دانشگاه سوره برگزار می‌کند؛
نشست تخصصی «مقاومت در قاب هنر» به مناسبت هفته دفاع مقدس

03:000

دانشگاه سوره با همراهی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم،تحقیقات و فن آوری نشست تخصصی «مقاومت در قاب هنر» را به مناسبت هفته دفاع مقدس برگزار می‌کند.به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، هنر همواره آئینه‌ای در برابر وقایع اجتماعی بوده است. پدیده جنگ نیز یکی از همین پدیده است که تواسته بر نحله‌های فکری متفاوت تاثیر گذارده و آنها را به کنش و واکنش وادارد. هنر نیز در برخورد با این پدیده هیچگاه خاموش نبوده و بنابر رسالت و زبان خود به آن واکنش نشان داده است. جنگ‌های مختلف در جهان ابعاد مختلفی داشته‌اند که بنابر رویکرد‌های سیاسی موجود بر آن عموما با بازتاب‌های منفی میان اندیشمندان هنر مواجه شده است. در این میان دفاع مقدس ایران فارغ از این نگاه و انگاره‌ها بوده است. دفاع مقدس هشت ساله در ایران با ابعاد معنوی که در راستای مقاومت یافت الهام‌بخش نبردهای دیگری شد که هم کیشان آن را نیز در جهان درگیر کرد. دفاع مقدس و به تبع آن هنر دفاع مقدس به گفتمانی تبدیل شد که توانست بخش عمده‌ای از گفتمان اصلی جمهوری اسلامی ایران را به جهان صادر کند. در همین راستا به مدد هنرمندانی همچون شهید اهل قلم سید مرتضی آوینی، مباحثی در حوزه‌های زیبایی‌شناسی هنر دفاع مقدس پدید آمد که می تواند هماره مورد بازخوانی قرار گیرد و در طول این بازخوانی‌ها جلوه‌های تازه‌ای از خد را برای مخاطبین به نمایش بگذارد.

در همین راستا دانشگاه سوره با همراهی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم،تحقیقات و فن آوری و همچنین بخش رایزنی فرهنگی سفارت ایران در اسپانیا اقدام به برگزاری سلسله نشست‌هایی برخط پیرامون بازتاب هنر مقاومت می‌نماید. این نشست‌ها که در قالبی بین‌المللی و همزمان با هفته دفاع مقدس برگزار می‌شود و سخنرانانی از کشورهای مسلمان خواهد داشت خواهد کوشید ابعاد مختلفی از هنر مقاومت را بیان نموده و به شکلی پژوهشی ویژگی آن را بازتاب دهد.

سخنرانان این نشست‌ها که در روزهای ششم و هفتم مهرماه از ساعت ۱۳ تا ۱۸ در سامانه برخط دانشگاه سوره برگزار می‌شود عبارتند از:

استاد احمد خلیلی فرد(عضو هیات علمی دانشگاه سوره) با موضوع رد جنگ بر بوم نقاشی؛ دکتر محمد مهدی احمدی (رایزن فرهنگی سفارت ایران در اسپانیا) با موضوع اربعین نماد هنر مقاومت؛ استاد مهدی منعم (مدرس عکاسی) با موضوع عکاسی و اثرات پس از جنگ؛ دکتر رنا هاشم جونی( عضو هیات علمی دانشگاه تشرین سوریه) با موضوع اثرگذاری بحران سوریه بر نمایشنامه های سوری؛ دکتر رضا اسکندر (عضو هیات علمی جامعه اللبنانیه) با موضوع هنر مقاومت مسیر پیشرفت بین شکل و مضمون؛ دکتر احمد ناطقی (مدرس عکاسی) با موضوع صدای سکوت: نگاهی به عکس های فاجعه حلبچه؛ دکتر حبیب الله صادقی(عضو هیات علمی دانشگاه شاهد) با موضوع قلم کاریکاتوریست در مصاف ارابه‌های جنگی صدام.

علاقمندان می‌توانند در این دو روز به آدرس  sibad.soore.ac.ir/v/show/holydefense مراجعه کنند.

گفتنی است در همین زمان برپایی نمایشگاه عکس و نمایش برخط انیمیشن های منتخب نیز از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده برای بزرگداشت هفته دفاع مقدس دانشگاه سوره خواهد بود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند