نشست رونمایی کتاب «تجسم حماسه» برگزار شد

04:070

نشست رونمایی از کتاب «تجسم حماسه» (درس‌گفتارهایی در شناخت هنرهای تجسمی انقلاب اسلامی) با حضور جمعی از هنرمندان انقلابی و مدیران حوزه هنری از جمله محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی و مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری در سالن سرای شهید آوینی حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نشست رونمایی از کتاب «تجسم حماسه» با مدیریت سیدحسین شهرستانی همزمان با ایام دهه فجر به همت پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی برگزار شد.

محمدعلی رجبی‌دوانی گردآورنده این اثر در این نشست گفت: هنر انقلاب را نباید کالبدشکافی کنیم؛ چرا که این هنر یک هنر زنده است. به این ترتیب یک هنر زنده و فعال را که کالبدشکافی نمی‌کنند.

*معنای حقیقی الله‌اکبر با رهبری امام خمینی در دل هنرمندان جای گرفت

رجبی‌دوانی افزود: هنر انقلاب اسلامی در عصری ظهور می‌کند که کفر مضاعف جهان را فرا گرفته است. در چنین شرایطی، شعار الله‌اکبر طنین‌انداز دل‌های هنرمندان انقلابی می‌شود. شعاری که امروزه سراسر دل‌های انقلابی جهان را فرا گرفته است.

وی ادامه داد: بی‌شک الله‌اکبر بدون راهبری امام خمینی به هنرمندان تفهیم نمی‌شد، اما امام با هدایت درست به معنای حقیقی الله‌اکبر را در دل‌های هنرمندان جای داد.

اولین هنری که توانست در هنر انقلاب نقش پیدا کند، هنرهای تجسمی بود و بسیاری از هنرمندان آن جوانان بودند.

رجبی‌دوانی در ادامه گفت: فعالیت‌های مهم هنرهای تجسمی پس از انقلاب مورد غفلت واقع شده است، به این ترتیب تصمیم گرفتیم تا در دفتر مکتب نگارگری کمال‌الدین بهزاد، دوستان زحمت‌کش در هنرهای تجسمی انقلاب را دعوت کنیم و مطالب کتاب را تولید کنیم. در این کتاب مجموعه درس‌گفتارهایی وجود دارد که در حوزه‌های گوناگون هنرهای تجسمی انقلاب توسط هنرمندان و اساتید نسل اول هنر انقلاب ارائه شده است.

رجبی‌دوانی در پایان با یادی از مرحوم ابوالفضل عالی در حوزه هنری و هنر انقلاب گفت: مرحوم عالی، ویژگی مهمی داشت که در آثار بسیاری از هنرمندان هنرهای تجسمی هنر انقلاب هم وجود دارد، در هر اثر او حتی با موضوع شهادت، گویا جشنی برپا بوده است. رنگ‌های به کار رفته در آثار هنرمندانی همچون مرحوم عالی بسیار شاد و زنده است. اینگونه آثار خواسته یا ناخواسته بر دل مخاطب می‌نشیند.

*هنرمندان انقلابی به توجه بیشتری نیاز دارند

محمدکاظم حسنوند از اساتید دانشگاهی هنرهای تجسمی کشور هم در این نشست گفت: هنرمندان هنرهای تجسمی انقلاب اسلامی به ویژه هنرمندان رشته نقاشی بسیار مظلوم بوده‌اند؛ چرا که راجع به هنر و هنرمندان انقلاب اسلامی کتابی در خور شأن آنها تولید نشده است. در همه جای دنیا هنرهایی که با افکار نظام حاکم همسو است مورد توجه و حمایت قرار می‌گیرد، اما این اتفاق در ایران رخ نداده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های برخی هنرمندان صهیونیست و حمایت‌های شدید رژیم صهیونیستی از آن گفت: هنرمندان انقلابی ما کم لطفی‌های بسیاری دیده‌اند. رژیم صهیونیستی برای به حق نشان دادن هولوکاست چنان هزینه‌هایی می‌کند و چنان امکاناتی را در اختیار هنرمندان همسو با سیاست‌ها و افکار خود می‌کند که برای هنرمندان انقلابی ما غیرقابل باور است.

حسنوند در پایان گفت: حمایت‌های جدی و درست از هنرمندان انقلابی به خصوص در حوزه هنرهای تجسمی آرزوی ما است.

* بی‌توجهی به هنرمندان انقلابی پذیرفتنی نیست

سید حمید شریفی آل‌هاشم از هنرمندان و اساتید هنرهای تجسمی نیز در این نشست گفت: خیلی خرسندم از اینکه بار دیگر پژوهشکده فرهنگ و هنر انقلااب اسلامی در حوزه هنری به مأموریت‌های مهم خود بازگشته است و در چنین روزهایی ثمره فعالیت‌های محوله به آن را شاهد هستیم.

شریفی آل‌هاشم ادامه داد: بی‌توجهی به هنرمندان انقلابی هنرهای تجسمی پذیرفتنی نیست و برای رفع موانع مرتبط با این موضوع همت بلند، نگاه جدید و بازنگری در مدیریت امور فرهنگی و هنری کشور می‌خواهد. ان‌شاءالله تولید و انتشار این کتاب آغازی بر پایان بی‌توجهی‌ها به هنرهای تجسمی هنر انقلاب باشد و اینگونه فعالیت‌ها ادامه‌دار باشد.

* «تجسم حماسه» شروعی بر فعالیت بزرگ‌تری نسبت به هنر انقلاب است

سید مسعود شجاعی‌طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و از چهره‌های بین‌المللی هنرهای تجسمی هم در این نشست گفت: کتاب پیش رو شروعی بر فعالیت بزرگ‌تری نسبت به هنر انقلاب است.

شجاعی‌طباطبایی ادامه داد: کتاب «تجسم حماسه» با زحمات تمامی دوستان به خصوص آقای رجبی‌دوانی مجموعه خوبی شده است که برای شکوفایی بیشتر به توزیع بهتر میان علاقه‌مندان نیاز دارد.

وی در پایان گفت: انتشار چنین کتابی در حفظ و ثبت خاطرات هنرمندان هنرهای تجسمی انقلاب که ممکن است روزی دیگر در میان ما نباشند، نقش مهمی دارد.

*نقد، هویت و تاریخ سه نکته مهم در هنر انقلاب است

پرویز اقبالی از اساتید تصویرسازی کشور با حضور در این نشست گفت: سه مورد مهم در هنر انقلاب باید رسیدگی شود. یکی از آنها نقد است. منتقدینی که انقلاب را با تمام وجود حس کرده باشند و با امام ارتباط محکم داشته باشند، باید نقد کنند و نقد منتقدین مورد نظر باید دلسوزانه باشد.

اقبالی افزود: هویت یکی دیگر از نکات مهم در هنر انقلاب است. هویت در هنر انقلاب نقش مهمی دارد که از جمله آن هویت تصویری است. نسبت بین خیال و مکان‌ و زمان در حالت‌های حضوری که در هنرمندان به وجود می‌آید، هویت را بر اساس باورهای هنرمند مشخص می‌کند.

اقبالی ادامه داد: تاریخ انقلاب و تاریخ هنر انقلاب باید مورد توجه قرار گیرد و بار دیگر به درستی تدوین شود. تاریخ نکته سومی است که اهمیت و نقش سازنده‌ای در روند هنر انقلاب در همه ابعاد و همه رشته‌های آن دارد.

گفتنی است، علاقه‌مندان برای تماشای این نشست می‌توانند از طریق صفحه اینستاگرام به نشانی https://www.instagram.com/live_rcica.ir/ اقدام کنند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند