یوسفعلی‌ میرشکاک درجلسه درس‌گفتارهای شاهنامه عنوان کرد:
نویسندگان بجای ادای غربی‌ درآوردن، به آثاری چون شاهنامه رجوع کنند

01:370

یوسفعلی میرشکاک، شاعر و پژوهشگر ادبی، در ششمین جلسه از فصل دوم«درس گفتارهای شاهنامه »، که به گفتار «سام» اختصاص داشت، به آیین پهلوانی و شهریاری در شاهنامه پرداخت و خاطر نشان کرد: فردوسی روی این بخش ازاساطیر ما بیشتر نورافکنده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، یوسفعلی میرشکاک، شاعر و پژوهشگرادبی، دراین جلسه که عصرسه‌شنبه، اول آذر ۱۴۰۱ در سالن شماره ۴۰۷ حوزۀ هنری برگزار شد، جایگاه شاهان در شاهنامه را بر مبنای خردورزی عنوان کرد و درادامه آیین پهلوانی را مبتنی بر حمایت از مردم دانست و خاطر نشان کرد: هر جا که دین و دیانت و عدالت در کار است، آیین پهلوانی نمود بیشتری دارد اما هرجا که نیست، پهلوانان به سختی می‌افتند.

میرشکاک در بخش دیگری ازاین نشست، به غنای اندیشه، وجوه هنری و قدرت داستان پردازی و روایتگری شاهنامه فردوسی پرداخت و ابراز امیدواری کرد که نویسندگان ما به جای ادای غربی‌ها را در آوردن، به آثار غنی چون شاهنامه رجوع و اتکا کنند. وی دراین باره خاطرنشان کرد: بزرگانی چون مولوی، عطار و فردوسی قلم برمی‌داشتند و می نوشتند که این ازالطاف سلسله حقیقیه محمدیه(ص) است. یعنی همان طور که بر ایشان وحی می شد، ماهیت آفرینش ادبی این بزرگان هم از این دست وحی است.

قابل توجه است، سلسله درس گفتارهای شاهنامه، ساعت ۱۷ تا ۱۹ سه‌شنبه های هر هفته با ارائه و سخنرانی یوسفعلی میرشکاک، شاعر و پژوهشگر ادبی، در حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به حافظ، روبروی کوچه پور موسی برگزارمی شود و عموم علاقه‌مندان و پژوهشگران برای شرکت در این نشست می توانند درسالن شماره ۴۰۷ در طبقه چهارم حوزۀ هنری حضور یابند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند