نمایشگاه «حیات وحش اصفهان» گشایش یافت/ عکاس حیات وحش مفید مثل محیط بان

05:000

استاد حسن مقیمی عکاس حیات وحشی است که با عکس های خود جاذبه های زیستی استان اصفهان را به نمایش گذاشته است و معتقد است عکاسان حیات وحش نیز می توانند مانند محیط بانان برای حفاظت از محیط زیست و حیات وحش مفید باشند.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، نمایشگاه «حیات وحش اصفهان» شب گذشته با حضوربرخی از عکاسان و فعالان محیط زیست در گالری گلستان حوزه هنری استان اصفهان واقع در خیابان استانداری، گذر سعدی، عمارت تاریخی سعدی افتتاح شد.

آیین گشایش این نمایشگاه با حضور استاد حسن مقیمی، دکتر احمدنوری رئیس حوزه هنری استان اصفهان، مجتبی شاهمرادی معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، دکتر سعید یوسف پور فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان، حشمت الله انتخابی نویسنده و فعال محیط زیست در میان جمعی از علاقه مندان با اجرای نفیسه حاجاتی روزنامه نگار و فعال گردشگری برگزار شد.

در این آیین که به مناسبت هفته محیط زیست برگزار شده بود، دکتر سعید یوسف پور فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: علاوه بر هنر عکاسی، عکاسی حیات وحش نیاز به صبر و حوصله و داشتن شرایط فیزیکی و روحیه مناسب دارد.

وی افزود: استان اصفهان علیرغم تصوری که در بیرون از آن هست دارای تنوع گیاهی و جانوری زیادی است، و دارای ۴ پارک ملی و چندین منطقه حفاظت شده و  ۱۱ منطقه شکار ممنوع است که حفاظت از تمامی این مناطق برعهده تعداد محدودی محیط بان است و از این منظر که هنر می‌تواند کمک حال و یاریگر محیط زیست باشد ما به کمک ارگان های فرهنگی هنری مانند حوزه هنری و همچنین هنرمندان استان برای حفاظت از محیط زیست نیازمندیم.

یوسف پور با اشاره به لزوم حفظ ذخایر تنوع ژنتیکی استان اصفهان مانند قوچ اصفهان، ماهی گورخری اصفهان و دو هزار گونه گیاهی که در استان اصفهان دیده می شود خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم از ظرفیت تمامی هنرمندان برای حفظ حیات وحش اصفهان استفاده کنیم تا شرمنده نسلهای بعدی کشور نشویم.

 

باید طبیعت را برای زندگی بهتر حفظ کنیم

در ادامه استاد حسن مقیمی عکاس حیات وحش استان اصفهان گفت: اصفهان نگین هنر ایران و بخشی از بشریت است و خلاصه کردن اصفهان در آثار تاریخی و ابنیه به جای مانده از گذشته ظلم به این استان است.

وی افزود: در کنار میراث فرهنگی و آثار تاریخی اصفهان بخش دیگری در این استان برای دیدن وجود دارد که همان محیط زیست و میراث زیستی استان است که بیش از دو میلیون سال قدمت دارد.

این هنرمند عکاس با اشاره به اینکه بسیاری از عکاسان صاحب نام کشور از ابنیه فرهنگی و میراث تاریخی اصفهان عکاسی کرده‌اند از آنها خواست که میراث زیستی اصفهان را نیز مورد توجه قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: عکاسی را با طبیعت و عکاسی از اشیا آغاز کرده ام و به صورت تفننی از طبیعت عکس می گرفتم و زمانی که با یکی از دوستان محیط زیست به کلاه قاضی رفتم برای همیشه دچار جاذبه عکاسی از حیات وحش شدم.

وی همچنین چاپ شدن عکس هایش در روزنامه همشهری و نوشتن مقاله در مورد محیط زیست را یکی از عوامل تشویق برای عکاسی حیات وحش بیان کرد و گفت: سفرهای اتفاقی من کم کم تبدیل به دغدغه حیات وحش برای من شد و خوشحالم که در بحث هایی وارد شدم که کمتر کسی در آن ورود می کند، مباحثی مانند زاینده رود،حیات وحش و عشایر بخش مغفول مانده در استان بودند که بر روی آنها کار کردیم.

وی آرامشی را که طبیعت به او می دهد مزد عکاسی خود از حیات وحش دانست و گفت:انسان هم یک گونه جانوری بوده است که متاسفانه شتابناک از طبیعت فاصله گرفته و با ابزار تخریب مدرن باعث نابودی طبیعت شده است. نابودی هر یک از گونه های حیات وحش یک حفره در محیط زیست ایجاد می کند.

مقیمی افزود: طبیعت هوشمند است و ما اشرف مخلوقات هستیم و به اشتباه به خودمان حق می دهیم دیگر موجودات طبیعت را از بین ببریم، در حالیکه تنها راه ما تلطیف نگاه‌مان نسبت به دیگر موجودات است، اگر ابزار را از ما بگیرند و ما را در طبیعت رها کنند از کوچک ترین موجودات طبیعت ضعیف ترهستیم.

عکاس برجسته حیات وحش اصفهان تاکید کرد: درعکاسی حیات وحش صرفاً بلد بودن عکاسی مهم نیست شما باید نسبت به طبیعت و خطرات و ویژگی های آن آشنایی و اطلاعات کافی داشته باشید.

سپس حشمت الله انتخابی نویسنده و فعال محیط زیست با اشاره به اینکه در مورد حفظ ارزش گونه های مختلف زیستی بسیار کم اطلاع هستیم تصریح کرد: اساس و پایه تنوع زیستی دانه ریزها هستند مثل حشرات و نباید تنها به موجودات بزرگی مثل قوچ ها توجه کرد.

وی همچنین توجه به هنر به ویژه هنر عکاسی را برای جلب نظر مردم به لزوم حفظ حیات وحش ضروری دانست و افزود: عکس بیشتر از اسلحه می تواند از محیط زیست حفاظت کند، و آنچه می تواند تنوع زیستی را حفظ کند عشق به محیط زیست و موجودات حیات وحش است و همین امر باعث شده آقای مقیمی با شرایط دشوار به عکاسی در این زمینه بپردازد.

در پایان این مراسم از استاد حسن مقیمی با حضور مجتبی شاهمرادی معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، احمدنوری رئیس حوزه هنری استان اصفهان و حشمت الله انتخابی تقدیر به عمل آمد.

نمایشگاه «حیات وحش اصفهان» شامل ۴۰ قطعه عکس (۵ قطعه عکس از گونه های زیستی مخصوص اصفهان)، ۳۵ قطعه عکس ۵۰ در ۷۰ از پارک های ملی و مناطق حفاظت شده از آثار استاد حسن مقیمی از روز دوشنبه ۲۳ خردادماه لغایت ۶ تیرماه در گالری گلستان حوزه هنری اصفهان جهت بازدید عموم دایرخواهد بود، ساعات بازدید از این نمایشگاه همه روزه به غیر از ایام تعطیل از ساعت ۱۶ تا ۲۰ است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند