نوسروده افشین علا نامزد «چهره سال هنر انقلاب ۹۹»/ عید صفا ندارد بی‌رخ ماه یوسف

02:230

افشین علا نامزد «چهره سال هنر انقلاب ۹۹» با انتشار نوسروده‌ای برای یک شهید جاویدالاثر نوشته است: تقدیم به کسی که ۳۷ سال است شهر بابل چشم به راه بازگشت قامت بلند و سیمای یوسف‌گون اوست.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، شهید یوسف سجودی متولد ۲۷ بهمن ۱۳۳۷ است. او همزمان با غائله جنگل به بابل رفت و طی سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۲ جهت انجام مأموریت در سپاه کربلای مازندران و پاکسازی شهر‌های شمالی از منافقین، به آن منطقه اعزام شد؛ او در سال ۱۳۶۲ به سپاه قم بازگشت و به عنوان فرمانده تیپ سوم لشکر ۱۷ در عملیات «بدر» نقش‌آفرینی کرد. شهید یوسف سجودی، در ۲۶ اسفند سال ۱۳۶۳ بر اثر اصابت مستقیم گلوله تانک دشمن به خیل شهدای جاویدالاثر پیوست.

کتاب «شناخت‌نامه سردار شهید یوسف سجودی» یکی از کتاب‌های ماندگار در معرفی این رزمنده شجاع است که به قلم محسن علی‌نژاد قمی نوشته شده است. این کتاب با همکاری اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران به چاپ رسیده و در آن به موضوعاتی نظیر «تولد»، «تحصیل»، «ازدواج»، «فعالیت‌ها»، «پیش از انقلاب»، «پس از انقلاب»، «شهادت»، «پس از شهادت»، «ویژگی‌های فردی، نظامی، اندیشه‌ای»، «در نگاه دیگران»، «آثار درباره شهید» و «گزیده‌ای از متن گفت‌وگو با سردار سجودی» پرداخته شده است.

در سالروز شهادت این شهید والامقام، افشین علا، شاعر نام آشنای کشور نوسروده‌ای را منتشر کرده است. این شعر با نام «با گل من چه کردی؟» است.

علا در مقدمه این شعر خود نوشته است: برای شهید سرافراز مازندران «یوسف سجودی» که سی‌ و هفت سال است شهر بابل چشم به راه بازگشت قامت بلند و سیمای یوسف گون اوست.

باز رسیده اسفند، آمده ماه یوسف

مانده هنوز بابل، چشم به راه یوسف

 

شهر، اگرچه گردد غرق بهارنارنج

عید صفا ندارد بی‌رخ ماه یوسف

 

باد ز کاکل او رایحه‌ای نیاورد

قافله‌ای نیامد بر لب چاه یوسف

 

در غم او خمیده گوشه به گوشه یعقوب

چرخ حسود! جز حسن، چیست گناه یوسف؟

 

کاش دمی ببیند از بن آن دو ابرو

موی سفید ما را چشم سیاه یوسف

 

هرچه به جبهه گفتم: با گل من چه کردی؟

هیچ نگفت، چون بود مست نگاه یوسف

 

در چمنش نبویید پیرهنش نجویید

جامه‌ی اوست خورشید ماه، کلاه یوسف

 

لشکر کربلا را یک تنه شد علمدار

پس به یقین، اباالفضل هست پناه یوسف

 

با صف عاشقان رفت گمشده‌ام به میدان

در صف حشر باشد عشق، گواه یوسف

 

خصم، شکست ما را بلکه به خواب بیند

زان که هنوز هستیم جمله، سپاه یوسف…

 

گفتنی‌ است، افشین علا جزء ۱۴ نامزد مرحل اول چهره سال هنر انقلاب است. این جایزه قرار است همزمان با هفته هنر انقلاب، فروردین‌ماه ۱۴۰۰ چهره سال را معرفی و از او تجلیل کند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند