در باشگاه داستان حوزه هنری اردبیل مطرح شد؛
نوشتن حماسه «چالدران» ضروری و لازم است

01:090

ساسان ناطق، مدیر دفتر ادبیات داستانی حوزه هنری گفت: حماسه می‌تواند منبع الهام یا الگوی رفتاری برای وطن‌دوستی مردم باشد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، ساسان ناطق معاون مرکز آفرینش‌های ادبی و مدیر دفتر ادبیات داستانی و داور دومین جایزه «داستان حماسی» که روز دوشنبه ۱۷ آبان‌ماه مهمان باشگاه داستان حوزه هنری اردبیل بود، با بیان اینکه شاه اسماعیل صفوی در جنگ «چالدران» با نیرویی اندک در مقابل سلطان سلیم عثمانی و سپاه صدهزار نفری‌اش، حماسه‌ای ماندگار را ثبت کرده است، گفت: نوشتن حماسه «چالدران» ضروری و لازم است، چرا که حماسه‌هایی از این دست، می‌تواند فرهنگ، هویت و ملیت ایرانی‌ها را به تصویر بکشد.

نویسنده رمان نوجوان «قوش» با برشمردن ویژگی‌ها و موضوعات حماسه‌های کهنی چون گیلگمش، حمله حیدری، یادگار زرایران، ایلیاد، ماراتن، لوزیاد، خاوران‌نامه و صاحبقران‌نامه، گفت: بازخوانی متون تاریخی و کهن باید به کشف تازه‌ای منجر شود.

نویسنده مجموعه داستان «در آفریقا همه چیز سیاه است» گفت: شهریور ۱۳۲۰ نقطه عطفی در دفاع مردم ایران در مقابله با اشغالگری روسیه و انگلیس است. مقاومت سه مرزبان جلفا در مقابل قشون روس و رئیسعلی دلواری در دشتستان و بوشهر در سکوت و انفعال رضاخان، حماسه‌های نوینی در تاریخ ایران رقم می‌زند.

ناطق با اشاره به تاریخ و جغرافیای مراکز استانی به ویژه استان اردبیل گفت: حماسه می‌تواند به شکل اسطوره یا آواز و قصه‌ای باشد در ذهن و زبان مردم یک منطقه مثل «آپاردی سئلر سارانی» یا ترانه جهانی «آیرلیق» سروده مرحوم رجب ابراهیمی کورعباسلو در دلتنگی و غصه مردم در جدایی جمهوری آذربایجان برابر عهدنامه‌های ترکمنچای و گلستان.

داور دومین جایزه داستان حماسی اضافه کرد: حادثه و ماجرایی حماسه است که الهام‌بخش، باعث حرکت، نشاط، وحدت، احساس غرور و فخر مردم شود. حماسه می‌تواند منبع الهام یا الگوی رفتاری برای وطن‌دوستی مردم هم باشد.

ناطق با نام بردن از چند فیلم هالیوودی گفت: در کنار حماسه‌های تاریخی و دینی و اساطیری، حماسه‌های مصنوعی و ساخته خیال هم داریم که گاهی با جلوه‌های ادبی و سینمایی، واقعی جلوه داده می‌شوند.

گفتنی است، باشگاه داستان حوزه هنری استان اردبیل به سرپرستی محمود مهدوی روزهای دوشنبه هر هفته میزبان نویسندگان و علاقه‌مندان به داستان است و هر از چند گاهی با حضور اساتید کشوری و استانی به موضوع خاصی از ادبیات می‌پردازد که روز دوشنبه ۱۷ آبان‌ماه به ادبیات حماسی اختصاص داشت.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند