نوروزی: آموزش در حوزه هنری قم یک امر مستمر است

03:160

عباسعلی نوروزی مسئول دوره‌های آموزش هنر در حوزه هنری قم گفت:  آموزش در حوزه هنری قم به قصد کشف استعداد و تربیت نسل هنرمندان در رشته‌های مختلف هنری انجام می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، حوزه هنری استان قم با سابقه‌ای ۳۰ ساله در برگزاری دوره‌های تخصصی آموزش هنر در شهر قم برای ترم جدید آموزشی هنر فراخوان ثبت‌نام هنرجو منتشر کرده است. اما برگزاری دوره‌های آموزشی در روزگار گسترش ویروس کرونا با چالش‌های مختلفی روبه‌رو است. برای اطلاع از دوره‌های تخصصی حوزه هنری قم و کیفیت برگزاری این دوره‌ها، گفت‌وگویی با عباسعلی نوروزی مسئول آموزش این حوزه داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

در ایام گسترش ویروس کرونا دوره‌های آموزشی شما به چه صورت برگزار می‌شود؟

اساتید رشته‌های مختلف هنری با توجه به اینکه آموزش هنر یک روند دو سویه بین هنرجو و مدرس است، از برگزاری کلاس‌ها به‌صورت مجازی استقبال نمی‌کنند. به همین خاطر سعی داریم تا کلاس‌ها و دوره‌های تخصصی حوزه هنری را اگر چه به‌خاطر محدودیت‌های بروز ویروس کرونا ممکن است همراه وقفه‌هایی باشد؛ اما به‌صورت حضوری و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار کنیم. به همین خاطر کلاس‌های آموزشی حوزه هنری قم در این روزها با حداقل تعداد نفرات برگزار می‌شود.

چه دوره‌ها و گرایش‌هایی را برای ترم تابستان فراخوان داده‎اید و هنرجویان علاقه‌مند تا چه تاریخی فرصت ثبت‌نام دارند؟

کلاس‌های آموزشی حوزه هنری قم در ۴ گرایش هنری؛ آفرینش‌های ادبی، هنرهای تصویری، هنرهای نمایشی و هنرهای تجسمی در طول تابستان برگزار خواهد شد.

دوره‌هایی نظیر: مبانی شعر ، شعر تکمیلی، داستان‌نویسی مقدماتی، داستان‌نویسی تکمیلی و کارگاه داستان در قالب باشگاه­‌های شعر و باشگاه داستان، از جمله عناوین رشته‌های کانون آفرینش‌های ادبی حوزه هنری قم است.

عناوین رشته‌های هنرهای نمایشی: تئاتر کودک و نوجوان که ویژه سنین ۷ تا ۱۴ سال است، کلاس نمایشنامه‌نویسی، تربیت مربی تئاتر و کلاس بازیگری تئاتر بزرگسالان است که تحت عنوان کارگاه تئاتر اولین تجربه و در چهار مرحله مقدماتی، تکمیلی، کارگاه و تخصصی برگزار می‌شود. تاکنون چندین دوره کارگاه نمایش اولین تجربه به سرانجام رسیده‌ است.

در بخش هنرهای تصویری، دوره آموزشی باشگاه فیلم‌سازی شامل کلاس‌های فیلم‌نامه‌نویسی، تصویربرداری، صدابرداری، تدوین و کارگردانی است. تاکنون ۵ دوره باشگاه فیلم‌سازی برگزار شده‌ است. هدف از برگزاری این دوره آموزشی که طی دو ترم و در قالب ۶۰ جلسه برگزار می‌شود، تربیت نسل جدید فیلم‌سازان و تولید فیلم است.

طراحی، نقاشی، عکاسی دیجیتال، نگارگری، تصویرسازی، نقاشی خط و گرافیک هم از عناوین کلاس‌های آموزشی هنرهای تجسمی حوزه هنری استان قم است که در صورت استقبال مخاطبان و به حد نصاب رسیدن کلاس‌ها برگزار می‌شود.

هنرجویان و علاقه‌مندان تا ۱۲ تیرماه می‌توانند در تماس با شماره تلفن ۳۷۷۴۷۷۰۰ داخلی ۱۰۲ در جریان جرئیات دوره‌ها قرار بگیرند و با مراجعه حضوری به حوزه هنری قم واقع در خیابان چهار مردان، انتهای کوچه ۱۷ ، پلاک ۱۵۹ در دوره مورد علاقه‌شان ثبت‌نام کنند.

آیا دوره‌های آموزشی حوزه هنری ویژگی خاصی نسبت به دیگر دوره‌های آموزش هنر دارد؟

آموزش در حوزه هنری قم به قصد کشف استعداد و تربیت نسل هنرمندان در رشته‌های مختلف هنری انجام می‌شود. به همین خاطر آموزش‌ها در قالب یک دوره ارائه می‌شود که علاوه بر آموزش هنرجو از صفر تا ۱۰۰ و تعریف ترم‌های آموزشی به‌صورت حمایت برای تولید و خلق اثر خواهد بود. یعنی در کنار دوره‌ها، ورک‌شاپ‎های تخصصی،‌ جشنواره، جلسات نقد و حمایت‌های مالی از ایده‌های خلاقانه برای تولید اثر وجود دارد. با همکاری مسئولین واحدهای تخصصی در حوزه هنری قم باشگاه‌های مختلفی در رشته‌های هنری از جمله باشگاه فیلم‌سازی، ‌باشگاه تئاتر اولین تجربه، باشگاه داستان و … شکل گرفته، ‌این باشگاه‌ها باعث شده‌اند تا آموزش در حوزه هنری یک امر مستمر باشد که البته تجربه بسیار موفقی بوده و ما امروز شاهد به بار نشستن نسلی از هنرمندان محصول این باشگا‌ه‌ها هستیم.

انتهای پیام/

 

 

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند