به همت واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری گلستان؛
نمایش «اذان تا نماز» در گرگان اجرا شد

02:0010

به همت واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری گلستان و به مناسبت ولادت حضرت رسول اکرم (ص) و هفته وحدت، نمایش میدانی «اذان تا نماز» توسط گروه تئاتر وحدت شهرستان ترکمن در محل تالار فخرالدین اسعد گرگانی اجرا شد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، فرشید کلته سرپرست گروه تئاتر وحدت بندرترکمن و کارگردان این اثر نمایشی عنوان کرد: در این نمایش به رسوم اقوام ترکمن از جمله اذان گفتن، نام گذاری نوزاد، خواستگاری، ذکر خنجر و… پرداخته شده است.

وی افزود: استان گلستان در واقع ایران کوچک و رنگین‌کمانی است از اقوام مختلف، از شیعه و سنی که با صلح، صفا و آرامش در کنار هم زندگی می‌کنند.

این کارگردان تئاتر بیان کرد: «از اذان تا نماز» در واقع نمایش خیابانی با موضوع آیین‌ها و مراسم فولکلور قوم ترکمن از تولد، تا پایان حیات را به اختصار در ۳۰ تا ۴۰ دقیقه مرور می‌کند. نمایش با تولد یک نوزاد و خواندن اذان در گوش او آغاز شده، با لالایی خواندن و بازی‌های بومی کودکانه ادامه می‌یابد و در نوجوانی در قالب بازی‌هایی که جزء رسوم ترکمن قدیم بوده عشاق به یکدیگر ابراز علاقه می‌کنند. با مشخص شدن عروس و داماد در بازی آی ترگ گون ترگ خانواده و بزرگ‌ترهای فامیل عروس و داماد آستین بالا زده و مراسم سراسر نمایشی از بله‌برون، کجاوه ، ال لشدرمه، اوجه و .. را برای حاضران به نمایش می‌گذارند.

کلته اضافه کرد: با مراسم آق آش در ۶۳ سالگی و رسیدن به سن حضرت رسول (ص) را جشن گرفته، مولودی‌خوانی می‌کنند و…

وی اظهار داشت: این اثر نمایشی در راستای سند زیست‌بوم استان در هفته وحدت، با حمایت واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری استان گلستان و همزمان با جشن بزرگ میلاد نبی اکرم (ص)، «شبی با ترکمن‌های استان گلستان» در سالن انتظار تالار فخرالدین اسعد گرگانی به اجرا در آمد که در آن ۲۰ هنرمند مرد، زن، کودک، جوان و نوجوان از سنین مختلف به ایفای نقش می‌پردازند که در بین آنها علیرضا یلمه، حسین شیروانی و خانم ها آی سونا قره‌جه‌نژاد و آتیه آتابای از بازیگران حرفه‌ایی و نام آشنای خانواده فیلم و تئاتر استان گلستان حضور دارند.

وی در پایان ضمن قدردانی از زحمات مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری استان گلستان اظهار امیدواری کرد: امیدوارم با حمایت از آثار نمایشی با موضوع اقوام گلستان، زمینه ماندگاری و انتقال این آداب و رسوم از نسلی به نسل بعدی فراهم شود و نسل جوان بیشتر با این سنت‌ها آشنا شوند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند