در گالری عالی حوزه هنری؛
نمایشگاه نقاشی‌های دیجیتال «ضیافت خط، رنگ، نقش» افتتاح شد

03:000

نمایشگاه نقاشی‌های دیجیتال علیرضا ذاکری با عنوان «ضیافت خط، رنگ، نقش» با حضور سید مسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و علیرضا ذاکری در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، نمایشگاه نقاشی‌های دیجیتال علیرضا ذاکری با عنوان «ضیافت خط، رنگ، نقش» با حضور سید مسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و علیرضا ذاکری روز گذشته ۲۹ آذرماه در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری افتتاح شد.

علیرضا ذاکری نقاش، طراح و کارتونیست در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: نقاشی‌های دیجیتالی که در نمایشگاه «ضیافت خط، رنگ، نقش» در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند، آثاری هستند که من در ۵ سال اخیر کار کرده‌ام و برخی از آنها پیش از این در رسانه‌ها و مجلات منتشر شده‌اند یا تبدیل به تمبر ملی شده‌اند. در واقع این آثار حاصل ۴ دهه فعالیت من در عرصه نقاشی هستند. من در این ۴ دهه علاوه بر فعالیت در عرصه نقاشی، طراحی، مجسمه‌سازی، گرافیک و عکاسی هم کرده‌ام و همه این رشته‌ها خودشان را در آثارم نشان می‌دهند.

وی افزود: نقاشی دیجیتال یکی از ابزار کار نقاشان است.

این هنرمند بیان کرد: آثار به نمایش گذاشته شده در نمایشگاه نقاشی‌های دیجیتال «ضیافت خط، رنگ، نقش» تصاویری از چهره شهدا، شخصیت‌های فرهنگی، اندیشمندان و عرفای معاصر هستند. من سعی کردم وقتی که سفارشی برای کشیدن تصویر یک چهره شناخته شده گرفتم، تمام توان خودم را نشان بدهم زیرا ممکن است دیگر فرصتی پیش نیاید که بتوانم چهره افرادی چون حسنعلی نخودکی و نیما یوشیج را بکشم و ترسیم کنم.

ذاکری ادامه داد: من دوست دارم کارم آورده‌ای برای فضای فرهنگی و هنری کشور داشته باشد. من در طول عمر فعالیت هنری‌ام حضور پر رنگی در مطبوعات داشتم. مجلات در سطح دنیا تلاش می‌کنند برای عکس روی جلدشان از نقاشی پرتره‌ها استفاده کنند. نقاشی به سردبیران امکان می‌دهد که لایه‌های زیرین شخصیت‌ها را به مخاطبانش نشان دهند. در واقع نقاشی ظاهر و عینیت را کنار می‌گذارد و بیشتر به باطن افراد می‌پردازد.

ذاکری افزود: نقاشی با عنوان شهید گمنام در نمایشگاه نقاشی‌های دیجیتال «ضیافت خط، رنگ، نقش» در معرض دید عموم قرار گرفته است. داستان کشیدن آن این است که سال‌ها پیش به قطعه شهدای بهشت زهرا رفتم و بر سر مزار شهیدی گمنام حاضر شدم. در آن زمان از خودم پرسیدم خانواده این شهید در کجا زندگی می‌کنند و آیا می‌دانند که عزیزشان در اینجا دفن شده است. بعد کمی به اطراف توجه کردم و متوجه شدم آن شهید گمنام غریب نیست زیرا ما باور داریم که همه چیز حتی درختان و گل‌ها هم ذکر می‌گویند، بنابراین شهید مورد نظر ما زائر داشت. زائران او در، دیوار، پرندگان و تمام هستی هستند. من سعی کردم حس آن زمانم را در کارم نشان دهم.

این هنرمند در ادامه گفت: رهبر انقلاب می‌فرمایند هر اتفاق و رویدادی اگر در قالب هنر ارائه بشود، شانس ماندگاری پیدا می‌کند. معمولا تمدن‌ها از بین می‌روند و دوره‌های مختلف تاریخی عبور می‌کنند، بنابراین ما برای مراجعه به تاریخ و فرهنگ‌ها مجبوریم به آثار هنری، ادبی و فرهنگی رجوع کنیم. من به عنوان یک نقاش وظیفه دارم چهره شخصیت‌های کشورم را با هر جایگاهی که دارند با کیفیت خوب و درجه یک طراحی کنم.

گفتنی است، نمایشگاه نقاشی‌های دیجیتال «ضیافت خط، رنگ، نقش» شامل ۴۲ اثر از مجموعه نقاشی‌های علیرضا ذاکری است. عموم علاقه‌مندان می‌توانند از ۳۰ آذرماه تا ۷ دی‌ماه از این نمایشگاه دیدن کنند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند