نشست تاریخ شفاهی دفاع مقدس در شهرکرد برگزار شد

03:540

نشست تاریخ شفاهی دفاع مقدس «بایدها و نبایدها»، «مسائل و راهکارها» با حضور قاسم فتاحی، سیده زهرا علمدار و ابراهیم رحیمی از سوی واحد فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری چهارمحال و بختیاری با همکاری پاتوق کتاب شهرکرد برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مسئول واحد فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری چهارمحال و بختیاری گفت: تاریخ شفاهی به عنوان یکی از شاخه‌های تاریخ‌نگاری، سال‌هاست که در کشور ما برای کمک به تکمیل سایر منابع تاریخ‌نگاری مورد توجه قرار گرفته است.

قاسم فتاحی افزود: تاریخ شفاهی ابزاری بسیار مناسب برای تدوین تحولات تاریخ معاصر ایران به‌ویژه انقلاب اسلامی و دوران هشت سال دفاع مقدس است.

وی اظهار داشت: هدف از برگزاری این نوع برنامه‌ها، نشان دادن اهمیت و جایگاه ویژه تاریخ شفاهی است و همچنین بررسی نگاه نویسندگان آثار دفاع مقدس به تاریخ شفاهی و اهمیت این موضوع است.

سیده زهره علمدار نویسنده عرصه تاریخ شفاهی دفاع مقدس نیز در پاسخ به سؤال موانع و چالش‌های موجود در جمع‌آوری خاطرات شفاهی دفاع مقدس گفت: عواملی چون گذر زمان و فراموشی جزئیات وقایع و رخدادها، روحیات برخی از رزمندگان که هنگام یادآوری خاطرات خود را در آن فضا احساس می‌کنند و همچنین روحیات خاص برخی رزمندگان که گفتن خاطرات دفاع مقدس را نوعی ریا و خودنمایی می‌دانند، برخی از مشکلات پیش روی ما در ثبت خاطرات است.

علمدار افزود: برخی از رزمندگان، خاطرات شفاهی را همچون مصاحبه تلقی می‌کنند و تفاوتی بین مصاحبه و خاطرات شفاهی قائل نیستند و همین امر باعث می‌شود که به سختی بتوان با آن‌ها ارتباط برقرار کرد و خاطرات این رزمندگان دلاور را ثبت کرد.

به گفته وی شرایط سیاسی و طرز فکر راویان نیز خیلی مهم است؛ چرا که برخی از این راویان اکنون شاید طرز فکر دیگری داشته باشند و نتوانند یا نخواهند به‌دلیل شرایط سیاسی خود کارهایی را که قبلاً انجام داده‌اند بیان کنند، چون احساس می‌کنند به‌دلیل برخی ذهنیت‌ها برای خود و خانواده‌شان ممکن است مشکلی پیدا شود و به همین دلیل از گفتن تمامی وقایع خودداری می‌کنند.

این نویسنده تاریخ شفاهی اظهار داشت: یکی از ضرورت‌های مهم در این نوع تاریخ‌نگاری، مستندسازی گفته‌های راویان و تطبیق با اسناد و مدارک است.

وی افزود: برای من بارها پیش آمده که برای خاطرات برخی رزمندگان به مناطق جنگی رفته و بیشتر اسناد را بررسی کرده‌ام، چرا که این امر باعث اعتماد بیشتر مخاطب به گفته‌های راویان خواهد شد.

وی دیگر چالش این نوع تاریخ‌نگاری را موازی‌کاری دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی در جمع‌آوری خاطره‌نگاری از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس دانست.

ابراهیم رحیمی دیگر فعال عرصه ادبیات پایداری و نویسنده این حوزه نیز درباره مشکلات و چالش‌های این نوع تاریخ‌نگاری گفت: متأسفانه در این عرصه نیروی آموزش دیده و کار آزموده برای مصاحبه و ثبت خاطرات رزمندگان هشت سال دفاع مقدس نداریم و این مشکلی جدی است.

رحیمی افزود: مشکلاتی چون راضی نشدن رزمندگان برای مصاحبه و این که برخی از رزمندگان در ادامه راه همکاری جدی برای ثبت خاطرات نمی‌کنند، از دیگر چالش‌های تولید در ادبیات پایداری است که باید یک راهکار جدی برای آن مدنظر قرار گرفته شود.

وی درباره ارزیابی از وضعیت تاریخ شفاهی دفاع مقدس استان گفت: متأسفانه وضعیت مطلوبی در این حوزه وجود ندارد و با وجود بیش از 46 هزار رزمنده دفاع مقدس در استان آثار بسیار کمی در این حوزه تاکنون ثبت و به چاپ رسیده است.

رحیمی گفت: برای رسیدن به وضعیت مطلوب در این حوزه باید ارگان‌های فرهنگی که در این حوزه فعالیت می‌کنند یک وحدت رویه داشته و با هماهنگی همدیگر و برگزاری کارگاه‌های آموزشی و تربیت کردن فعالین این عرصه بتوانند آثار مطلوبی از خاطرات رزمندگان استان را به ثبت رسانند.

وی اظهار داشت: باید بتوانیم رزمندگان غیور و دلاور دفاع مقدس استان را راضی کنیم که خاطرات بکر و بیاد ماندنی خود را برای ثبت و ضبط ارائه کنند تا آیندگان از دلاورمردی این عزیزان باخبر شوند.

گفتنی است، این میزگرد به دنبال سلسله نشست‌های فرهنگ و مطالعات پایداری چهارمحال و بختیاری برگزار شد که طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار بر تداوم این گفت‌وگوها و بررسی آرا و اندیشه صاحب‌نظران و فعالین این عرصه است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند