در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری افتتاح می‌شود؛
نمایشگاه «نسخ و ادوات تعزیه شبیه حسین (ع)»

03:000

همزمان با برپایی دومین سوگواره تعزیه‌خوانی «شبیه حسین (ع)» گالری ابوالفضل عالی میزبان مجموعه‌ای از ابزار و لوازم‌های تعزیه در حوزه‌های البسه، ابزار و تجهیزات، ماسک‌ها و عروسک‌ها و نسخ تعزیه خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، نمایشگاه «نسخ و ادوات تعزیه شبیه حسین (ع)» که موزه‌ای سیار از نُسَخ و ادوات تعزیه است، ۱۶ شهریورماه افتتاح خواهد شد و تا ۲۳ شهریورماه آماده میزبانی علاقه‌مندان خواهد بود.

نمایشگاه تخصصی حاضر در بردارنده ۳۰۶۰ قطعه اشیاء از ابزار و لوازمات مورد استفاده در مجالس تعزیه‌خوانی است که قدمتی کهن از دوره‌های مختلف صفویه، زندیه، قاجار، پهلوی و انقلاب اسلامی را شامل می‌شود و از چهار بخش تخصصی «البسه»، «ابزار و تجهیزات»، «ماسک‌ها و عروسک‌ها» و «نسخ تعزیه» تشکیل شده است.

بخش البسه این نمایشگاه شامل لباس‌های مورد استفاده در اجرای مراسم تعزیه‌خوانی است که البسه موجود شامل لباس اولیاء‌خوانان، اشقیاءخوانان و نوازندگان موسیقی است. قدمت تاریخی این بخش از موزه مربوط به دوره صفویه و قاجار است. اکثر لباس‌های موجود به صورت دست‌دوز بوده که نشان از هنر و ظرافت دوزندگان هنرمند ایرانی در دوره‌های مختلف زمان است.

بخش ابزار و تجهیزات موزه نیز شامل ابزار و تجهیزات حرب از جمله شمشیر، زره، سپر، خنجر، کلاه‌خود، گرز و ….. مورد استفاده در تعزیه است. قدمت تاریخی این بخش از اشیاء به دوره صفویه و قاجار مربوط می‌شود که با مشاهده اشیاء موجود عشق و علاقه و هنر دست سازندگان چیره‌دست و ماهر ایرانی به خوبی مشهود است. لازم به ذکر است تعدادی از  این ابزار گردآوری شده در سطح کشور بی‌نظیر هستند.

بخش ماسک‌ها و عروسک‌های موزه هم شامل ماسک‌ها، لباس حیوانات و سرهای شهدا مورد استفاده در تعزیه است که استفاده از این وسایل نشان از تنوع و تحول تعزیه از منظر نمایشی دوره‌های مختلف زمان دارد و به نوعی ارائه‌ دهنده تاریخ شروع و استفاده ماسک‌ها و عروسک‌ها در نمایش‌های عروسکی ایرانی است. قدمت تاریخی این اشیاء به دوره قاجار و پهلوی مربوط می‌شود.

بخش نسخ تعزیه این نمایشگاه نیز متشکل از ۲۷۰۰ مجلس نسخ تعزیه‌خوانی ایران است که از نظر علمی در امر پژوهش و تحقیق در بین کارشناسان و پژوهشگران تعزیه حایز اهمیت بالایی است، چرا که یکی از مستندات اصلی  قدمت تاریخی هنر تعزیه‌خوانی در ایران همواره از طریق ارائه نسخ بجامانده تاریخ‌دار از دوره‌های مختلف زمان است. این قسمت از نمایشگاه شامل ۴ بخش از شیوه نوشتاری نسخ تعزیه‌خوانی است که شامل نسخ کتابی، جیبی، کیفی و جنگ‌ها است.  قدمت تاریخی نسخ تعزیه موجود در مجموعه با توجه به تاریخ‌های تحریر شده در پایان فرد نسخه‌های مجالس تعزیه به ۳۰۰ سال گذشته مربوط می‌شود که سندی معتبر در هویت نمایش ایرانی است. تاریخ قدیمی‌ترین نسخه موجود در این نمایشگاه یعنی (تعزیه غارت خیمه‌ها سنه ۱۱۳۶) است.

مجموعه حاضر تنها موزه تخصصی عاشورایی در سطح کشور است که هم از نظر علمی و هم از منظر نمایشی دارای پتانسیل بالایی است و در حوزه فرهنگی–هنری می‌تواند در بخش جذب مخاطب و بازدید‌کننده موفقیت چشمگیری حاصل کند.

گفتنی است، نمایشگاه «نُسَخ و ادوات تعزیه شبیه حسین (ع)» روز سه‌شنبه ۱۶ شهریورماه در گالری ابولفضل عالی به نشانی خیابان سمیه نرسیده به خیابان حافظ حوزه هنری انقلاب اسلامی ساعت ۱۱ افتتاح می‌شود. این نمایشگاه تا ۲۳ شهریورماه همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۱ میزبان مخاطبان خود خواهد بود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند