نمایشگاه «فلسطین تنها نیست»| شجاعی: هنرمندان جهان با آثارشان در مقاومت مردم فسلطین سهیم هستند

03:000

دبیر مسابقه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» گفت: هنرمندان کارتون، کاریکاتور و پوستر جهان با آثارشان نشان دادند که فلسطین تنها نیست و هر قشری از جامعه جهانی از جمله هنرمندان دوشادوش آنها تا فروپاشی این رژیم صهیونیستی و غاصب ایستاده‌اند.

به گزارش ستاد خبری هفته هنر انقلاب، نمایشگاه گزیده‌ای از آثار مسابقه بین‌المللی کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» عصر امروز دوشنبه ۲۳ فروردین‌ماه همزمان با هفته هنر انقلاب در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری افتتاح شد.

سید مسعود شجاعی‌طباطبایی دبیر هنری مسابقه و مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در مورد این نمایشگاه گفت: مسابقه بین‌المللی کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» آذرماه سال گذشته همزمان با اعلام دیدگاه‌های مکرون رئیس جمهور فرانسه نسبت به اهانت نشریه «هبدو» به پیامبر اسلام و فعالیت‌های سازشکارانه برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی، فراخوان خود را برای جذب اثر منتشر کرد.

شجاعی‌طباطبایی افزود: بیش از ۳۰۰۰ اثر از ۶۶ کشور در این رویداد شرکت کردند که امروز در این نمایشگاه گزیده‌ای از این آثار در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است. همچنین علاقه‌مندانی که امکان حضور در نمایشگاه را ندارند می‌توانند آثار را در فضای مجازی و با مراجعه به سایت «ایران کارتون» تماشا کنند.

وی افزود: غصب فلسطین از سوی یهودیان از اواخر قرن ۱۹ و آغاز قرن ۲۰ آغاز شده بود و یهودیان با حمایت انگلیس در پی داشتن کشوری مستقل تلاش‌هایشان را آغاز کرده بودند. جنگ جهانی هم بهانه خوبی برای صهیونیست‌ها ایجاد کرد تا پس از آن رسماً از این برنامه پلید رونمایی کنند.

شجاعی‌طباطبایی ادامه داد: نکته قابل توجه اینجاست که اگر فرض کنیم که حقیقتاً یهودی‌های بسیاری توسط ارتش آلمان در جنگ جهانی کشته شدند، چرا بخشی از مناطق آلمان و متحدانش در جنگ را به‌منظور دلجویی از یهودیان برای برپایی کشوری مستقل در نظر نگرفتند.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری افزود: هنرمندان کارتون، کاریکاتور و پوستر جهان با آثارشان نشان دادند که فلسطین تنها نیست و هر قشری از جامعه جهانی از جمله هنرمندان دوشادوش آنها تا فروپاشی این رژیم صهیونیستی و غاصب ایستاده‌اند.

وی در مورد نشریه «شارلی ابدو» و حمایت امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه از اهانت این نشریه زرد به پیامبر مکرم اسلام گفت: رئیس جمهوری فرانسه با بهانه آزادی بیان از اهانت این نشریه به پیامبر بزرگ اسلام حمایت کرد و آن را مصداق بارز آزادی بیان در فرانسه دانست. این در حالی است که در همین فرانسه هیچ کس جرأت تشکیک اذهان نسبت به هولوکاست که بهانه اصلی غصب سرزمین‌های فلسطین است، ندارد و بسیاری از جرائم ثبت شده در این کشور به ظاهر آزاد به موضوع هولوکاست مربوط است.

شجاعی‌طباطبایی با اشاره به اثری که از حبیب‌الله صادقی همزمان با افتتاح این نمایشگاه در نگاه‌خانه حوزه هنری به نمایش گذاشته شده است، گفت: تابلویی از آثار گنجینه مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری با موضوع فلسطین به هنرنمایی حبیب‌الله صادقی همزمان با آغاز به کار نمایشگاه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است. صادقی در این اثر به جریان زندگی مردمی فلسطین با مشقت‌ها، دشواری‌های حاصل از ظلم صهیونیست‌ها و عشق فلسطینی‌ها به سرزمین مادری و مقاومت آنها اشاره می‌کند.

دبیر مسابقه بین‌المللی کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» در پایان گفت: اختتامیه این رویداد همزمان با روز قدس برگزار خواهد شد که برپایی مختصر و آنلاین آن و یا به‌صورت حضوری و گسترده به شرایط کرونایی در آن زمان بستگی دارد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند