نعلبندی: برگزاری کنگره شعر ترکی غدیر اقدامی ارزشمند است

03:240

مهدی نعلبندی فعال فرهنگی و رسانه‌ای آذربایجان شرقی گفت: پرداخت به اهمیت غدیر در هر شکل آن کاری ستودنی است و برگزاری کنگره‌ای بین‌المللی به نام غدیر برای شعر ترکی اقدامی ارزشمند است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مهدی نعلبندی با اشاره به اهمیت شعر غدیر اظهار کرد: غدیر، عید برادری است و مؤمنان همه برادرند. غدیر، عید تکمیل دین است و عیدی بغایت بزرگ که حواریون امامت همه بر مائده ولایت متنعم هستند.

وی افزود: شعر شیعی، تاریخ است. تاریخی منظوم و پویا. نه مأخوذ از تاریخ، که خود تاریخ است و عین روایت. روایتی صادق و پویا. و خیال در این وادی، طوق اطاعت به گردن و در خدمت روایت است. شعر شیعی، آیینه‌زاری است که آینه‌ها در آن، دیده در دیده هم روایان اشکند و شوق، با ردّی از شفق به رخسار. روایت ترجیع‌وار آن تلاوت که بر نیزه‌ها رفت. شعر شیعه، دلنگ‌دلنگ قافله عشق است.

این فعال فرهنگی در ادامه اظهار کرد: پرداخت به اهمیت غدیر در هر شکل آن کاری ستودنی است و برگزاری کنگره‌ای بین‌المللی به نام غدیر برای شعر ترکی اقدامی ارزشمند است که ان‌شاءالله شاهد برکات آن باشیم.

وی با بیان اینکه آذربایجانی‌ها همواره در عاشورا فریادگر غدیرند و این مسئله ریشه‌ای تاریخی دارد، ادامه داد: اين مردم زمان را به حراست ايستاده‌اند و ديده‌اند كه غدير در ازدحام سنگی دل‌های باژگون چگونه به فراموشی سپرده شد.

نعلبندی همچنین در ادامه افزود: مشهور است كه محرم در آذربايجان از ذیحجه آغاز مي‌شود. از ديرباز در اين ديار و از همان فردای غدير می‌توان حال و هوای عزا را در كوی و برزن ديد. بقچه‌ها گشوده گشته، پيراهن‌های سياه عزا آماده می‌شوند تا با حلول هلال محرم، احرامی جمعی بسته شود و آيينی باشكوه برگزار شود. تو گويی مردمان اين ديار نگاهبانان تاريخند و نيك می‌دانند كه از غدير خم تا كربلا را همه ساله زيستن بايد. همين است كه تاريخ را به نگاهبانی ايستاده‌اند.

وی در بخش دیگر سخنان خود تصریح کرد: این که چرا شاعران آیینی «مکتب تبریز» کم از دو عید بزرگ قربان و غدیر نوشته‌اند و این امر در مورد متأخرین مشهودتر است دلایلی دارد. یادمان باشد که همه حرف شعر مرثیه آذربایجان تذکار دو واقعه مهم و دو عید مهم قربان و غدیر است. ما در شعر شیعی آذربایجان با مضمون ذبح عظیم که یادآور عید قربان است و مفهوم ولایت که یادآور غدیر است به وفور روبرو می‌شویم. اما در باب خود موضوع عید غدیر به شکل اشعار مستقیم و مستقل شاید بتوان عبارت قلّت را به کار برد.

این فعال فرهنگی و رسانه‌ای تبریز همچنین در ادامه ابراز داشت: غدیر، بزرگترین عید شیعه است و در برخی منابع خبری از آن به عنوان «عیدالله الاکبر» نیز یاد شده است. و این حقیقت را می‌توان در شعر عاشورایی آذربایجان به وفور دید. رواست که عید ارجمند غدیر را هم در شعار و هم در شعور با طنطنه و شکوه تمام گرامی بداریم و یقین دارم تکریم این عید بشکوه، خاری است بر چشمان دشمنان ولایت حضرت مولی الکونین که هر چه توانستند از شیعیان و محبین اهل بیت سر بریدند ولی این نور همچنان فروزان است.

مهدی نعلبندی در پایان به جای خالی کنگره شعر ترکی غدیر اشاره کرد و گفت: نه تنها جای چنین کنگره‌هایی خالی بود که امید است با طنطنه برگزار شود و شجره طیبه‌ای شود برای شعر ولایی که اذان شیعه است بر مناره‌ تاریخ. اذانی مطنطن با نمازی سرخ و سجده‌ای مذبوح.

گفتنی است، نخستین کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر با موضوعات سیمای علی (ع) در قرآن، علی (ع) خانواده و سبک زندگی، علی (ع) و مسئله صلح جهانی، علی (ع) در آیینه نهج‌البلاغه و سایر موضوعات مرتبط برگزار می‌شود که علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا تاریخ ۲۸ تیرماه به دبیرخانه این کنگره واقع در حوزه هنری آذربایجان شرقی (به نشانی @hhtabriz در اینستاگرام) ارسال کنند. این کنگره در پنجم مردادماه، در آستانه عید غدیر خم در تبریز برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند