از سوی معاونت راهبری استان‌های حوزه هنری؛
نشست تخصصی بررسی مسائل فرهنگی هنری اهل سنت برگزار شد

03:000

نشست هم‌اندیشی بررسی فعالیت‌ها، تولیدات و رویدادهای مراکز استانی حوزه هنری، با موضوع اهل سنت در سالن طاهره صفارزاده واقع در حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، نشست هم‌اندیشی بررسی فعالیت‌ها، تولیدات و رویدادهای مراکز استانی حوزه هنری با موضوع اهل سنت با حضور میثم مرادی بیناباج معاون راهبری امور مراکز استانی حوزه هنری،برخی از کارشناسان و نمایندگان برخی از مراکز استانی حوزه هنری روز سه‌شنبه ۲ آذرماه در سالن زنده‌یاد طاهره صفارزاده واقع در حوزه هنری برگزار شد.

میثم مرادی بیناباج معاون راهبری استان‌های حوزه هنری در این مراسم گفت: مسئله اهل سنت در هنر انقلاب به معنایی که ما در حوزه هنری پرچم‌دار آن هستیم معطوف به یکسری فعالیت‌هاست که در سال‌های گذشته انجام شده‌اند. مراکز استانی ما در استان‌هايی که اهل سنت در آنجا زندگی می‌کنند، یکسری کارها را انجام دادند.

وی افزود: حوزه هنری انقلاب تا به امروز موضع خود نسبت به موضوع اهل سنت را مشخص نکرده و به تاریخ و به موارد مربوط به محل زندگی اهل سنت نپرداخته است. این موضوع ما را مجاب کرد که هر چه زودتر به موضوع اهل سنت بپردازیم و مأموریت‌های دفاتر حوزه هنری در مراکز استان‌ها را بازیابی کنیم.

وی ادامه داد: دوره جدید مدیریتی حوزه هنری با رویکرد بازیابی مأموریت‌های مراکز استانی خود مسئله اهل سنت را روی میز گذاشته و نشست هم‌اندیشی بررسی فعالیت‌ها، تولیدات و رویدادهای مراکز استانی حوزه هنری با موضوع اهل سنت را برگزار می‌کند. این نشست به زعم ما چهار هدف اصلی دارد. اول اینکه ما می‌خواهیم بدانید اقتضائات هنر انقلاب اسلامی در مواجه با امور مرتبط با محل سکونت اهل سنت چیست؟

موضوع دوم این است که ما می‌خواهیم بررسی کنیم که تولیدات فرهنگی ویژه اهل سنت باید چه محتوایی داشته باشند؟ این دقت در مضامین محتوایی به نظر من بسیار مهم بوده و برای ما راهگشا است.

مرادی بیناباج ادامه داد: بررسی راهکارهای استعدادیابی، توانمندسازی و مشارکت هنرمندان اهل سنت در پروژه‌های مختلف فرهنگی _هنری یکی دیگر از اهداف برگزاری نشست هم‌اندیشی بررسی فعالیت‌ها، تولیدات و رویدادهای مراکز استانی حوزه هنری با موضوع اهل سنت است. واقعیت امر این است که حتی مرکز حوزه هنری استان سیستان و بلوچستان هم که در زاهدان قرار گرفته است تا به امروز نتوانسته آنچنان که باید و شاید از استعدادهای اهالی سنت در عرصه های فرهنگی و هنری بهره بگیرد.

هدف آخر نشست مذکور شناخت راهکارهای هم‌افزایی پیوند هنری مناطق زندگی اهل سنت است.

دکتر لشکری در بخش دیگری از نشست هم‌اندیشی بررسی فعالیت‌ها، تولیدات و رویدادهای مراکز استانی حوزه هنری با موضوع اهل سنت گفت: ما در مسیر تحولی خودمان گام مهمی به نام تدوین نقشه تحولی استان‌ها را برداشته‌ایم. این نقشه با ساختار خود به مراکز استانی حوزه هنری کمک می‌کند که مأموریت‌های خودشان را متحول کند. ما در روند تهیه نقشه راه تحول مراکز استانی حوزه هنری در استان‌هايی چون کردستان و سیستان و بلوچستان با موضوعاتی مواجه شدیم. ما یکبار اهل سنت را به عنوان کنشگر می‌بینیم و بار دیگر آنها را به عنوان مخاطب می‌شناسیم.

نمایندگان مراکز استانی کردستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان در ادامه نشست هم‌اندیشی بررسی فعالیت‌ها، تولیدات و رویدادهای مراکز استانی گزارشی از اقدامات خود و چالش‌های موجود ارائه دادند.

در نتیجه قرار شد کارگروه عملیاتی برای بررسی مداوم مباحث مرتبط با اهل سنت در معاونت مراکز استانی حوزه هنری شکل بگیرد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند