نمایش «حادثه در عمارت آقای میم. ف»؛ تقابل انسان با امیال درونی و حوادث بیرونی

03:540

هادی عسگری کارگردان نمایش «حادثه در عمارت آقای میم. ف» گفت: بشر در طول حیات خودش در واکنش به حوادث دهشتناک بیرونی و امیال درونی خود واکنش‌های مختلفی دارد، بستر اصلی داستان این نمایش از این تقابل و واکنش گرفته شده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، پس از مدت‌ها که از خاموشی چراغ تماشاخانه‌ها و تالارهای اجرای تئاتر به علت شیوع ویروس کرونا می‌گذشت، اکنون چراغ تماشاخانه ماه حوزه هنری استان اصفهان با اجرای نمایش «حادثه در عمارت آقای میم. ف» به نویسندگی و کارگردانی هادی عسگری از ۴ تیرماه روشن شد و اجرای این نمایش تا روز جمعه ۱۸ تیرماه ادامه داشت.

آنچه در زیر می‌‎خوانید گفت‌وگو با کارگردان نمایش «حادثه در عمارت آقای میم. ف» در خصوص اجرا و داستان آن است.

ایده و داستان این تئاتر چگونه شکل گرفت؟

جرقه اصلی این نمایش زمانی در ذهن من زده شد که در کرمانشاه زلزله آمده بود و همزمان در مازندران نیز حادثه‌ای رخ داده بود. در اخبار دیدم که از طرف کرمانشاه چند کامیون کمک‌های مردمی به مازندران فرستاده شد. این ایده اولیه تبدیل شد به یک خرده داستان که یک قصه اصلی در کنار آن شکل گرفت و به صورت این نمایشی که می‌بینید درآمد.

داستان کلی نمایش و هدف آن چیست؟

این نمایش تقابل انسان در مقابل امیال درونی و حوادث بیرونی را نشان می‌دهد، یعنی یک بشر در طول حیات خودش در واکنش به حوادث دهشتناک بیرونی و امیال درونی خود واکنش‌های مختلفی دارد، بستر اصلی داستان این نمایش از این تقابل و واکنش گرفته شده است.

چه پیشنهادی برای تماشاچیان این تئاتر یا کسانی که هنوز آن را ندیده‌اند دارید؟

جماعت تئاتری کل کشور متأسفانه در وضعیت خوبی قرار ندارند و بسیاری از همکاران ما تنها راه معاششان از تئاتر است و متأسفانه شیوع ویروس کرونا بلای خانمان برانداز این هنر شد و برخی از حمایت‌هایی که صورت گرفت نیز دور از شأن هنرمندان این رشته بود. کم‌ترین توقع هنرمندان تئاتر این است که مردم برای تماشای تئاتر بیایند و از این هنر حمایت کنند. شاید مبلغ سی هزار تومان ماهانه در سبد خانوار مردم مبلغی نباشد، اما همین پول زندگی و معاش هنرمندان این رشته را تأمین می‌کند.

با شرایط کرونا تمرین این نمایش چه مشکلاتی داشت؟ و اجرا در این زمان چگونه است؟

نمایش «حادثه در عمارت آقای میم. ف» دو سال قبل برای سی‌اُمین جشنواره تئاتر استان اصفهان تولید شد که ما در آن شرکت کردیم. ما در این جشنواره به عنوان یکی از کارهای برگزیده از طرف داوران به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدیم.
این نمایش در سی‌اُمین جشنواره تئاتر فجر توانست جایزه دوم بازیگری مرد، دوم بازیگری زن، دوم نویسندگی، جایزه سوم کارگردانی و تقدیر از طراحی صحنه نمایش را از آن خود کند. در آن زمان کرونا وجود نداشت و شرایط تمرین به صورت عادی بود، پس از آن تئاتر به دلیل مسئله کرونا در سراسر کشور تعطیل شد و اجرای عمومی نمایش به زمانی بهتر موکول شد که اکنون با عادی‌تر شدن شرایط بهترین زمان اجرای تئاتر برای ما بود.

اگر نکته خاصی هست بفرمایید؟

تشکر می‌کنم از تالار هنر و مدیریت آن سعید امامی و همچنین مجتبی شاه‌مرادی رئیس حوزه هنری اصفهان، آقای رفیعی مدیر تئاتر حوزه هنری و بهنام نصر مسئول تماشاخانه ماه. با توجه به اینکه ساعت اجرای نمایش من در تالار هنر ساعت مناسبی نبود با همکاری مجموعه حوزه هنری تماشاخانه ماه برای اجرای من با توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی مهیا شد.

گفتنی است، مژگان کوهی، علیرضا مقامی‌پور، محمدحسن رحیمی، نکیسا رسا و هادی عسگری بازیگران این نمایش هستند و طراحی صحنه نمایش را هادی عسگری انجام داده است و طراحی نور بر عهده هامون حیدری است. مدیر و منشی صحنه: هلیا ملک‌پور، موسیقی: علی حسن‌زاده و ساخت دکور را علیرضا مقامی‌پور انجام داده‌اند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند