارآفرینی های لشکر عملیاتی ۲۵کربلای مازندران اشاره و بیان کرد: فرمانده هان و نیروهای این لشکر که در دوران دفاع‌مقدس لرزه به اندام دشمن می انداختد اکنون فرصت بسیار مناسبی برای خاطره نگاری هستند و هریک از این ایثارگران یک کتاب جامع هستند که نباید از دست بروند.

وی به شجاعت مدافعین حرم استان مازندران در مقابله با داعش اشاره کرد و گفت: رزمندگان لشکر ۲۵کربلا در دفاع از حرم نیز خوش درخشیدند.تقدیم ۴۴شهید از استان ولایت مدار مازندران در دفاع از حرم ارزشمند و شایسته تحسین و قدرشناسی است.

سرهنگی با بیان اینکه خاطره‌نگاری نشانه حقانیت ملت‌هاست و نشان می‌دهد که آن ملت گذشته قابل دفاعی داشته است، افزود: رهبرمعظم انقلاب اسلامی به امیدآفرینی در جامعه تاکید دارند باید با قلم زدن در حوزه خاطرات و ایثار شهدا، زمینه ساز امید آفرینی در بین اقشار مختلف جامعه باشیم.

 

فرمانده سابق لشکر ۲۵کربلای مازندران: شهدا الگوی کامل شجاعت در ولایت پذیری هستند

سردار محمدرضا رستمیان ضمن گرامیداشت سالروز عملیات مهران با بیان اینکه لشکر ویژه ۲۵کربلا نزدیک به ۱۰۰شهید برای این عملیات تقدیم کرده است، اظهار کرد: کتاب های حوزه دفاع مقدس مسیر راه مقاومت و پایداری را تصویر می کند.

فرمانده سابق لشکر ۲۵ کربلا با بیان اینکه در تاریخ اسلام حوادث مختلفی از بهترین و گرامی ترین انسان ها همانند رسول گرامی اسلام و حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) رقم خورده، گفت: قیام امام حسین (ع) الگوی بی بدیل دوران دفاع مقدس و جبهه مقاومت است.

وی به کربلای خان طومان اشاره و بیان کرد: این حماسه در راستای حماسه های جنگ تحمیلی بروز و ظهور کرده است.

سردار رستمیان با بیان اینکه هر کدام از شهدای خان طومان یک حماسه است، گفت: مازندران در جریان دفاع از حرم ۴۴ شهید تقدیم کرد و نزدیک به ۴۸ کتاب از این شهدا تاکنون منتشر شده است همچنین نزدیک به ۲۰ کتاب از شهدای مدافع حرم در دست تدوین قرار دارد.

مسئول ستاد مردمی پژوهش و تدوین آثار شهدای مدافع حرم مازندران به منویات رهبری در مقوله جهاد تبیین اشاره کرد و خاطرنشان شد: اهل قلم در راستای تحقق این منویات معظم له کوشا باشند.

سردار رستمیان با تاکید براینکه شهدا الگوی کامل شجاعت در ولایت پذیری هستند، گفت: باید در حوزه رفتاری  ظاهری و باطنی و تمامی شئونات زندگی به شهدا اقتدا کنیم و اینگونه در دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی موفق خواهیم بود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند