نشست تأسیس دفتر تعزیه استان مازندران برگزار شد

06:000

رئیس حوزه هنری مازندران گفت: با شکل‌گیری دفتر تعزیه استان، تعزیه‌خوانان مازندرانی ساماندهی می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مهدی معصومی‌گرجی روز دوشنبه ۶ بهمن‌ماه در نشستی با آیت‌الله محمدباقر محمدی‌لائینی نماینده ولی فقیه در مازندران و با حضور نمایندگان اداره کل اوقاف و امور خیریه و اداره کل تبلیغات اسلامی استان، که با موضوع تأسیس دفتر تعزیه استان و ساماندهی تعزیه‌خوانان برگزار شد، بیان کرد: همانطور که می‌دانیم مازندران یکی از قطب‌های تعزیه در کشور است و فعالان بسیار زیادی در این عرصه در استان مشغول فعالیت هستند، اما انسجام و سامان‌بخشی در این عرصه وجود ندارد.

رئیس حوزه هنری مازندران افزود: هر گروهی با توجه به نگاه خود در مناسبت‌ها با هماهنگی برخی از ادارات و دستگاه‌ها، اجراهایی را در سراسر استان دارد. ما تصمیم گرفتیم که بحث تعزیه در مازندران را به شکل منسجم و قوی‌تر از قبل دنبال کنیم.

معصومی‌گرجی تصریح کرد: حوزه هنری کشور بنیان‌گذار دفتر تعزیه در کشور است. ما هم بنا داریم در راستای تداوم تعزیه‌خوانی در کشور، یک پایگاه تعزیه با همکاری نهادها و دستگاه‌های مسئول در استان راه‌اندازی کنیم. تعزیه‌خوانی هنر اصیل ایرانی است که سیره اهل بیت (علیهم السلام) در آن دنبال می‌شود.

وی ادامه داد: تعزیه رویداد فرهنگی مذهبی، هنر خاص ایران اسلامی است و در هیچ جای دنیا این هنر وجود ندارد. مکان‌های تخصصی اجرای تعزیه در برخی استان‌ها برقرار است، همچنین تکیه معروف تهران (دولت) از زمان قاجار مختص این هنر بنا شد تا تعزیه‌خوانی به شکل قوی و عالی اجرا بشود.

معصومی‌گرجی گفت: مازندران با توجه به دارا بودن هنرمندان معروف و فعال، متأسفانه فضایی در این زمینه در اختیار ندارد و محروم است، در این راستا برآن شدیم پایگاهی برای سامان‌بخشی گروه‌های تعزیه‌خوانی و انسجام فعالیت‌ها، آموزش به نسل جوان علاقه‌مند و … مکانی مختص تعزیه‌خوانی مهیا کنیم‌.

وی با بیان اینکه ساماندهی گروه‌های تعزیه‌خوانی با هدف شناسایی و ترغیب علاقه‌مندان به این حوزه و استعدادیابی در بین قشر جوان در دستور کار قرار دارد، خاطرنشان کرد: راه‌اندازی پایگاه تعزیه در استان با کمک نماینده ولی فقیه در مازندران که پیگیر این قضیه هستند ضرورت دارد، در این راستا از اداره کل اوقاف و امور خیریه و تبلیغات اسلامی استان جهت همکاری و حمایت دعوت کردیم.

معصومی‌گرجی با اشاره به اینکه حوزه هنری حمایت تخصصی و هنری این مکان را برعهده می‌گیرد، تأکید کرد: شکل‌گیری پایگاه تخصصی هدف ما است، تاکنون در استان آثار مکتوب در زمینه تعزیه منتشر نشده است و تألیف کتاب با موضوع دانشنامه و تاریخ تعزیه در مازندران در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه به زودی جهت درخواست تأمین مکان اداری برای دفتر تعزیه‌خوانان و اختصاص چند نقطه ثابت جهت اجرای تعزیه در استان، نامه‌ای تدوین و به اداره کل اوقاف و امورخیریه ارسال خواهد شد، گفت: در مرحله دوم اقدامات درون سازمانی را انجام خواهیم داد تا برگزاری فعالیت‌های فرهنگی و هنری را در شهرستان ساری داشته باشیم.

لزوم استفاده از فضای روباز موقوفات و مساجد برای اجرای تعزیه

آیت‌الله محمدی‌لائینی نیز در این نشست گفت: اوقاف برای ایجاد جایگاه تعزیه‌خوانی با حوزه هنری همکاری کند.

نماینده ولی فقیه در مازندران با تأکید بر لزوم استفاده از فضای روباز موقوفات و مساجد برای اجرای تعزیه عنوان کرد: تقاضای کتبی برای واگذاری حدود ۲ هزار متر زمین نمایش به اداره کل اوقاف و امورخیریه استان ارائه شده تا اقدامات لازم انجام شود.

وی با بیان اینکه شبیه‌خوانی در مازندران هنوز سینه به سینه از نسل‌های پیشین به نسل جدید منتقل می‌شود، اما مکان مناسبی برای اجرای این هنر قدیمی و معنوی در استان وجود ندارد، بیان کرد: توجه به مسائل شرعی در این امر ضرورت دارد، در کل کار خوبی است، ایجاد مکان ثابت و سیار برای تعزیه‌خوانی کار درستی است. اگر در مرکز استان و چند شهر دیگر مکانی ثابت برای تعزیه‌خوانی داشته باشیم و به مردم بشناسانیم امری کارگشا است‌.

نماینده ولی فقیه در مازندران افزود: حدود ۱۰۰ متر بنا برای قراردادن امکانات اولیه و حدود ۲ هزار متر فضای نمایش نیاز است، در این راستا تقاضای کتبی به اداره کل اوقاف و امورخیریه ارائه شود تا با پیگیری مسئولان حاضر نتیجه حاصل شود.

محمدی‌لائینی تصریح کرد: از گذشته در مساجد جامع و میدان‌های شهر اماکنی برای اجرای تعزیه بوده که امروزه از آنها غفلت شده است. سقانفارها برای اجرای برنامه‌های مذهبی ساخته شده، چرا نباید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم؟ مردم با شور، ذوق و شعور به تماشای اینچنین فعالیت‌ها می‌پرداختند.

ایجاد مکان مناسب برای تعزیه‌خوانی نیازمند عزم استانی است

علی عظیمی تعزیه‌گردان و نقال جوان مازندران نیز در این نشست، ایجاد فضای مناسب و استاندارد برای اجرای تعزیه‌ در چند نقطه از استان را دغدغه اصلی تعزیه‌خوانان مازندران برشمرد.

وی با اشاره به اینکه تعزیه در خانواده وی امری موروثی است، گفت: متأسفانه توجهی که نسبت به این هنر مقدس و والا که خود گنجینه‌ای از هنرهای مختلف است نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه در فعالیت سی ساله‌اش همواره تعزیه را مظلوم دیده است، افزود: شبیه‌خوانی به‌عنوان یک هنر پویا، فعال و دارنده هزاران علاقه‌مند، جایگاه صنف یا جریانی برای مدیریت و ساماندهی در استان نیافته است.

این فعال فرهنگی آیینی ادامه داد: انتظار می‌رود اوقاف و امور خیریه مازندران برای ایجاد جایگاه تعزیه‌خوانی پای کار بیاید و اگر مردم همت مسئولین را ببینند برای احداث بنا همراه می‌شوند.

وی با اعلام اینکه پیرغلامان و تعزیه‌خوانانی در این عرصه فعالند که جانانه با علاقه پای کار هستند، گفت: اوقاف و امور خیریه کشور شهرکی برای تعزیه در تهران دارد، ولی در مازندران فضای باز و مناسب وجود ندارد، در حالی‌که ما پتانسیل‌های فراوانی داریم.

این تعزیه‌خوان اضافه کرد: در برخی روستاها از سنوات گذشته تعزیه در یک مکان بزرگ و مناسب برگزار می‌شده، اما در داخل شهر مشکلات جدی داریم. البته امسال به جهت شیوع کرونا اجرای این آیین مذهبی تعطیل شده و امیدواریم در سال‌های آینده همچنان شاهد برپایی این مراسم با عظمت و باشکوه باشیم.

عظیمی در پایان گفت: مردم ما محب اهل بیت (علیهم السلام) هستند. تعداد زیادی از آنها به صحنه می‌آیند و اگر کلنگ این مکان بخورد و چنین اقدامی صورت بگیرد، قطعاً در بحث تهیه منابع مالی، مردم خودشان همت می‌کنند. تعزیه مظلوم است، امیدواریم جدی گرفته شود.

شایان ذکر است، مازندران با دارا بودن گروه‌های مختلف و خوش سابقه تعزیه در سراسر استان و همچنین میزان استقبال و علاقه مردم این خطه، همواره از استان‌های فعال عرصه شبیه‌خوانی و تعزیه بوده است و حوزه هنری مازندران سعی دارد با ایجاد پایگاهی ثابت، مواردی همچون ساماندهی گروه‌ها، فعالیت‌های حمایتی، برنامه‌ریزی اجراها، آموزش نسل جوان، تولید آثار مکتوب و مخاطب‌سازی در این عرصه را پیگیری کند.

 

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند