نفری: جشنواره شعر و داستان انقلاب می‌تواند مؤثر و جریان‌ساز باشد

03:290

مرضیه نفری نویسنده و برگزیده دوازدهمین «جشنواره شعر و داستان انقلاب» معتقد است: جشنواره‌ها می‌توانند جریان‌ساز باشند و کمک کنند به خلق اثر، به شرطی که آن اثر شتابزده و برای جشنواره نوشته نشده باشد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مرضیه نفری یکی از شش برگزیده شهر قم در دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر و داستان انقلاب است که چندی پیش توسط حوزه هنری برگزار شد.

وی پیش از این نیز برای رمان نوجوان «شب‌های بی‌ستاره» برگزیده کتاب سال رضوی و کاندیدای جایزه ادبی پروین، شهید غنی‌پور و سبک زندگی شده‌ است. از مرضیه نفری تاکنون 3 مجموعه داستان و رمان منتشر شده و تعداد مجموعه داستان را هم به‌صورت مشترک با دیگر نویسندگان به چاپ رسانده است. در ادامه، گفت‌وگو درباره اثر برگزیده وی در جشنواره شعر و داستان انقلاب را می‌خوانید:

کدام اثر شما برگزیده دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر و داستان انقلاب شد؟

«جامانده از پسر» یک رمان بزرگسال است که در جشنواره شعر و داستان انقلاب برگزیده شده‌ است. من در بخش رمان بزرگسال جایزه نفر سوم را کسب کردم.

ایده این کار چگونه شکل گرفت و طی چه روندی نوشته شد؟

من یک سری مطالعات تاریخی داشتم که طی این مطالعات قصه‌ای در ذهنم شکل گرفت. از طرفی مدتی را در ورامین زندگی کرده بودم، به همین خاطر محل حادثه و اتفاقات داستان من باقرآباد ورامین است. ایده رمان به اتفاقات سال 1342 بر می‌گردد و یک قسمتی هم از شاهنامه وام گرفته شده‌ است.

برگزاری جشنواره‌های ادبی چقدر در روند کار یک نویسنده تأثیر می‌گذارند؟

البته که اگر نویسنده برای جشنواره بنویسد کارش سطحی و شتابزده می‌شود، ولی اگر مثلاً رمان پیش از جشنواره خلق شود و بعد توسط نویسنده در جشنواره‌ای شرکت داده شود کار خوبی‌ست و به بهتر دیده شدن و معرفی کار کمک می‌کند. خب به هر حال یکی از راه‌های تبلیغ یک کتاب، مطرح شدنش در جشنواره است. جشنواره‌ها می‌توانند جریان‌ساز باشند و کمک کنند به خلق اثر، باز هم تأکید می‌کنم به شرطی که آن اثر شتابزده و برای جشنواره نوشته نشده باشد.

ایده این کار سال 1395 به ذهنم رسید و در کارگاه رمان حوزه هنری قم نوشتنش کلید خورد و دو، سه سال هم نگارش و بازنویسی‌اش طول کشید. سال 98 کار را تمام کردم و به جشنواره شعر و داستان انقلاب سال 1399 فرستادم.

به نظر شما جشنواره داستان انقلاب چه ویژگی‌هایی دارد؟

امسال جشنواره شعر و داستان انقلاب دوازدهمین دوره‌اش برگزار شد، یعنی دیگر یک نهال نوپا نیست، جشنواره‌ای‌ است که به بلوغ کامل رسیده‌ است. به نظرم مهم‌ترین اتفاق این جشنواره این است که می‌تواند در نگارش آثاری با موضوعات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مؤثر و جریان‌ساز باشد. در جریان برگزاری جشنواره داستان انقلاب دو روز کارگاه هم برگزار شد، بررسی آثار و دیدار مستقیم با داوران جشنواره می‌تواند به نویسندگان کمک کند.

چه اتفاق بهتری می‌تواند در این جشنواره بیافتد؟

ارتباط این جشنواره با فیلم‌سازها و نمایشنامه‌نویس‌ها می‌تواند به بهتر دیده شدن آثار برگزیده کمک کند. یکی از امتیازهای این جشنواره می‌تواند این باشد که از اثر برگزیده جشنواره، فیلم یا انیمیشن ساخته شود. بعضی وقت‌ها می‌گویند از آثار برگزیده حمایت می‌کنند و کتاب منتشر می‌شود، اما این خیلی کمک نمی‌کند، چون اغلب خود نویسنده هم روند انتشار کتابش را پیش می‌برد و پیگیری می‌کند. ساخت آثار هنری از یک رمان حتماً کمک می‌کند که اتفاق‌های خوبی در زمینه جریان‌سازی در حوزه انقلاب و دفاع مقدس رخ بدهد. این رها نکردن کار بعد از برپاشدن جشنواره می‌تواند مفید باشد. پیشنهاد دیگری که می‌توانم بدهم این است که کتاب‌هایی که برگزیده جشنواره هستند، در تمامی کتابخانه‌های عمومی کشور توزیع شوند. در مسابقات کتاب‌خوانی و پویش‌هایی که برگزار می‌کنند از آثار برگزیده استفاده کنند، یا فایل‌های صوتی آثار سریعاً تولید و در اپلیکیشن‌های صوتی منتشر شوند. این به تحقق اهداف جشنواره و البته دیده شده بیشتر اثر برگزیده کمک می‌کند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند