نوری: کشف استعدادها در جریان هنر انقلاب به خوبی صورت نگرفته است

03:070

توران نوری پیشکسوت هنرهای تجسمی می‌گوید: هر کسی که در اعتلای فرهنگ و هنر جامعه نقشی داشته باشد و بتوان به صداقت، درستی و دلسوزی او پی برد، می‌تواند الگوی خوبی برای جامعه انقلاب اسلامی ایران باشد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، توران نوری از پیشکسوتان هنرهای تجسمی استان کرمانشاه است. وی درباره شاخصه‌های هنر انقلاب می‌گوید: شاخصه‌های هنر انقلاب باید در ارتباط و جریان انقلاب به وجود آمده باشد، البته این هنر ادامه دهنده هنر اسلامی است و انقلاب اسلامی افزون بر خصوصیات اسلامی هنر، معیارهای انقلابی را به آن افزود و با هنرمندان انقلابی، به هنر انقلاب شناخته و معرفی شده است و ناگفته نماند که این هنر، هنری مردمی و برای عموم قابل درک و فهم است. برخلاف هنر خواص که در خدمت قشر معدودی از جامعه قرار گرفته است.

وی در رابطه با اینکه هنر انقلاب می‌تواند ژانری مستقل در هنر باشد و آیا هنر انقلاب هنری پویا شده است، می‌افزاید: در حالت کلی نمیشود گفت که هنر مستقلی است، چرا که هنر گستردگی و شاخه‌های زیادی دارد. ممکن است که در بعضی از شاخه‌ها تأثیر جریان انقلاب به خوبی دیده شود، به طوری که مخاطب می‌تواند در آن معیارهای انقلاب را درک کند و همین است که شاید به راحتی نتوان گفت که هنر انقلاب به پویایی رسیده باشد. در هنر انقلاب، برخی از شاخه‌ها گاهی متأثر از اجتماع و حتی جریان‌های سیاسی انقلاب بوده است. به عنوان مثال می‌توان به شعر انقلاب اشاره کرد. ما شعرای انقلابی زیادی در بطن جامعه می‌بینیم که سرودهای انقلابی زیادی دارند و از این رو می‌توان گفت در برخی از شاخه‌های هنر انقلاب، پویایی را می‌توان دید و در برخی دیگر متأسفانه دیده نمی‌شود یا اگر هم هست کمرنگ است.

نوری درباره موانع و چالش‌های مسیر رشد و توسعه هنر انقلاب می‌گوید: متأسفانه در مسیر رشد و توسعه هنر انقلاب موانع زیادی هست که مهم‌ترین آن عدم شناخت و هنری بودن مسئولین و دست‌اندرکاران فرهنگ و هنر است که بیشترین تأثیر را در مسیر توسعه فرهنگ و هنر گذاشته است، که در این مسیر می‌توان به تحمیل شدن ذهنیت این افراد بر جامعه هنری اشاره کرد که هنرمند را در یک قالب کلیشه‌ای محصور و محدود کرده‌اند و عدم اختصاص بودجه کافی به فرهنگ و هنر که البته اگر هم باشد خیلی ناچیز است.

وی درباره موضوعاتی که در آفرینش هنر متعهد مغفول مانده‌اند، عنوان می‌کند: به نظر بنده آن چه در خلق آثار متعهد می‌تواند مؤثر باشد، عدم شناخت و معرفی شاخصه‌های هنری خاص انقلاب اسلامی در جامعه است؛ به خصوص در بین نوجوانان و جوانان که بسیار متأثر از هنر بیگانه هستند. بنابراین شناخت این هنر و البته آموزش آن در بین نوجوانان و جوانان کمرنگ است. نبودن فضای کافی مناسب نیز دلیل دیگری است که البته نباید کودکان را نادیده گرفت و از همان سنین پایین باید در مسیر درست آموزش و پرورش قرار گیرند.

نوری، در پاسخ به این سؤال که آیا هنر انقلاب از طرف مردم  مورد اقبال قرار گرفته است، پاسخ می‌دهد: متأسفانه به‌دلیل عدم شناخت و اطلاع مسئولین از اهمیت و تأثیر هنر باعث شده که هنر در جامعه در بین اکثریت مردم جایگاهی نداشته باشد، طوری که خیلی از مردم هنر را در زندگی خیلی مؤثر و واجب نمی‌دانند. در بررسی و مطالعه فرهنگ‌های مختلف سرزمین ایران به شاخه‌های هنری زیادی بر می‌خوریم که از نسل‌های پیشین به ما رسیده است که به دلیل عدم حمایت و معرفی درست آنها، دارند به فراموشی سپرده می‌شوند.

نوری نسبت به کشف و پرورش استعدادهای جوان در جریان هنر انقلاب می‌گوید: کشف استعدادها در جریان هنر انقلاب به خوبی صورت نگرفته است. همه ما می‌دانیم که کشف و بروز استعدادها مستلزم پیگیری مواردی از جمله زیرساخت‌ها و آموزش صحیح و درست آن که اکثر اوقات این استعدادهای درخشان از شهرهای کوچک و حتی روستاها سر برآورده‌اند که ما در این شهر و روستاها، تقریباً هیچ زیرساختی نداریم و حتی در مدارس هم ما می‌بینیم که به هنر تقریباً اهمیت خاصی داده نمی‌شود و به‌طور کلی نادیده گرفته می‌شود.

وی درباره انتخاب و معرفی چهره سال هنر انقلاب بیان می‌کند: آنچه در هنر انقلاب به خوبی در جامعه جا افتاده این است که هر کاری که انقلابی باشد می‌تواند صداقت و راستی و درستی و خلوص و پاکی را در آن حس کرد، پس هر کسی که در اعتلای فرهنگ و هنر جامعه نقشی داشته باشد و بتوان به صداقت، درستی و دلسوزی او پی برد، می‌تواند الگوی خوبی برای جامعه انقلاب اسلامی ایران باشد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند