هم‌زمان با نشست روسای مراکز استانی حوزه هنری؛
نمایشگاه پرتره «قفقاز، سرزمین عالمان مجاهد شیعه» در اردبیل گشایش یافت

04:000

نمایشگاه پرتره «قفقاز، سرزمین عالمان مجاهد شیعه» در نگارخانه خطایی مجموعه شیخ‌صفی‌الدین اردبیلی افتتاح شد.

به گزارش روابط‌عمومی حوزه هنری، این نمایشگاه هم‌زمان با چهل‌ویکمین نشست سراسری مدیران مراکز استانی حوزه هنری انقلاب اسلامی در نگارخانه خطایی مجموعه شیخ‌صفی‌الدین اردبیلی گشایش یافت.

وارث میراث گران‌بهای شهیدان سرافراز هستیم/ ضرورت حفظ تراث فرهنگی و ملی

آیت‌الله سید‌احمد حسینی خراسانی اظهار کرد: تراث فرهنگی، ملی، مذهبی، ثروت و سرمایه‌های عظیم ایمانی و اسلامی به راحتی به دست نیامده و این ارزش‌ها ثمره خون‌هایی است که ریخته شده‌اند؛ بنابراین ما وارث میراث گران‌بهای مردان بزرگ‌منش و سربلند هستیم.

وی افزود: اگر اسلام محفوظ مانده و به دست ما رسیده است بابت آن، خون‌های زیادی ریخته و حبس‌ها و شکنجه‌های سختی کشیده شده است.

عضو فقهای شورای نگهبان با اشاره به محوطه شهیدگاه در مجموعه شیخ‌صفی‌الدین اردبیلی افزود: شهدای چالدران انسان‌هایی افتخارآفرین و سرافراز بودند که به‌واسطه رشادت‌های آنان اکنون شاهد حضور مردم از اقصی نقاط دنیا در این محل برای عرض ارادت به این شهدا هستیم.

آیت‌الله حسینی خراسانی ادامه داد: در جنگ‌های دیگر از جمله دفاع مقدس نیز رشادت و جان‌فشانی‌های شهدای عزیزمان ارزشمند و والا مقام است و شهدا چون نگینی بر قلب انقلاب اسلامی ایران می‌درخشند.

وی با تقدیر از راه‌اندازی نمایشگاه پرتره عالمان منطقه قفقاز و احیای نام و یاد علمایی که در ترویج تشییع در منطقه قفقاز موثر واقع شده‌اند بر لزوم برگزاری برنامه‌های متنوع و بیشتر در این حوزه تاکید کرد.

پیروزی جنگ قره‌باغ از برکات تشییع و روحانیت است

حجت‌الاسلام الدار حسین اف روحانی اهل کشور آذربایجان و از علمای حوزه علمیه قم اظهار کرد: تهاجم فرهنگی و اعتقادی دو مشکل اصلی سراسر کره زمین است که تهاجم اعتقادی به مراتب مخرب‌تر و ویران کننده‌تر بوده و گروه‌های معاند با فعالیت‌های مختلف خود بر روی اعتقادات مسلمانان، مخصوصا شیعه سعی در کشاندن جوانان به سوی گروه‌ها و وهابیت دارند.

وی با اشاره به دوران سخت حاکمیت اتحاد جماهیر شوروی به جمهوری آذربایجان گفت: اوایل سال ۱۹۲۰ میلادی با نفوذ شوروی به خاک آذربایجان بیش از ۱۴۰ نفر از علمای دین شهید و ۳۰۰ هزار نفر متدین قتل‌عام شدند؛ با این حال مردم آذربایجان در خفا و به‌طرق مختلف در احیا و زنده نگه‌داشتن دین و اعتقادات تلاش می‌کردند‌.

حجت‌الاسلام حسین‌اف در رابطه با قدرت تشیع در کشور آذربایجان سخن گفت و پیروزی در جنگ ۴۴ روزه قره‌باغ را از برکات تشییع و روحانیت دانست و ادامه داد: نتایج و دستاوردهایی که پس از سال ۱۹۹۰ برای آذربایجان رقم خورد حاصل تربیت صدها طلابی است که از کشور آذربایجان برای تحصیل به ایران آمده بودند و نقش انقلاب اسلامی ایران در ترویج تشییع در کشور آذربایجان بسیار پر رنگ است.

هویت فرهنگی و تمدنی باید مورد توجه قرار گیرد

سیدحامد عاملی استاندار اردبیل نیز در این مراسم گفت: نسل امروز ما بیش از هر زمانی به تبیین هویت‌های فرهنگی و تمدنی نیاز دارد و یکی از رسالت‌های مهم و اصلی ما باید توجه به هویت تمدنی و فرهنگی باشد.

وی افزود: یکی از غفلت‌ها در استان اردبیل کم توجهی به هویت فرهنگی و تمدنی بود که الحمدالله با نگاه تبیینی مقام معظم رهبری؛ مورد توجه ویژه قرار گرفت، شهیدگاه در مجموعه شیخ‌صفی‌الدین اردبیلی یکی از داشته‌های فرهنگی و تمدنی بزرگ کشور به شمار می‌آید که باید مورد توجه قرار گیرد.

استاندار اردبیل بیان کرد: شهدای چالدران با رهبری علما و مراجع بزرگ زمان، برای حفاظت از حریم مکتب امامت و ولایت و حریم مکتب تشییع با بهره‌گیری از آموزه‌های واقعه کربلا و عاشورا تلاش کردند و این داشته‌ای عظیم فرهنگی برای ما است.

عاملی با بیان این‌که باید هویت تمدنی و فرهنگی به نسل امروز منتقل شود؛ دامه داد: باید قدر داشته‌های و هویت خود را بدانیم و برای حفظ ارزش‌ها، فرهنگ، تمدن و تاریخ خود تلاش کنیم.
وی به فعالیت‌های مجموعه حوزه هنری اشاره کرد و گفت: حوزه هنر را حوزه‌ای اثربخش، عمیق و وسیع می‌دانم چرا که در این حوزه محدویت زمانی و مکانی و جغرافیایی معنی ندارد؛ در هنر ظرفیت و پتانسیل بسیار فراوانی وجود دارد و باید از آن به نحوه احسن و در راستای حفظ ارزش‌ها و تاریخ این مرز و بوم بهره برد.

در پایان این مراسم از نقشه‌ تحول حوزه هنری استان اردبیل رونمایی و از خانواده مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین عادل مولایی به جهت نقش ویژه وی در تحقیق و تفحص عالمان مجاهد شیعه منطقه قفقاز و جمع‌آوری این مجموعه ارزشمند واقع در نمایشگاه فوق با اهدای لوحی تقدیر شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند