با هدف شرکت در اولین رویداد بین المللی هنر و خلاقیت کودکان و نوجوانان در روسیه؛
هسته‌های فرهنگی-هنری کودک و نوجوان به کشور روسیه اعزام شدند

08:380

حضور تیم‌های فعال در حوزه کودک و نوجوان در این رویداد به همت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و مشارکت حوزه هنری کودک و نوجوان انجام پذیرفت که ارتباط رسمی میان دفتر رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی و وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه به برگزاری بهتر رویداد کمک کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، رویداد بین المللی کودک و نوجوان روسیه با محوریت هنرهای نمایشی، تصویری، تجسمی و حوزه‌های مختلف نوآوری ویژه نوجوانان است که از دو بخشِ آموزشی و جشنواره تشکیل شده است.

در این رویداد چهره‌های مشهور فرهنگی، شخصیت‌های دولتی و عمومی از تمام مناطق فدراسیون روسیه حضور داشتند همچنین ۱۲ هیئت از کشورهایِ صربستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، بحرین، ایران و مصر در رویداد شرکت کردند.

هیئت ایرانی در اولین سالِ حضور خود،  در جهت تجربه نگاری، تعامل و مشارکت با بخش‌های دولتی و غیردولتی فعال در حوزه کودک و نوجوان در این رویداد شرکت کرد همچنین معرفی ظرفیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای کشور از دیگر ماموریت‌های هیئت ایرانی بود.

هیئت ایرانی با حضور مسئولانی همچون جانعلی‌پور مدیرکل مجامع و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جانباز رئیس حوزه هنری کودک و نوجوان، مسعود حسنلو مدیرعامل شرکت راوینو، محسن مشرقی دبیر جشنواره استاپ موشن، اخوین دبیر جشنواره فیلم مدرسه و جمعی از فعالین دولتی و فرهنگی به روسیه اعزام شدند.

شرکت در نشست دوجانبه با معاون و مدیران وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه  

این نشست به همت دفتر رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در کشور روسیه و باحضور معاون وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه و جمعی از مدیران بخش بین الملل، دانشگاه انیمیشن، اتحادیه تولیدکنندگان انیمیشن و مدیران جمهوری‌های وابسته روسیه برگزار شد.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، مدیرکل مجامع و تشکل‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جانباز رئیس حوزه هنری کودک و نوجوان و فعالان حوزه کودک و نوجوان سخنران‌های هیئت اعزامی ایرانی بودند که در زمینه تقویت همکاری‌های فرهنگ و هنرِ ایران و روسیه در حوزه کودک و نوجوان سخنرانی کردند. تولید انیمیشن مشترک، تقویت جشنواره‌های مشارکتی و راه‌اندازی شهربازی محیطی از طریق دیدارهای اختصاصی موضوعاتی بود که هیئت ایرانی به آن‌ها اشاره کرد.

در این نشست اسماعیل جانعلی پور به عنوان رئیس هیئت اعزامی ایران ظرفیت‌های فرهنگی فعال در حوزه کودک و نوجوان ایران را بر شمرد و با بیان اینکه هیئت ایرانی جمعی مشترک از فعالین حوزه‌های دولتی و خصوصی است به معرفی اعضای هیئت اعزامی پرداخت.

رئیس حوزه هنری کودک و نوجوان نیز ضمن تشکر از وزارت فرهنگ دو کشور، به ظرفیت‌های فرهنگی-هنریِ حوزه هنری انقلاب اسلامی از جمله: تولیدات انیمیشن مرکز انیمیشن سوره، تولیدات مکتوب انتشارات مهرک، تولید آلبوم کودک موسیقی مرکز موسیقی و جشنواره‌های فرهنگی-هنری سالانه کودک و نوجوان، باشگاه‌های هنری، و رسانه نوجوانان اشاره کرد.

به گفته جانباز، مجموعه حوزه هنری آمادگی دارد، انیمیشن لوپتو و تولیدات محتوای مشترک در حوزه‌های مکتوب ضد جنگ در کشور روسیه را اکران کند.

در ادامه مدیر موسسه راوینو و شهربازی روشانا، به ضرورت توجه به مسئله سرگرمی‌های حرکتی-مهارتی در دوره کودکی و نوجوانی اشاره و ظرفیت‌های تولیدی شهربازی حرکتی-مهارتی در ایران را تشریح کرد.

حسنلو با اعلام اینکه به دنبال توسعه همکاری در شهربازی حرکتی-مهارتی در کشورهای منطقه هستیم؛ از روند پروژه‌های فعال ایران در کشورهای سوریه و عراق گفت و در خصوص همکاری مشترک در کشور روسیه اعلام آمادگی کرد.

محسن مشرقی دبیر دومین رویداد ملی استاپ موشن نوجوان نیز ضمن تاکید بر ظرفیت مناسب و رو به رشد کشور ایران در تولید، آموزش و رقابت استاپ موشن، به ابعاد مختلف دومین دوره از رویداد ملی استاپ موشن نوجوان که سال جاری در حوزه هنری کودک و نوجوان برگزار می‌شود، اشاره کرد و برای حضورِ نوجوانان فعال روسی در این رویداد اعلام آمادگی کرد.

در ادامه نشست امیرحسین اخوین دبیر جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی مدرسه، از روند شکل‌گیری جشنواره فیلم مدرسه، توجه به ظرفیت‌های دانش آموزی و بین‌المللی، سخن گفت و درنهایت چند نمونه از فیلم‌های تولید شده توسط نوجوانان را برای حضار جلسه پخش کرد.

همچنین در پاسخِ الکساندر ریژینسکی، رئیس آکادمی موسیقی روسیه، گنسین پیشنهاد داد که یک مدرسه خلاقانه در تهران برای همکاران ایرانی با کلاس‌های مَستر و دروس آزاد تشکیل شود.

ایرینا ماستوسوا، مدیر اجرایی انجمن فیلم‌های انیمیشن، نیز از سطح برگزاری جشنواره‌های فیلمِ کودک و نوجوان در ایران قدردانی و از شرکای ایرانی دعوت کرد تا برای آشنایی بیشتر با تولید و ساخت انیمیشن روسی از استودیو فیلم سایوزمولت فیلم، دیدن کنند.

خانم ولگا یاریلووا، معاون وزیر فرهنگ فدراسیون روسیه نیز در پایان ضمن اعلام شگفتی از ظرفیت‌های فرهنگی-هنری کشور ایران گفت: روابطِ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ایران و روسیه به صورت پویا در حال توسعه است هم‌چنین تبادل فرهنگی فعال بین دو کشور وجود دارد. مردمِ روسیه به فرهنگ ایران بسیار علاقه‌مند هستند. من فکر می‌کنم که جلسه امروز، به توسعه روابط در زمینه آموزش خلاق کودکان و نوجوانان انگیزه مضاعف خواهد داد.

بازدید و نشست دوجانبه با مدیران شرکت تولید انیمیشن و استاپ موشن سایوز مولت‌فیلم

از دیگر برنامه‌های هیئت اعزامی ایران به کشور روسیه، بازدید از ظرفیت‌های شرکتِ تولید و آموزش استاپ موشن و انیمیشن سایوز مولت فیلم همچنین دیدار و نشست با مدیران این مرکز بود.

سایوزمولت‌فیلم یک استودیوی انیمیشن روسی است که در شهر مسکو فعال است. این استودیو که در ۱۰ ژوئن ۱۹۳۶ راه اندازی شده بیش از ۱۵۰۰ کارتون تولید کرده است. سایوز مولت فیلم در ساخت سریال‌های تلویزیونی، انیمیشن، فیلم‌های بلند و فیلم های کوتاه تخصص دارد. در این استودیو فیلم‌های انیمیشنی در طیف گسترده‌ای از ژانرها و تکنیک‌های هنری، از جمله استاپ موشن، طراحی دستیِ دوبعدی و سه بعدی ساخته می‌شود.

در این دیدار ۳ ساعته، از موزه شکل‌گیری تولیدات انیمیشن در کشور روسیه ، شخصیت‌های کارتونی روسی، استودیو های تولیدی، مدرسه تخصصی تولید انیمیشن و استاپ موشن ویژه کودکان و نوجوانان بازدید به عمل آمد.

همچنین در نشست دوجانبه با مدیران آموزشی این مرکز، جانباز مدیر کودک و نوجوانِ حوزه هنری، به تشریح ظرفیت‌های تولیدی حوزه هنری انقلاب اسلامی پرداخت و در خصوص تولید محتوای آموزشی مشترک، شرکت هنرجویان مرکز سایوز مولت‌فیلم در جشنواره استاپ موشن و فیلم کوتاه دانش آموزی مدرسه و رویدادهای مشترک تولیدی برای نوجوانان حاضر در مدارس روسیه توافق شد.

بازدید از دانشکده انیمیشن روسیه در مسکو

همچنین در حاشیه نشست‌های برگزار شده با دعوت معاون دانشگاه انیمیشن روسیه، نمایندگان هیئت ایرانی از دانشگاه تخصصی انیمیشن روسیه بازدید کردند. در این دیدار محسن مشرقی دبیر دومین رویداد ملی استاپ موشن نوجوان و امیرحسین اخوین دبیر جشنواره فیلم کوتاه دانش آموزی مدرسه ضمن بازدید از روند فعالیت‌های آموزشی و کارگاه‌های تولیدی تجربیات آموزشی خود را درجهت توسعه مشارکت‌های آموزشی بیان کردند.

نشست همکاری با مدیر دفتر رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشور روسیه

در ادامه نشست‌های برگزار شده در حاشیه رویداد بین المللی کودکان و نوجوانان روسیه، در جهت توسعه تعاملات با دفتر رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشور روسیه نشست مشترکی بین هیئت ایرانی و مسعود احمدوند رایزن مستقر در روسیه برگزار شد.

در این نشست جانعلی پور ضمن تشکر از احمدوند رایزن مستقر در روسیه، تیم حاضر در این رویداد را موثر و فعال در ظرفیت‌های مردمی انقلاب معرفی و اظهار امیدواری کرد که در آینده این گروه می تواند فعالیت‌های فرهنگی-هنری خود را در کشور گسترش دهد.

جانباز رئیس حوزه هنری کودک و نوجوان نیز در این نشست حوزه هنری را به عنوان مجموعه‌ای فعال در حوزه کودک و نوجوان معرفی و اظهار کرد: توسعه ظرفیت‌های استودیویی انیمیشن، فیلم، موسیقی کودک، کتاب و در راس آن فعال‌سازی ظرفیت حوزه هنری کودک و نوجوان گواه این مسئله است.

وی در ادامه افزود: این ظرفیت عظیم اکنون آماده توسعه در سطح بین الملل است و به نظر می‌رسد دست مجموعه‌های مردمی انقلاب برای الگودهی به کشورهای منظقه، امروزه قوی و درخشان است.

مسعود احمدوند رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز حوزه هنری انقلاب اسلامی را به عنوان یکی از خوش ظرفیت‌ترین مجموعه‌های فرهنگی-هنری در کشور برشمرد و اظهار امیدواری کرد که در توسعه فعالیت‌هایی چون هنرهای نمایشی و چند رسانه‌ای بتوان میان دو کشور اقدامات اساسی برقرار کرد.

این مقام مسئول ضمن بیان ظرفیت‌های اقلیمی، سیاسی و اجتماعی روسیه گفت: تا نقطه مطلوب در تعامل با کشور روسیه فاصله داریم و باید بتوانیم از این ظرفیت استفاده کافی را ببریم.

همچنین در طی این سفر از تم پارک روسیه‌، مرکز تخصصی محصولات حوزه بازارپردازی و سالن تئاتر مالی روسیه بازدید شد و در خصوص انتقال تجربیات و تفاهم‌نامه‌های مشترک گفتگو به عمل آمد.

حسن ختام این سفر چند روزه دیدار با کاظم جلالی سفیر کشور ایران در روسیه و آشنایی با ظرفیت‌های تیم اعزامی بود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند