نشست خبری نمایش ادواردو برگزار شد؛
نمایشی برای ترسیم آزادگی و آزاداندیشی ادواردو/ آغاز اجرا از پنجم تیرماه

04:260

نشست خبری اطلاع رسانی برنامه‌های نمایش «ادواردو» و رونمایی از پوستر نمایش، صبح روز یکشنبه ۲۹ خرداد با حضور راحیل سرهنگی نویسنده، ابوالفضل عشرب کارگردان و برخی عوامل دیگر در سالن صفارزاده حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، نشست خبری اطلاع رسانی برنامه‌های نمایش «ادواردو» و رونمایی از پوستر نمایش، صبح روز یکشنبه ۲۹ خرداد با حضور راحیل سرهنگی نویسنده، ابوالفضل عشرب کارگردان و برخی عوامل دیگر در سالن صفارزاده حوزه هنری برگزار شد.

ابوالفضل عشرب کارگردان نمایش در ابتدای این نشست گفت: این نمایش حدود یکسال از طرح اولیه‌اش می‌گذرد و بعد از آن متن بازنویسی شد و مورد تأیید مرتضی سرهنگی و مزدا عباسی قرار گرفت. از اوایل بهمن تمرین‌ها شروع شد و در حال حاضر روزهای آخر تمرین‌ها را سپری می‌کنیم و به امید خدا از پنجم تیر ماه اجرا شروع خواهد شد.

وی ادامه داد: طرح ابتدایی را به خانم سرهنگی دادم و واقعیت امر این است که این موضوع و شخصیت برای خودمان نیز بسیار جذاب بود.

در ادامه بخشی از تمرین‌های این گروه نمایشی پخش شد.

راحیل سرهنگی نویسنده نمایش «ادواردو» گفت: بعد از مطرح شدن سوژه نمایش از جانب آقای عشرب، اندیشه و تفکر ادواردو نظر من را به خود جلب کرد. جامعه ما به اندیشیدن و تفکر نیاز دارد و هدف ما نیز بیان همین تفکر ادواردو بود تا مخاطب نیز بعد از تماشای نمایش به فکر فرو رود.

وی ادامه داد: حدود یک سال و نیم روی موضوع کار کردیم و از منابع مختلف ازجمله کتاب و مستند بهره بردیم. این نمایش صددرصد مستند نیست و به آن شکل دراماتیک داده‌ایم.

کارگردان نمایش درباره پرداختن به شخصیت ادواردو توضیح داد: نهایت تلاش خود را به کار بردیم تا کار خوبی آماده کنیم. اگر برای این شخصیت بتوان کار بزرگ‌تری در قالب سینمایی و… انجام داد، خیلی مهم و مفید خواهد بود. مواجهه خود من با این شخصیت در فضای مجازی اتفاق افتاد و بعد از خواندن مطلب کوتاهی از ایشان توجه من را به خود جلب کرد. به نظر من ادواردو با تمام کسانی که تغییر دین داده و امکانات و رفاه خود را از دست داده‌اند، تفاوت محسوسی دارد.

عشرب درباره ملاقات با قدیری ابیانه نیز گفت: با ایشان صحبت‌های کوتاهی داشتیم. بخشی از منابع از طریق صحبت‌های ایشان بوده اما از منابع مختلف بهره گرفتیم. تلاش کردیم تا متن را بخوانند و نظرشان را بدانیم که این اتفاق نیفتاد.

نویسنده این نمایش درباره نمایشنامه این اثر گفت: در نمایش «ادواردو» برشی از زندگی ابتدایی او را می‌بینیم اما بیشتر به انتخاب و نگرش او پرداخته‌ایم.

امیرحسین انصافی یکی از بازیگران این اثر نمایشی گفت: در این نمایش نقش ادواردو را اجرا خواهم کرد. حقیقت امر این است که پیش از پیشنهاد کار من هم آشنایی نسبت به این کاراکتر نداشتم. وجوه مختلف این شخصیت در نمایش مورد توجه قرار گرفته و به آن پرداخته می‌شود اما آزادگی و آزاداندیشی ادواردو بیش از موارد دیگر موردتوجه قرار گرفته که برای خود من نیز بسیار جالب بود. ایفا کردن این نقش بسیار سخت است و تمام تلاش خود را برای اجرای بدون نقص این شخصیت خواهم کرد.

قصری یکی دیگر از بازیگران این نمایش گفت: ادواردو و اتفاقی که برای او می‌افتد توسط اصحاب رسانه پوشش داده می‌شود و در بین آن‌ها یکی از خبرنگارها به دنبال پرداختن درست موضوع و حقیقت است که نقش این خبرنگار را در نمایش ایفا خواهم کرد. نقشی که همراه و هم‌پای ادواردو است.

اصغری یکی دیگر از بازیگران این نمایش بیان کرد: من هم آشنایی خاصی با این شخصیت نداشتم اما بعد از مواجهه با آن بسیار شگفت‌زده شدم. یکی از موضوعاتی که این نمایش به آن می‌پردازد این است که ما چقدر به فکر رسالت خود هستیم و قطعاً مخاطب را به فکر فرو خواهد برد.

معراجی یکی دیگر از بازیگران نمایش ضمن اشاره به این نکته که در این نمایش نقش دو شخصیت متفاوت را بازی می‌کند، گفت: برای اجرای نمایش شخصیت ادواردو بسیار سنگ‌اندازی کردند. خود ارشاد نیز به متن کار ایراد گرفت. برای انجام کار فرهنگی باید هوای همدیگه را داشته باشیم نه اینکه سنگ‌اندازی هم کنیم.

امیرمحمد انصافی یکی دیگر از بازیگران نیز گفت: در ابتدا شناختی نسبت به ادواردو نداشتم و بعد از صحبت‌های اول و خواندن متن بسیار لذت بردم. در این نمایش نقش پدر ادواردو و رئیس کارخانه فیات را بازی خواهم کرد.

کارگردان نمایش «ادواردو» درباره سفارشی بودن یا نبودن این نمایش نیز توضیح داد: ما متن را برای جشنواره مقاومت نوشتیم که پذیرفته نشد، بعد از آن بازنویسی داشتیم و حوزه هنری و آقای کوروش زارعی پشت کار قرار گرفتند و برای اجرای کار از ما حمایت کردند.

وی درباره اجراهای نمایش گفت: «ادواردو» بیست و سه یا بیست و چهار اجرا خواهد داشت که از ۵ تیر، ساعت شش و نیم در تماشاخانه مهر انجام خواهد شد.

ابوالفضل عشرب در پایان گفت: همانطور که قبل‌تر نیز اشاره شد، بخشی از کار را مستند در نظر گرفتیم و برای خسته کننده نبودن درامی به آن اضافه کردیم تا جذابیت بیشتری داشته باشد و تمام مخاطبان بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.

در انتهای این مراسم نیز از پوستر نمایش «ادواردو» با طراحی خدامرادی رونمایی شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند