نفرات برگزیده جشنواره «زنجفیل» معرفی شدند

06:250

نفرات برگزیده جشنواره طنز و استعدادیابی «زنجفیل» در سه بخش شعر، نثر و استندآپ کمدی معرفی شدند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، جشنواره منطقه‌ای طنز و استعدادیابی «زنجفیل» به همت حوزه هنری آذربایجان شرقی و با مشارکت منطقه آزاد ارس در سه بخش استندآپ کمدی، نثر و شعر با هدف نقد طنازانه در موضوعات بایدها و نبایدهای فضای مجازی، کرونا و فاصله‌گذاری اجتماعی، تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها و هنجارها و ناهنجاری‌های اجتماعی در استان آذربایجان شرقی برگزار شد.

در آیین اختتامیه این جشنواره که در منطقه آزاد ارس با حضور شرکت‌کنندگان جشنواره برگزار شد، نفرات برگزیده در هر سه بخش معرفی شدند. همچنین در این جشنواره از مقام جناب آقای مصطفی قلیزاده تجلیل به عمل آمد.

در بخش نثر، حسن مرادی، سونیا بدیع از آذربایجان‌ غربی و توران قربانی به ترتیب مقام‌های نخست تا سوم را کسب کردند و اثر خانم آیتک احمدی شایسته تقدیر شد.

در بخش شعر، جایزه ویژه جلفا به مهدی ذکایی تخصیص یافت و جعفر پوررضوی، علی حقیقت و اسلام رزاقی به ترتیب مقام‌های نخست تا سوم را کسب کردند و اثر حمید واحدی از آذربایجان‌ غربی شایسته تقدیر شد.

در بخش استندآپ کمدی، فیروز سقایی، رامین پیرزاده از استان اردبیل و عطا رفیع‌مهر به ترتیب مقام‌های نخست تا سوم را کسب کردند. احسان جمشیدی برگزیده جشنواره و بهزاد دانش از استان اردبیل جایزه ویژه بخش مردمی را کسب کرد.

همچنین لوح سپاس داوران به سیامک شاگردی از استان اردبیل رسید و هیئت داوران به پاس حضور و تلاش‌های خانم ریحانه رضایی و نگار صدری از آنها تقدیر کرد؛ جایزه ویژه داوران به عنوان پدیده جشنواره به پوریا یاوری و جایزه ویژه جلفا به اکبر پورابراهیم رسید.

۳۲۶ اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که از این تعداد، ۱۱۷ اثر استندآپ کمدی، ۱۱۲ اثر شعر و ۹۷ اثر است؛ در مرحله نخست، آثار برگزیده توسط داوران (امیر کربلایی‌زاده، سیروس همتی، هاشم چاوشی و نازیلا ایرانزاد در بخش استندآپ کمدی، ناصر فیض، علی اصغر عزیزپور و صالح سجادی در بخش شعر و همچنین رضا ساکی، سیدرضا علوی و محمد رمضانی در بخش نثر) انتخاب و به مرحله نهایی راه یافتند.

در مرحله نهایی این جشنواره که در پردیس فرهنگی سینمایی قدس تبریز با حضور شرکت‌کنندگان برگزیده در بخش استندآپ کمدی برگزار شد، این نفرات در دو روز متوالی جهت انتخاب نهایی در حضور داوران بر روی صحنه رفتند و نفرات برگزیده مشخص شد.

طنز فاخر با زندگی مردم آذربایجان عجین شده است

رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی گفت: در طول تاریخ، طنز فاخر با زندگی و فرهنگ مردم آذربایجان عجین شده است.

سیدمحمدحسین بلاغی در آیین اختتامیه نخستین جشنواره منطقه‌ای طنز و استعدادیابی «زنجیفل» با بیان این مطلب اظهار کرد: خوشحالیم که امروز، این جشنواره از یک جلسه طنز در حوزه هنری استان به یک رویداد منطقه ای تبدیل شده است.

وی افزود: در طول سال‌های گذشته، منطقه آزاد ارس همراهی و همکاری‌های بسیار خوبی در راستای اعتلای فرهنگ جامعه صورت داده است که در این جشنواره نیز حضور این منطقه، قوت قلبی برای ما بوده است.

وی با بیان اینکه حوزه هنری باید بنیان‌گذار طنز فاخر در منطقه باشد، اظهار کرد: آثار بسیار خوبی به دبیرخانه این جشنواره از سوی جوانان چهار استان ارسال شده است که این جشنواره حدودها و خطوط را جابه‌جا کرد و این جشنواره نشان داد که باید به جوانان اعتماد کنیم.

رئیس حوزه هنری استان در ادامه ابراز داشت: طنز با تاریخ، زندگی و لحن سخن گفتن مردم جامعه عجین شده است و می‌توان گفت یکی از پایه‌های انقلاب اسلامی، وجود نشریات طنز در دهه چهل و پنجاه بوده است.

وی در ادامه به راه‌اندازی باشگاه طنز زنجفیل در مرکز رشد حوزه هنری آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: امیدوارم با راه‌اندازی این باشگاه، استعدادهای جوانان رشد یابد و با حمایت و پشتیبانی سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف بتوانیم آینده طنز منطقه را تأمین کنیم.

امیدواریم جشنواره «زنجفیل» در سال آینده در سطح ملی برگزار شود

مدیرعامل منطقه آزاد ارس گفت: امیدواریم جشنواره «زنجفیل» در سال آینده و با ریشه کنی کرونا، در سطح ملی برگزار شود.

محسن نریمان‌زاده نیز در آیین اختتامیه جشنواره «زنجیفل» با بیان این مطلب اظهار کرد: بسیاری از برنامه‌های فرهنگی و هنری به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده است که جا دارد از برگزارکنندگان چنین جشنواره‌ای تقدیر و قدردانی کنم.

وی افزود: امیدوارم پس از دوران کرونا، این جشنواره و سلسله برنامه‌های فرهنگی پررونق‌تر از قبل برگزار شود.

مدیرعامل منطقه آزاد ارس در ادامه اظهار کرد: اقدامات خوبی در منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس صورت گرفته است که این منطقه در جوامع بین‌المللی شهره یافته است و امروز جلفا جزء شهرهای ایمن و سالم جهان محسوب می‌شود.

وی همچنین ادامه داد: ارس رویکرد بین‌المللی پیدا کرده است و الگوی موفق در سازمان اکو معرفی شده است که خوشبختانه سرمایه‌گذاران از کشورهای مختلف به رغم تحریم و کرونا، اقبال سرمایه‌گذاری در این منطقه را دارند.چ

هنرمندان جشنواره «زنجیفل» با استفاده از زبان طنز به مباحث روز جامعه پرداختند

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس گفت: هنرمندان جشنواره طنز و استعدادیابی «زنجیفل» با استفاده از زبان و ابزار طنز به طرح مباحث روز جامعه پرداختند.

یوسف داداش‌زاده نیز در آیین اختتامیه جشنواره  «زنجفیل» با بیان این مطلب اظهار کرد: این جشنواره که به همت حوزه هنری استان و با همکاری و مشارکت منطقه آزاد ارس برگزار شد، ضمن ایجاد نشاط اجتماعی در جامعه، موجب شناسایی استعدادهای جدید در حوزه استندآپ کمدی شده است.

وی افزود: در این جشنواره، هنرمندان و نویسندگان به موضوعات روز جهان از جمله رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دوران کرونا و بسیاری از مباحث دیگر پرداختند که امیدواریم این جشنواره در آینده به یک رویداد ملی و بین‌المللی تبدیل شود.

داداش‌زاده در ادامه با بیان اینکه منطقه آزاد ارس به منطقه هنرپرور گردشگری تبدیل شده است، ادامه داد: در سال‌های اخیر با توجه به برگزاری جشنواره‌های مختلف فرهنگی و گردشگری این منطقه به هنرپرورترین منطقه آزاد کشور تبدیل شده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند