نشست ادبی «ادبیات داستانی و انقلاب اسلامی» در خرم آباد برگزار شد

01:370

در گرامیداشت هفته هنر انقلاب اسلامی، نشست بررسی نقش هنر و ادبیات در تبیین مولفه های انقلاب اسلامی با موضوع «بررسی ادبیات داستانی و انقلاب اسلامی» دوشنبه ۲۲ فروردین ماه در خرم آباد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، دکتر احمد کنجوری مدرس دانشگاه و منتقد ادبی در این جلسه، با بیان اینکه آثار مرتضی آوینی، معجونی از هنر، ادبیات، خبرنگاری و تعهد است، به نقد محتوایی، تکنیکال و روایت‌شناسی داستان‌ها و رمان‌هایی پرداخت که شخصیت اصلی آن‌ها خبرنگاران هستند.

وی در ادامه، ادبیات داستانی با محوریت انقلاب اسلامی را با رمان‌های مطرح جنگ و انقلاب در جهان مقایسه کرد و از این رهگذر، مهم‌ترین شاخصه‌ها و جلوه‌های ساختاری، محتوایی و زبانی ادبیات انقلاب اسلامی را برشمرد.

نویسنده و شاعر لرستانی در ادامه این نشست جلوه‌ها و شاخه‌های مختلف داستان پس از انقلاب، از جمله داستان دفاع مقدس، داستان‌های دینی و داستان‌های مرتبط با رخدادهای حین انقلاب را بررسی و به ابعاد هنری مهم‌ترین آثار در این عرصه پرداخت.

وی در ادامه همچنین به تبیین فرم‌ها و نگاه‌ و نگره‌های غالب در داستان‌های انقلاب، در دهه‌های پس از پیروزی انقلاب پرداخت.

در پایان مباحثی در خصوص ادبیات داستانی انقلاب اسلامی مطرح و‌مورد بررسی قرار گرفت.

سلسله گفتارهای بررسی نقش هنر و ادبیات در تبیین مولفه های انقلاب اسلامی در قالب مستند نگاری انقلاب و دفاع مقدس در روزهای ۲۱ و ۲۲ فروردین برگزار شد.

همچنین قرار است نشست بررسی ادبیات و هنر کودک و نوجوان نیز ۲۴ فروردین ماه برگزار شود.

️در برگزاری این برنامه، حوزه هنری لرستان؛ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان و انجمن قلم ایران شعبه لرستان همکاری دارند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند