با نگاهی به کتاب مجموعه عکس «به سفارش مادرم»؛
نشست «اربعین در قاب عکاسی» برگزار می‌شود

02:120

نشست «اربعین در قاب عکاسی» با نگاهی به کتاب مجموعه عکس «به سفارش مادرم»، در پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، این نشست روز یکشنبه ۲۸ شهریور­ماه ساعت ۱۷، با حضور شهره بهرامی عکاس و مدرس، مجید ناگهی عکاس و مدرس و محمدرضا وحیدزاده پژوهشگر حوزه هنر و دبیر نشست میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

پخش زنده نشست «اربعین در قاب عکاسی» از صفحه اینستاگرام پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی به نشانی www.Instagram.com/rcica_ir  پخش خواهد شد.

گفتنی است، کتاب «به سفارش مادرم» نوشته احسان حسینی‌نسب شامل بیست و چند روایت از یک مأموریت خانوادگی در عراق است. این اثر با مجموعه عکس‌های مستند عزاداران حسینی در مراسم پیاده‌روی اربعین سیدالشهدا (ع) از ملیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف با مدیریت هنری وهب رامزی و تصاویری از عکاسانی همچون عبدالمجید قوامی، روح‌الله خسروی و شهره بهرامی به قلم احسان حسینی‌نسب به‌ سفارش مجموعه هنری خیمه در سال ۹۷ توسط انتشارات آستان قدس رضوی (به نشر) در ۲۰۰۰ نسخه به چاپ رسیده و در مدت کوتاهی نیز به چاپ چهارم رسیده است.

کتاب «به سفارش مادرم» روایت‌ها و حکایت‌های دلدادگی و عاشقانه بین مؤلف و مادرش است. در واقع می‌توان گفت این اثر دربرگیرنده روایاتی داستان‌گونه پیرامون زائران و موکب‌داران و خانواده‌های شرکت‌کننده در پیاده‌روی عظیم اربعین حسینی، با ملیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف و نیز عکس‌هایی مستند از آنهاست.

کتاب در روایت‌های اولیه اوج می‌گیرد و خواننده را درگیر خود می‌کند، جذابیت عکس‌ها و تصاویر هر داستان برای مخاطب جذاب است. از میانه کتاب متن نرم‌تر و هیجان و آتش داستان‌ها کمتر شده، اما توصیفات جزئی‌تر می‌شوند. مخاطب با خواندن داستان اول و دیدن عکس مربوط به آن، ترجیح می‌دهد قبل از شروع داستان بعدی، اول عکس آن را ببینید، در نتیجه این موارد اشتیاق مخاطب را برای به پایان رساندن کتاب می‌افزاید.

کتاب «به سفارش مادرم» اثر غالب مصور نیست، تصاویر این کتاب شامل بخشی از عکس‌های مفهومی و هنری است و بخشی از عکس‌ها نیز به صورت مستند از وقایع و از زائرانی است که با آنان در خلال این سفر گفت‌وگو شده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند