با ارائه فریده داودی مقدم برگزار می‌شود؛
نشست «ضرورت توجه به زبان و ادبیات فارسی و کارکردهای‌ آن در جامعه امروز»

02:000

نشست«ضرورت توجه به زبان و ادبیات فارسی و کارکردهای آن در جامعه امروز» در قالب همایش هویت زبانی ناآرامی، با حضور دکتر فریده داودی مقدم، دانشیار زبان و ادبیات فارسی، صبح پنج شنبه ۵ آبان درسالن سلمان هراتی حوزه هنری برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، دکتر فریده داودی مقدم با اشاره به پیوند ناگزیر مقوله شناخت با بسیاری از ویژگی های ژرف هستی شناسی، انسان‌ شناسی و معرفت شناسی در جامعه امروز اظهارکرد: ادبیات پارسی دربردارنده بسیاری از این مقولات است و بنابر این، توجه به ادبیات و کارکردهای معرفت شناسانه و زیبایی شناسانه آن بیش از پیش در جامعه کنونی احساس می شود.

این دانشیار زبان و ادبیات فارسی، به پیوند عمیق و ناگزیر هم اندیشی حوزه های مختلف علوم انسانی و دیگر علوم با مباحث ادبی هم پرداخت و گفت: از این لحاظ می توان در ارائه و تولید محتواهای جذاب و مطابق با ذوق جوانان این مرز و بوم گام های مؤثری برداشت. وی دراین باره اضافه کرد: تمرکز بر کارکرد زبان و بازتاب های گوناگون آن در عرصه های شناختی هم می تواند به تثبیت‌ هویت و ارتقای جایگاه آن یاری رساند. دکتر فریده داودی مقدم در پایان خاطر نشان کرد: این مطالب، گمشده سیاست گذاری‌های امروز در عرصه ادب، فرهنگ و هنر جامعه امروز است.

قابل توجه است، زبان کودک در بحران و رسانه با حضور فرزانه فرزانه فخریان فعال رسانه‌ای و پژوهشگر زبان، خطاهای شناختی‌زبانی در ناآرامی با سخنرانی پویا امامی مترجم و مولف کتاب در زمینه علوم شناختی و پژوهشگر فرهنگ، نافرهنگی‌شدن زبان در بستر تحولات اجتماعی با حضوردکتر صادق رشیدی عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان و پژوهشگر فرهنگ و هنر، زبان به‌مثابه تصویر هویت در ناآرامی‌های ۱۴۰۱ با سخنرانی دکترمحمدجواد عظیمی استاد دانشگاه، روایت‌ها در جامعه؛ ارزش‌های صدق و کارآمدی با سخنرانی کورش علیانی دانش‌آموخته زبان‌شناسی و پژوهشگر، جامعه‌شناسی شعارهای طنز جنبش‌های اجتماعی با سخنرانی محمد فکری دانش‌آموخته جامعه‌شناسی، سلسله نشست هایی هستند که در گام اول برگزار خواهند شد.

گام اول سلسله نشست‌های هویت‌ زبانی ناآرامی، پنج‌شنبه  ۵ آبان۱۴۰۱ برگزار خواهد شد و عموم علاقمندان برای شرکت دراین نشست ها می‌توانند در سالن سلمان هراتی حوزه هنری واقع درانتهای غربی خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ، روبری خیابان پورموسی حضور یابند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند